کد خبر: 160345172
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » تهران پرس » توانمندسازی ظرفیت های مردمی برای پیشگیری از جرائم مدنظر قرار دارد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مدیرکل پیشگیری مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی قوه قضاییه:

اراک- مدیرکل پیشگیری مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی قوه قضاییه گفت: توانمندسازی ظرفیت های مردمی به منظور پیشگیری از جرائم و برنامه ریزی برای تحقق این مهم به طور جدی مدنظر قرار دارد.

به گزارش چی 24 به نقل از تهران پرس:

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعلی‌اصغر رفاهی روز شنبه در نشستی با اصحاب رسانه در اراک، با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت های مردمی در پیشبرد امور اظهار داشت: سمن ها یکی از ظرفیت های عظیم مردمی هستند که باید از آنها به بهترین نحو ممکن همکاری بگیریم که در این زمینه طرح توانمندسازی سمن ها را به صورت ملی به انجام رسانده ایم.

وی افزود: در راستای توانمندسازی سمن ها کارگروهی آموزشی برگزار کردیم و از معاونین پیشگیری از وقوع جرم سراسر کشور درخواست کردیم که از مجمموعه خود یک نفر را داوطلب برای فراگیری این آموزش ها معرفی کنند تا پس از بازگشت به استان خود بتواند این همایش را به صورت استانی برگزار کند.

مدیرکل پیشگیری مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در راستای اجرائی شدن این طرح و باتوجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر چهار آسیب اولویت دار طلاق، اعتیاد، امنیت اخلاقی و حاشیه نشینی در نظر داریم ضمن شناسایی سمن های مرتبط با این موارد به شبکه سازی آنها بپردازیم تا با استفاده از ظرفیت خود بتوانند برخی وظایف محوله را به انجام برسانند.

رفاهی تصریح کرد: هم اکنون درحال انعقاد تفاهم نامه ای با سمن های همیاران سلامت روان کشور هستیم و این مجموعه درحال حاضر ۵۰ هزار عضو و به طور میانگین در هر استان هزار و ۵۰۰ عضو دارد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که به انجام رسانده ایم راه اندازی سامانه سجام و دیده بان پیشگیری بوده که در این برنامه قسمتی به عضویت سمن ها اختصاص داده شده تا مشکلات را از این طریق اطلاع رسانی کنند، خوشبختانه سامانه سجام در استان مرکزی پیشرفتی ۶۵ درصدی داشته و تاکنون بیش از هزار نفر در این سامانه ثبت نام به عمل آورده اند.

مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه عنوان کرد: تاکنون تعداد ۲۳ هزار و ۷۰۰ نفر عضو از سراسر کشور در این سامانه ثبت نام کرده اند و تعداد چهار گزارش زمین خواری به مراجع مربوطه اعلام شده، هدف اصلی ما از راه اندازی این سامانه ترویج نظارت همگانی و ارتقاء اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است و به این سبب در مرحله جذب اعضا و سمن ها سخت گیری خاصی اعمال نمی شود.

رفاهی بیان کرد: براساس آمار ثبت شده از ۱۰ اتهام اول استان مرکزی و مقیاس آمار ۶ ماهه امسال با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب اولویت ها توهین به اشخاص عادی کاهشی ۳.۱ درصدی، ایراد ضرب و جرح کاهشی ۲.۲ درصدی، سرقت مستجوب تعزیر کاهشی هشت درصدی، تصادفات رانندگی افزایشی ۶.۶ درصدی، تهدید افزایشی ۵.۸ درصدی، تخریب کاهشی ۳.۸ درصدی، نگهداری و مالکیت مواد مخدر کاهشی ۰.۰۴ درصدی، افترا و تهمت زدن کاهشی ۳.۳ درصدی، کلاهبرداری کاهشی ۰.۰۱ درصدی و خیانت در امانت کاهشی ۵.۴ درصدی داشته اند.

وی ابراز داشت: از ۱۰ اتهام اول استان مرکزی در سال ۹۶، هشت اتهام در شش ماهه سپری شده نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته اند و علاوه بر این آمارها میزان ثبت درخواست های طلاق توافقی در مدت مذکور کاهشی معادل ۱۱.۸ درصد داشته است.

مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اضافه کرد: تعداد ۱۵ برنامه ملی برای امسال درنظر گرفته شده بود که طرح های ملی انجام شده به تفکیک شامل شناسایی قالب های گوناگون ظرفیت های مردمی و تدوین نقشه راه به کارگیری آن، تدوین برنامه مسئولیت پذیری و مشارکت اجتماعی به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی، تدوین طرح ساماندهی و ارتقاء ارتباطات مردمی در راستای جلوگیری از آسیب های اجتماعی، ایجاد بانک جامع اطلاعاتی از ظرفیت های مردمی با رویکرد پیشگیری و بروز رسانی آن و ارتقاء بهره وری از ظرفیت های شناسایی شده موجود مردمی در راستای پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی است.

وی ادامه داد: از دیگر طرح های تدوین شده می توانیم به راهبری و ایجاد هماهنگی ملی در توانمندسازی سازمان های مردم نهاد مرتبط با کاهش اعتیاد، طلاق، امنیت اخلاقی و خشونت، راهبری و ایجاد هماهنگی در راستای ارتقاء رویکرد پیشگیری در هیئات مذهبی با تمرکز بر جرائم و آسیب های دارای اولویت، رهبری و هماهنگی دستگاه های اجرائی در اجرای موثر ماده ۶۶ قانون آئین دادرسی کیفری، تدوین طرح ملی پیشگیری مسجدمحور و راهبری آزمایشی آن در مساجد منتخب استان تهران اشاره داشته باشیم.

مدیر کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه عنوان کرد: تدوین راهکار استقرار گروه های جهادی در مناطق حاشیه نشین کلانشهرها و اجرای آزمایشی در مناطق منتخب، راهبری ظرفیت های مردمی در تقویت تولید داخلی و کاهش مصرف کالاهای قاچاق با همکاری کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا، راهبری ظرفیت های مردمی در پیشگیری از اهانت و تهدید و راهبری و هماهنگی سازمان های مردم نهاد مرتبط با حمایت از کودکان کار و خیابانی از دیگر موارد طرح های ۱۵ گانه انجام شده هستند.

منبع : خبر گزاری مهر

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین