کد خبر: 160396402
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » تهران پرس » بازار فروش مهم ترین چالش صنایع دستی کشور
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
معاون صنایع دستی کشور:

به گزارش چی 24 به نقل از تهران پرس:

بهمن نامورمطلق در گفت و گو با ایسنامازندران اظهار کرد: در بیمه هنرمندان صنایع دستی و فرش در روستا مشکلی وجود ندارد اما در شهرها هنرمندان صنایع دستی با مشکل بیمه ای روبه رو هستند.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هیچ مسئولیتی در قبال بیمه هنرمندان صنایع دستی ندارد و این موضوع کاملا مرتبط با تامین اجتماعی است.

نامورمطلق تصریح کرد: تامین اجتماعی باید سالی هزار میلیارد تومان برای بیمه هنرمندان صنایع دستی هزینه کند و دولت نیز به دلیل کمبود بودجه نمی تواند این مبلغ را به تامین اجتماعی پرداخت کند در نتیجه چالش بیمه‌ای برای هنمرمندان صنایع دستی به وجود می آید.

معاون صنایع دستی کشور خاطرنشان کرد: هر چند نمی‌توانیم فردی را اکنون بیمه کنیم اما تمام تلاش خود را برای ابقای بیمه‌شدگان گذشته انجام داده ایم.

وی افزود: طرحی نیز با تاکید بر بیمه هنرمندان صنایع دستی به مجلس ارائه شده که منتظر تصویب آن هستیم و همچنین در شورای عالی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری نیز برای ابقا بیمه های قبلی طرح‌هایی ارائه شده است.

نامورمطلق در ادامه با اشاره به این که بازار فروش مهم ترین چالش صنایع دستی کشوراست گفت:  مشکل فروش صنایع دستی در همه کشورهای پست مدرن به دلیل عرضه بیش از تقاضا وجود دارد اما در ایران به دلیل تحریم ها این معضل خود را بیشتر نشان می دهد.

وی یادآورشد: حتی پس از برجام به دلیل بازنشدن کامل دروازه های بازارجهانی چالش فروش صنایع دستی همچنان دامن گیر هنرمندان این عرصه است.

معاون صنایع دستی کشوربا اشاره به اینکه باید با هماهنگی فرادستگاهی و بین دستگاهی به سمت بازرهای جهانی حرکت کنیم گفت:به دلیل اشتغال زایی عرصه صنایع دستی شورای عالی صادرات غیرنفتی باید از صنایع دستی و فرش حمایت ویژه کند.

وی تصریح کرد: هرچند صادرات صنایع دستی طی این سال ها چهاربرابرشده اما به دلیل ضعف ساختاری صنایع دستی کشور باید این مقدار صادرات ۱۰برابر شود تا شاهد رونق اقتصادی از طریق صادرات صنایع دستی باشیم.

نامورمطلق افزود:برای رشد و پویایی صنایع دستی ابتدا باید در داخل کشور فرهنگسازی صورت گرفته و سپس برای صادرات تبلیغات ویژه در خارج از کشور برای شناساندن آثار هنرمندان انجام گیرد.

وی گفت: با مشوق های صادراتی،تعرفه های دوجانبه و حمایت از تجار ایرانی می توان می توان شرایط خوبی را برای رقابت صنایع دستی ایران با بازارهای جهانی فراهم کرد.

معاون صنایع دستی کشوربا اشاره به این که ۴۰۰هزارنفر در سامانه هنرمندان صنایع دستی کشور عضویت دارند خاطرنشان کرد:بیش از یک میلیون نفر در کشور در حوزه صنایع دستی و فرش فعالیت دارند.

وی افزود: با فرهنگسازی و جلوگیری از قاچاق صنایع دستی و نگاه ویژه به این حوزه می توان بین دو تا سه میلیون شغل ایجاد کرد.

نامورمطلق خاطرنشان کرد: ایران بیشترین فارغ التحصیلان،تحصیلات تکمیلی صنایع دستی جهان را دارد و این سرمایه مهمی برای ورود قدرتمند به بازارهای جهانی است.

وی درخصوص بازارچه های صنایع دستی یادآورشد: قبل از دولت یازدهم بازارچه های صنایع دستی از تعداد انگشتان دست هم کمتر بود اما اکنون ۵۴تا۵۵ بازارچه صنایع دستی در کل کشور برای عرضه محصولات هنرمندان صنایع دستی فراهم شده است و ما با شعار "هرشهرستان؛یک بازارچه صنایع دستی" سعی در نهادینه کردن صنایع دستی در سبد خرید خانوارها داریم.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین