کد خبر: 160406598
تاریخ انتشار: یکشنبه 29 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » تهران پرس » نبرد با اهداف خاص در سوریه/هنگامی که بوی نفت به مشام ترامپ می رسد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
گزارش تحلیلی؛

تحرکات آمریکا در منطقه به ویژه در سوریه در راستای حمایت از تکفیری ها، بی ثباتی و چنگ انداختن بر منابع و ثروتهای خدادای است که برای رسیدن به این اهداف شوم از هیچ تحرک و جنایتی دریغ نمی کند.

به گزارش چی 24 به نقل از تهران پرس:

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- فرزاد فرهادی: هر روز که از بحران سوریه بیشتر می گذرد زوایای پنهان آن بیش از قبل آشکار می شود و در این میان سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان ابعاد جدیدی از نبردی که در منطقه می گذرد را آشکار کرد.

وی جمعه ۱۶ فوریه در این باره گفت: «به‌نظر می‌رسد که کل منطقه وارد نبرد نفت و گاز شده است. برخی از سران عرب و کشورهای خارجی از منابع نفت و گاز در سوریه سخن می‌گویند و این یکی از دلایل درگیری در آنجا است. آمریکایی‌ها سوریه را ترک نکردند و آنها از بقایای داعش حفاظت می‌کنند. دلیل ادامه اشغالگری آمریکا در سوریه به‌خاطر این است که چاه‌های نفت و گاز در شرق فرات وجود دارد. مهمترین چاههای نفت سوریه در شرق فرات موجود است و دولت ترامپ به عراق به چشم چاه‌های نفت نگاه می‌کند. آمریکا نبرد نفت و گاز را از شرق فرات در عراق تا قطر و خلیج فارس مدیریت می‌کند».

یکی از مناطق سوریه از اهمیت راهبردی و اقتصادی برخوردار است استان دیرالزور درشرق سوریه است که دارای میادین گاز و نفت در این کشور استیکی از مناطق سوریه از اهمیت راهبردی و اقتصادی برخوردار است استان دیرالزور درشرق سوریه است که دارای میادین گاز و نفت در این کشور است. دمشق به دنبال بازپس گیری میادین نفت و گاز از کُردهای مورد حمایت آمریکاست و این حق مسلم آن است.

در این میان در شرایطی که آمریکا که برای دست یابی برای منابع نفت و گاز منطقه خاورمیانه تاکنون چند جنگ به راه انداخته و برای تصاحب همه منابع از هیچ اقدامی فروگذاری نمی کند، به دنبال چنگ انداختن بر منابع نفتی سوریه است موضوعی که مسکو نیز به آن اشاره کرده است.

آمریکا در این راستا از هیچ تحرک و اقدامی علیه ارتش سوریه و متحدانش دریغ نمی کند و حملات هوایی به نیروهای وابسته به دولت سوریه در شرق این کشور نیز در این راستا رخ داد. روسیه اعلام کرد که این حملات آمریکا با هدف مبارزه با داعش نیست بلکه با هدف سیطره بر میادین نفتی سوریه است.

آنچه شورای نظامی دیرالزور وابسته به نیروهای سوریه دموکراتیک نامیده می شود در راس جنگ یعنی رویارویی با ارتش سوریه در منطقه قرار دارد و آمریکا اصرار دارد که مانع از پیشروی ارتش سوریه در مناطق شرق فرات که ثروت های نفتی بزرگ سوریه قرار دارد، بشود.

روسها به دنبال سرمایه گذاری در بخش نفت سوریه در شرق فرات هستند و از همین رو بازپس گیری میادین نفتی موجود در این منطقه برای دمشق به مثابه خروج اقتصاد سوریه از تنگنایی که بدان گرفتار شده، محسوب می شود.

واشنگتن در شرق فرات ثروتهای و منابع اقتصادی مشاهده می کند که به دنبال بهره گیری از آن است و راز حمایت های گسترده نظامی و تسلیحاتی از گروههای مورد حمایتش نیز همین است. آمریکا در حالی به تسلیح و تجهیز گروههای مورد حمایت خود ادامه می دهد که عملا با فروپاشی بنیان نظامی داعش این اقدامات غیرقابل توجیه است.

به گزارش برخی منابع سوری؛ کمک های تسلیحاتی به گروههای مورد حمایت واشنگتن از سوی آمریکا طی چهار ماه گذشته پنج برابر شده است. آمریکا در راستای دامن زدن به درگیری های مسلحانه و بحران در سوریه گام بر می دارد. واشنگتن به دنبال ادامه اعطای سلاح و مهمات به گروههای مورد حمایت خود در مقابل دریافت نفت سوریه است.

نبرد در سوریه نبرد میادین نفتی است و مساحت این نبرد و اهداف آن محدود نخواهد بودنبرد در سوریه نبرد میادین نفتی است و مساحت این نبرد و اهداف آن محدود نخواهد بود. فاجعه زمانی بیشتر می شود که که در منطقه شرق فرات غیرنظامیان زیادی وجود دارند که آمریکایی ها به آنها توجهی ندارند و بر رسیدن به اهداف خود به جان آنها اهمیتی نمی دهند.

به اعتقاد تحلیلگران و کارشناسان امور سوریه، آمریکا پس از آن سعی در به شکست کشاندن نشست گفتگوهای ملی سوچی در روسیه گرفت هم اکنون به دنبال بحرانی تر کردن اوضاع میدانی در سوریه و قرار دادن خط قرمزهایی برای همه بازیگران سوریه است.

آمریکا از نقش پشت پرده ای که در زمان دولت باراک اوباما پیاده می کرد به نقش مستقیم در سوریه روی آورده است و هدف قرار دادن عشایر عرب همپیمان ارتش سوریه به اتهام تلاش برای پیشروی بر مناطق تحت کنترل نیروهای مورد حمایت آمریکا و حمله هوایی اسرائیل به اهدافی در سوریه و هدف قرار گرفتن جنگنده اف ۱۶ رژیم صهیونیستی از سوی سامانه دفاع هوایی سوریه و پایان دوران سکوت به تجاوزات اسرائیل به حاکمیت سوریه نشان دهنده تغییر معادلات در سوریه است.

تحرکات نظامی آمریکا در سوریه تمامیت اراضی سوریه را نقض می کند. واشنگتن در شمال و جنوب و شرق سوریه دست به تحرکاتی زده که هدف از این تحرکات نفت و منافع استعماری است.

به اعتقاد تحلیلگران و ناظران امور سوریه؛ در شمال سوریه، آمریکایی ها به دنبال جدا کردن مناطق واقع در شمال و شرق رود فرات از دیگر مناطق سوریه هستند و سعی می کنند که این مناطق را از اعراب خالی کنند یا حداقل به آوارگان عرب سوری اجازه بازگشت به این مناطق را ندهند تا اغلبیت با ترکیب مورد نظر آنها باشد.

آنها به دنبال تغییر بافت جمعیتی این مناطق و  کوچاندن اجباری ساکنان هستند. آمریکایی ها به دنبال ایجاد منطقه مورد نظر خود هستند و ویران کردن پل هایی که بر روی رود فرات بسته شده بود و نیز غرق کردن پل شناوری که روسها ایجاد کردند به بهانه مبارزه با داعش؛ در این راستا انجام گرفته است.

آمریکایی ها به دنبال ممانعت از ورود غیرنظامیان و ساکنان این مناطق به خانه و کاشانه خود هستند تا طرح های خود را پیاده کند. هدف واشنگتن سیطره بر میادین نفتی بزرگ سوریه است

به اعتقاد کارشناسان اینکه در ششم  فوریه ۲۰۱۸ به ناگاه آبا رود فرات به شکل فزاینده ای افزایش می یابد آنهم بدون اینک باران فراوانی در منطقه باریده باشد و سطح آب در طول رود به ناگاه چند متر بالا می آید و سرعت جریان آب رود چند برابر می شود و در روز بعد پل احداث شده فرو می پاشد در راستای اهداف آمریکا است. آمریکایی ها و گروههای مورد حمایت آنها تبادل منافع با یکدیگر دارند؛ تشکیل منطقه خاص برای این گروهها و در مقابل سیطره بر نفت و آب رود فرات از سوی آمریکا.

منطقه شرق فرات دارای منابع گاز و نفت سوریه و نیز بزرگترین سد سوریه یعنی سد الطبقه را شامل می شود که انرژی برق بسیاری از مناطق را تامین می کند.منطقه شرق فرات دارای منابع گاز و نفت سوریه و نیز بزرگترین سد سوریه یعنی سد الطبقه را شامل می شود که انرژی برق بسیاری از مناطق را تامین می کند.

همزمان با این در شمال سوریه به اهداف پنهان اردوغان می توان اشاره کرد که از نگاه تحلیلگران پس از بیرون کردن ساکنان اصلی اش به نوعی اهداف مورد نظر ترکیه پیاده شود و پرچم ترکیه در این مناطق به اهتزاز درآید و زبان ترکیه ای آموزش داده شود و ساکنان اصلی وضعیتی ناگوار را پیش رو ببینند.

همزمان با خطراتی که شمال سوریه و شرق فرات را تهدید می کند جنوب سوریه نیز در معرض طمع ورزی رژیم صهیونیستی قرار دارد. به اعتقاد تحلیلگران، اسرائیل به دنبال سیطره بر حوزه الیرموک در جنوب سوریه به منظور رسیدن به آب شیرین پس از ناکام ماندن تحرکاتش برای جدا کردن مناطقی از لبنان در منطقه رود لیتانی است. این تحرکات  در راستای تحقق امنیت آبی صهیونیستهاست.

سرتیپ «علی مقصود» کارشناس نظامی و امور استراتژیک سوری در گفتگویی با اسپوتنیک می گوید: «تلاش های آمریکا با هدف چنگ انداختن بر ثروت های منطقه است. پس از عملیات راهبردی ارتش سوریه و آزادسازی البوکمال، سیاست های آمریکا در سوریه در راستای حمایت از اسرائیل با تغییرات اساسی همراه بوده است.

وی افزود: حمله خمپاره ای و پهپادی به پایگاه حمیمیم، سرنگونی جنگنده روسی بر فراز ادلب، حمله به عفرین، تحرکات ارتش آزاد سوریه، حمله هوایی اسرائیل به دمشق، حملات آمریکا به شرق فرات در دیرالزور همگی در راستای این تغییر در سیاست آمریکا و رویارویی که در سوریه وجود دارد، مربوط می شود.

این نظامی سوری بیان کرد: آمریکا به طرفهای درگیر اعم از عرب، ترک و کُرد توجهی ندارد و آنچه برایش اهمیت دارد تسلط بر مناطقی که منابع راهبردی انرژی دارد، است».

قدر مسلم آن است که آمریکایی ها هر چند به دنبال رسیدن به اهداف اقتصادی و چنگ انداختن بر منابع نفت و گاز منطقه خاورمیانه هستند اما تجربه نشان داده است که هر جا که آمریکایی ها با مقاومت روبرو شده اند راه به جایی نبرده اند. به هر حال بحث نفت و گاز و تسلط هر طرفی بر منابع نفت و گاز سوریه از اهمیت به سزایی به ویژه در مذاکرات مربوط به آینده سوریه برخوردار است.

نقش آمریکایی بر هم زدن اوضاع و ادامه بی ثباتی در سوریه با هدف تصاحب ثروتهای خدادادی این کشور است.

منبع : خبر گزاری مهر

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین