کد خبر: 160477163
تاریخ انتشار: یکشنبه 29 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » ایران اسلامی » نمایش جدید غربی ها برای تحمیل برجام موشکی به ایران
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه‎ای را تهیه کرده اند که قصد دارد ایران را به خاطر ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به شورشیان حوثی محکوم بکند!

به گزارش چی 24 به نقل از ایران اسلامی:
نمایش جدید غربی ها برای تحمیل برجام موشکی به ایران
 

به گزارش ایران اسلامی، خبرگزاری رویترز گزارش داده که نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه‎ای را تهیه کرده اند که قصد دارد ضمن تمدید تحریم تسلیحاتی یمن برای یک سال دیگر، ایران را به خاطر ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به شورشیان حوثی محکوم بکند!

 

غربی ها مدعی اند ایران به کشوری موشک های بالستیک ارسال می کندکه به دلیل تحریمهای ظالمانه عربستان سعودی، حتی امکان ارسال کمک های بشر دوستانه برای یمنی ها وجود ندارد.

 

هم زمان، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، خواهان اقدام شورای امنیت علیه ایران در ارتباط با بحران یمن شده است.

 

به گزارش رادیو فردا، هیلی روز شنبه (۱۷ فوریه) با انتشار مقاله‌ای در ستون آزاد روزنامه نیویورک تایمز مدعی شد: "جهان دیگر نمی تواند مدعی بی اطلاعی و تردید درباره نقش ایران در ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه بشود."

 

پیش از این، سفیر آمریکا در سازمان ملل، در آذر ماه با برگزاری یک کنفرانس خبری در پنتاگون و نمایش قطعاتی از یک موشک منهدم شده مدعی شد این قطعات متعلق به موشک هایی است که ایران برای یمنی ها ارسال کرده است!

 

 

در همان زمان نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهارات نیکی هیلی را رد کرد و این گفته‌ها را «غیرمسئولانه، تحریک‌آمیر و مخرب» توصیف کرد.

 

به گزارش صدای آمریکا، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز جمعه اعلام کرد که بریتانیا و آلمان خود را در نگرانی‌های آمریکا از اقدامات ایران در خاورمیانه سهیم می‌دانند. او گفت آماده مقابله با سیاست‌های ایران در منطقه است. پیشتر، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم درباره برنامه‌ موشکی ایران اظهار نگرانی کرده بود.

 

 

خبرگزاری رویترز گزارش داده که پیش نویس قطعنامه جدید در مورد یمن را بریتانیا با مشورت آمریکا و فرانسه تهیه کرده و آن را در اختیار همه نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت قرار داده است.


 

رویترز می گوید که پیش نویس همچنین در نظر دارد اجازه اعمال تحریم‌های مشخص به خاطر "هرگونه فعالیت در رابطه با موشک‌های بالستیک در یمن" را بدهد - اقدامی که می‎تواند مقدمه اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران باشد.

 

تصویب این قطعنامه به ۹ رای اعضای شورای امنیت نیاز دارد؛ همچنین لازم است تا هیچ‌یک از اعضای دائم شورا، یعنی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه با آن مخالفت نکنند.

 

خبرگزاری رویترز می‌گوید روسیه هنوز واکنشی به پیش‌نویس ارائه‌شده و این‌که از آن حمایت یا با آن مخالفت خواهد کرد، نشان نداده‌است. رای‌گیری ۲۶ فوریه «انجام خواهد شد».

 

به گزارش بی بی سی، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مدت‏هاست که خواهان پاسخگو شناختن ایران در سازمان ملل متحد در ارتباط با ارسال سلاح به یمن و آزمایش‌های موشکی‌اش بوده است.

 

این در حالیست که روسیه اخیرا ادعاهای آمریکا و گروه کارشناسان سازمان ملل متحد در مورد ارسال سلاح‌های ساخت ایران به شورشیان حوثی را زیر سوال برده بود.

 

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، در اواخر ماه میلادی گذشته گفت: "ما فقط حرف‌های مبهمی در مورد اقداماتی (علیه ایران) شنیده ایم. اگر پیشنهادی باشد خواهیم دید. چطور می توانیم پیشاپیش قضاوت کنیم بدون آنکه بدانم موضوع آن چیست؟".

 

این مقام روس گفت که به عهده کمیته تحریم‎های یمن در سازمان ملل متحد است تا به گزارش کارشناسان درباره ارسال سلاح به یمن رسیدگی بکند.

 

او گفت که معلوم نیست موشک‌ها و سلاح هایی که شورشیان در اختیار دارند را ایران فرستاده یا پیش از تحریم تسلیحاتی یمن که در سال ۲۰۱۵ اعمال شد به این کشور داده شده بود.

 

ایران اتهام آمریکا در مورد ارسال موشک به یمن و نقض تعهدات بین المللی را رد کرده و مدارک ارائه شده در این باره را جعلی و ساختگی توصیف کرده است.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از زمان رسیدن به صندلی کاخ سفید، با تهدید به لغو توافق هسته ای با ایران، برای تحمیل برجام موشکی به جمهوری اسلامی زمینه سازی کرد و اروپایی ها هم ضمن مخالفت ظاهری با تهدیدهای نمایشی ترامپ، همصدا با او خواهان امضای برجام موشکی از سوی ایران شدند.

 

به نظر می رسد غربی ها در اقدامی مشترک ضمن پایان دادن به اقدامات نمایشی، مرحله جدیدی در سناریوی خود علیه ایران را کلید زده اند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین