کد خبر: 160542865
تاریخ انتشار: یکشنبه 29 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » ایران اسلامی » رسانه و حفظ سبک زندگی ایرانی اسلامی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
فعال فرهنگی:

فعال فرهنگی و ناشر نمونه سال ۹۵ از رسانه ها خواست سبک زندگی ایرانی - اسلامی را در جهت ایجاد تعادل برای توسعه پیدار ملی و بومی بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

به گزارش چی 24 به نقل از ایران اسلامی:
رسانه و حفظ سبک زندگی ایرانی اسلامی
 
به گزارش پایگاه خبری ایرانی اسلامی:
عباس حسینی نیک گفت: سبک زندگی برای هر جامعه ای می تواند تعریف شده و مختصات آن با توجه به مولفه های مهم فرهنگی و اجتماعی تعیین شود.
وی اظهار کرد: البته این بدان معنا نیست که لزوما باید سبک زندگی جوامع با یکدیگر متفاوت یا متعارض باشد بلکه بطور طبیعی داد و ستدهایی وجود داشته و این تاثیرات نه تنها مذموم نیست، بلکه با هوشمندی می تواند بسیار مفید نیز باشد.
حسینی نیک ادامه داد: در زمان های گذشته که تاثیرات جوامع بر یکدیگر از راه مراودات فیزیکی و رودرو و به عبارتی از راه جغرافیایی صورت می گرفته، سبک زندگی هر جامعه اعم از روستا یا شهر یا کشور تحت تاثیر جوامع اطراف و همسایگان بوده و حتی زبان و لهجه ها نیز از این قاعده مستثنا نبود.
وی اضافه کرد: امروزه با توسعه رسانه ها بخصوص در فضای مجازی، همه مرزهای جغرافیایی درنوردیده شده و هرکسی در هر جای عالم می تواند به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشد.
این پژوهشگر و فعال فرهنگی افزود: ایجاد محدودیت در دسترسی به رسانه ها به هیچوجه نمی تواند تضمینی برای حفظ سبک زندگی ایرانی - اسلامی باشد.
به گفته حسینی نیک، رسانه ها باید مخاطبان خود را که امروز شامل اکثریت آحاد جامعه ایرانی هستند با سبک زندگی ایده آل ایرانی - اسلامی آشنا سازند. به عبارتی دیگر باید با حذف موارد غیر ضروری یا اضافه کردن موارد ضروری، سبک ایده آل زندگی ایرانی - اسلامی را برای جامعه ایرانی، تعریف و بدین گونه فرهنگ بومی را پالایش کرد.
وی افزود: جامعه ایرانی در عصر جدید نباید با سبک زندگی غیر قابل توجیه در جهان امروز مواجه باشد بلکه باید به داشته های خود افتخار کند و خود را ملتزم به رعایت آن بداند.
حسینی نیک، با بیان اینکه مردم باید به مولفه های دیگر هم توجه کنند، اظهار کرد: قوانین و مقررات برای ایجاد، تغییر یا تداوم سبک زندگی هر جامعه ای، بسیار حائز اهمیت است. در ایران با توجه به موافقت همه قوانین و مقررات با احکام و فقه اسلامی، نقش پویایی فقه شیعه و درک مقتضات زمان می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
این ناشر نمونه سال ۹۵ خاطرنشان کرد: ممکن است قوانین و مقررات در گذشته، خود حاصل فرهنگ بومی و سبک زندگی ایرانی - اسلامی بوده باشند لیکن امروز با وجود رسانه ها و امکانات لازم برای فرهنگ سازی، می توان این سبک ایده آل زندگی را با وضع قوانین و احکام به روز کرد.
وی با بیان اینکه متولیان و مجریان قانون و مدیران فرهنگی باید بتوانند منویات و اهداف قانونگذار و شارع مقدس را درک و برای تحقق آن برنامه ریزی کنند، گفت: مدیران فرهنگی در جوامع پیشرفته باید بتوانند سبک ایده آل زندگی ایرانی - اسلامی را طراحی کرده و لوازم آن را پیشاپیش تدارک ببیند.
حسینی نیک افزود: وجود رسانه های کارآمد و دارای مزیت که بتوانند این سبک زندگی مطلوب را در جامعه ایران ترویج و تبلیغ کند، بسیار حائز اهمیت است.
وی تصریح کرد: بررسی وضع موجود و فاصله آن تا وضع مطلوب می تواند ما را کمک کند تا ببینیم آیا رسانه های رسمی و ملی و حتی رسانه های مکتوب مانند مطبوعات و کتاب و همچنین رسانه های فضای مجازی توانسته اند رسالت خود را به نحو مطلوب به انجام رسانند؟
حسینی نیک تاکید کرد: به نظر می رسد آنچه از سبک زندگی ایرانی - اسلامی در جامعه وجود دارد مرهون انرژی و پتانسیل قدرتمند موجود در فرهنگ ملی و دینی است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین