کد خبر: 162098593
تاریخ انتشار: دوشنبه 07 اسفند 1396
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » اوضاع بحرانی اقلیم کردستان عراق پس از برگزاری همه پرسی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ «شوان رابر» از رهبران حزب «جماعت اسلامی کردستان»، امروز اعلام کرد که منطقه کردستان پس از برگزاری همه‌پرسی در سال گذشته، در کلیه سطوح سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تضعیف شده و در صورت تداوم وضعیت کنونی، این منطقه با سقوط سیاسی روبرو خواهد شد.

وی اظهار داشت: شرایط معیشتی شهروندان منطقه کردستان بسیار بد است و میزان فقر و بیکاری هر روز بیش از دیروز است و این اوضاع بر روی وحدت صفوف میان طرف‌های سیاسی کردی که نمی‌توانند یک فهرست انتخاباتی واحد تشکیل دهند، تاثیر می‌گذارد.

رابر تصریح کرد: ملت می‌دانند که باقی مانده اوضاع کنونی در منطقه کردستان غیرقابل قبول است و انتخابات آتی فرصت بزرگی مقابل شهروندان منطقه کردستان است تا نقشه سیاسی این منطقه را تغییر دهند.

پیش از این نیز، «بافل طالبانی» پسر بزرگ رییس جمهور فقید عراق درباره اتفاقات پس از رفراندوم و عقب‌نشینی اجباری کردها از کرکوک و مناطق مورد مناقشه و نیز میادین نفتی و تاثیر آن بر استقلال کردهای عراق گفته بود: این اتفاقات استقلال اقلیم کردستان را حداقل یک دهه عقب برد.

وی افزود: از دست دادن میادین نفتی بزرگ، اقلیم کردستان عراق را تا لبه پرتگاه سقوط اقتصادی جلو برده و اربیل پولی برای پرداخت حقوق کارمندان خود ندارد.

وی معتقد است باید از ناکامی‌های اخیر کردهای عراق در جریان پیامدهای برگزاری رفراندوم به عنوان یک هشدار و بیدار شدن از خواب غفلت تفرقه موجود میان کردها بویژه میان حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان استفاده کرد و برای ایجاد اتحاد میان کردها اقدام کرد.

همچنین حکومت عراق امروز ممنوعیت پروازهای بین المللی در فرودگاههای اربیل و سلیمانیه را سه ماه دیگر تمدید کرد.

بعد از برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق، بغداد اقداماتی علیه اقلیم کردستان اتخاذ کرد که یکی از این اقدامات مسدود کردن گذرگاه های مرزی و ایجاد وضعیت پرواز ممنوع در فرودگاه های اقلیم کردستان بوده است.

در چهارچوب این تصمیم پرواز هواپیماهای بین المللی در فرودگاه های اربیل و سلیمانیه در تاریخ 29 ام سپتامبر به تعلیق انداخته شده بود.

پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی در 25 سپتامبر سال گذشته، با وجود هشدارهای متعدد، منطقه کردستان با بحران سیاسی داخلی و اقتصادی مواجه شد و روابط آن با دولت مرکزی نیز بحرانی شد.

به این ترتیب نه تنها نتیجه همه‌پرسی ناکام ماند، بلکه بغداد بر اساس قانون اساسی، اداره کنترل گذرگاه‌ها را از اربیل پس گرفت، مجوز پروازهای بین‌المللی به و از فرودگاه‌های کردستان را لغو و تسلط خود بر مناطق مورد منازعه مثل کرکوک که سرشار از ذخایر نفتی است، تحکیم کرد.

..................
پایان پیام/ 326

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین