کد خبر: 162286178
تاریخ انتشار: سه شنبه 08 اسفند 1396
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » سمینار «رمزگشایی از حزب الله» در امارات برگزار شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ «مرکز سیاسات امارات» امروز سه‌شنبه میزبان نشستی با عنوان «رمزگشایی از حزب الله» بود و کارشناسانی از کشورهای عربی از جمله لبنان و کارشناسانی غیرعربی در آن حضور یافتند.

دکتر «ابتسام الکتبی» رئیس مرکز اعلام کرد که «حزب‌الله ابزار اصلی طرح توسعه‌طلبانه ایران در منطقه است و در سالهای اخیر از بازیگری لبنانی به بازیگر منطقه‌ای تبدیل شده است...».

رئیس این مرکز اماراتی اعلام کرد که «بازفهم پدیده حزب‌الله و رمزگشایی آن» امروز ضرورت دارد.

به گفته این مسئول غیردولتی اماراتی، جلسه امروز برای توجه و بررسی ایدئولوژی حزب‌الله و ساختار و نقش سیاسی و نظامی آن و مطالعه پیشرفت آن با توجه به اهداف و شیوه‌هایش است.

در این نشست مطرح شد که از نظر امارات و عربستان خطر حزب الله در سلاح این حزب نیست بلکه در طرح سیاسی این حزب است که تلاش می‌کند ساختار کشور لبنان را از بین ببرد و خود حاکم باشد.

یکی از سخنان دیگری که در این جلسه مطرح شد این است که کشورهایی مثل امارات و عربستان چطور می‌توانند بستر مردمی حزب‌الله را که چنین حزبی در آن شکل گرفته رمزگشایی کنند.

لقمان سلیم از فعالان سیاسی لبنان که پیشتر یکی از اسناد ویکی‌لیکس آمده است که او یکی از منابع برای کسب اطلاع سفارت آمریکا در لبنان است، در این نشست گفت، حزب‌الله امروز کاملا از لبنان جداست. لبنان عملا منطقه نفوذ مشترک است و ایران سهام بیشتری در مقایسه با دیگران دارد.

جوزف الاغا نویسنده کتاب «برساخت هویت حزب‌الله»، تحلیلگر سیاسی و استاد علوم سیاسی دانشگاه «هایکازیان» بیروت، با طرح این سوال که حزب‌الله چطور می‌اندیشد و آیا این حزب،‌ حزبی منطقه‌ای است، ادعا کرد که «حزب‌الله صرفا حزبی ایرانی یا لبنانی نیست. این حزب بر اساس شرایط منطقه و لبنان و گاهی طبق شرایط جهانی تغییر می‌کند».

الاغا افزود که «از طریق مطالعه بیست و پنج ساله‌ای که داشته‌ام و در بیروت زندگی کرده‌ام و جنگ داخلی را دیده‌ام، من حزب‌الله را به چهار قسمت مرتبط با هم تقسیم می‌کنم... حزب‌الله بر قدرت نرم و سخت و هوشمند تمرکز دارد. حزب الله اکنون یکی از بازیگران اصلی نه در لبنان بلکه در کل منطقه است. حزب‌الله توانسته است که شاخه سیاسی داشته باشد. این حزب در سال 1982 وارد پارلمان و در سال 2005 وارد کابینه لبنان شد. جوزف نای این را قدرت هوشمند توصیف می‌کند... حزب‌الله اندک اندک توانست با دقت و ظرافت و گام به گام وارد بخش‌های مختلف زندگی در لبنان شود.

به گفته جوزف الآغا، «آنچه آن را جامعه مقاوم یا مقاومت می‌نامند فقط روی مسائل نظامی متمرکز نیست بلکه سیستمی است که شامل مسائل دیگر می‌شود. حزب‌الله که در سال 1978 تشکیل شد، صرفا حزبی دینی نیست. این حزب در 24 فوریه جشن سالروز مناسبتی را برگزار کرد [سالروز تاسیس حوزه الامام المنتظَر] که نشان می‌دهد این حزب تا چه حد گسترده عمل می‌کند.».

نیکلاس بلنفورد تحلیلگر مرکز مطالعاتی «شورای آتلانتیک» آمریکا، متخصص امور لبنان، از دیگر مهمانان این نشست به سابقه پیدایش حزب الله پرداخت و گفت که «عربستان امروز لبنان را از دریچه رقابت با ایران می‌بیند و ثبات یک سال گذشته در لبنان به این دلیل است که حزب‌الله دست بالا را به دست آورده است.

بلنفورد با بیان اینکه حزب‌الله به دنبال قدرت برای خاطر قدرت نیست، «بلکه به دنبال محافظت از چیزی است که آن را آرمان مقاومت می‌داند»، افزود که حزب الله اکنون فقط یک نیروی صرف لبنانی نیست و نیرویی حاضر در سوریه، عراق و یمن تبدیل شده و ابزاری است برای اعمال قدرت ایران در منطقه.

این کارشناس با تصریح به اینکه «عربستان در به حاشیه راندن حزب‌الله از عرصه لبنان ناموفق بوده» اضافه کرد که «ایران برنده تحولات لبنان بوده است... اما بیشتر تمرکز ایران در لبنان بر حفظ توان و امنیت حزب الله متمرکز است. بازنده این نبرد طولانی عربستان است و سیاست ریاض در به حاشیه‌راندن حزب الله در لبنان ناموفق بوده است».

بلنفورد تأکید کرد که سیاست عربستان در تحت فشار گذاشتن سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان برای استعفا اثر معکوس داد و به تظاهرات در خیابان‌های لبنان علیه عربستان منجر شد. تصور عمومی این است که سهم حزب الله و متحدانش در انتخابات پارلمانی آینده افزایش می‌باید. این خطر وجود دارد که این امر موجب شود که لبنان بیش از پیش تحت سلطه ایران قرار بگیرد».

تحلیلگر مرکز مطالعاتی «شورای آتلانتیک» آمریکا در جمع‌بندی سخنانش قدرت گرفتن حزب الله را به سلطه بیشتر ایران بر لبنان تعبیر کرد و گفت، در صورتی که لبنان بیش از این تحت سلطه ایران قرار بگیرد، احتمال درگیری اسرائیل و آمریکا با لبنان را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

در این جلسه سخنان دیگری به صورت پراکنده یا در پاسخ به سوال حضار مطرح شد که به شرح ذیل است:

- «حضور حزب‌الله در جنگ سوریه، او را به قدرتی شبه‌نظامی تبدیل کرده که در عین حال، قدرت جنگ چریکی خود را نیز حفظ کرده است. حزب در خلال این جنگ، تجربه جنگی و لجستیک جدید و پیشرفته به دست آورد».

- حزب‌الله تاکتیک‌های نظامی و سلاح‌های استفاده‌شده‌اش در جنگ با اسرائیل را بهینه کرد. حزب‌الله از جنگی با تلفات انسانی بالا در ابتدای کار، توانست به توازن وحشت متقابل برسد وقتی که توانست آتش خود را به شمال اسرائیل برساند.

- حزب الله اشکال مختلفی از اقدامات نظامی را به نمایش گذاشته است؛ جنگ چریکی، جنگ کلاسیک، عملیات ربایش [دشمن اسرائیلی]، انفجار انتحاری [شهادت‌طلبانه]... .

- فعالیت مالی حزب سه نوع است؛ افرادی که عضو حزب الله نیستند و پراکنده زندگی می‌کنند. اینها برای خانواده خود پول می‌فرستند و آنها بخشی از این پول را به حزب الله می‌رسانند.، نوع دوم، افراد مرتبط با حزب الله هستند که فعالیت تجاری قانونی و غیرقانونی به سود حزب الله دارند. نوع سوم، افرادی که عضو حزب الله نیستند اما در فعالیت مالی... نقش دارند و به حزب الله کمک می‌کنند.

- حزب‌الله نقاط ضعفی دارد. کاملا بر ایران تکیه دارد و آنچه در ایران اتفاق می‌افتد بر آینده حزب الله تأثیر می‌گذارد...

- قدرت حزب الله در دو بخش نظامی و اجتماعی است. اگر بُعد نظامی از حزب الله جدا شود و اگر حکومت لبنان نقش خود در حوزه اجتماعی را در بخش شیعه‌نشین به طور مؤثر انجام بدهد، نقاط قوت حزب به نقاط ضعف تبدیل می‌شود.

- جنگ در سوریه حزب الله را تغییر داد. رفتنش به سوریه آن را تحت فرمان قاسم سلیمانی قرار داد و اکنون او رهبر عملی حزب الله است.

- حزب الله در تبدیل شدن خودش به بازیگری منطقه‌ای توانمندی نظامی بسیاری کسب کرد اما در مقابل بسیاری از نیروهای ویژه خود را ار دست داد...

- گذشته از فعالیت حزب الله در کانون‌های تنش در منطقه، حزب‌الله تمایلی به آغاز جنگ در لبنان ندارد.

- هرگونه تعاملی با حزب‌الله نباید بر نقش داخلی یا منطقه‌ای آن متمرکز شود، بلکه باید بر هر دو متمرکز شود و باید دیدگاه ایران در منطقه نیز مورد توجه قرار گیرد.

..................
پایان پیام/ 326

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین