کد خبر: 163199995
تاریخ انتشار: یکشنبه 13 اسفند 1396
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » اصلاح جامعه در گرو به کارگیری دو عنصر عقل و سیره اهل بیت(ع) است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ خطیب حرم مطهر رضوی با تاکید بر اینکه مومنان باید به احادیث اهل بیت(ع) توجه ویژه داشته باشند، گفت: اصلاح سبک زندگی و جامعه در گرو به کارگیری دو عنصر عقل و سیره اهل بیت(ع) است.

حجت الاسلام مهدی شریعتی‏‎تبار در ویژه برنامه‏‌های سخنرانی حرم مطهر رضوی که قبل از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به اینکه عقل و خرد انسانی اوج تمایز انسان با دیگر موجودات است، عنوان کرد: اهمیت تفكر و تعقل در زندگی آدمی تا به آنجاست كه از آن به عنوان وجه تمایز اصلی انسان و سایر جانداران نام می‌برند، در واقع آنچه انسان را از سایر موجودات متمایز می‌سازد توانایی عظیم قدرت تفكر و تعقل اوست.

وی افزود: دین ما نه تنها با قدرت تعقل و تفكر مخالفت نكرده، بلكه تقریباً در تمام جهات از آن كمك و تائید خواسته و به نحو عجیبی هم بر آن تاكید کرده است، ارزش واقعی دین مبین اسلام و انطباق آن با فطرت در همین جا مشخص می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه ضمن بیان روایاتی از اهل بیت(ع) در مورد جایگاه عقل عنوان کرد: مومنان باید خیلی مراقب باشند تا از احادیث اهل بیت(ع) غافل نشوند، کلام ایشان نوری است که ظلمات زندگی انسان را روشن و زمینه هدایت بشریت را فراهم می‏کند.

شریعتی ‏تبار با بیان اینکه عقل انسان به کمال نمی‌رسد مگر اینکه علم را فرا گیرد، تصریح کرد: گوش فرا دادن، تحصیل علم و دانش، نشر و حفظ آن و عمل به علم از تاکیدات موکد پیامبر بزرگ اسلام و ائمه اطهار(ع) است.

وی ادامه داد: امام کاظم(ع) در حدیثی می‌فرماید اگر می‏‌خواهید عاقل‏ترین مردم باشید به حق خودتان راضی باشید، امروز متاسفانه خیلی از مشکلات خانوادگی و جامعه کنونی، به خاطر راضی نبودن به حق خویش است.

این سخنران حرم رضوی ادامه داد: در روايات متعدد، عقل، ابزارى براى شناخت حقايق تلقى شده است، امام صادق(ع) مى‌‏فرمايد: «عقل است كه خدا انسان‏ها را به آن آراسته و روشنى بخش آنان قرار داده است».

وی اظهار کرد: علاقه به بهره‏برى از لذت‏هاى مادى و به كارگيرى هر وسيله‌‏اى براى رسيدن به شهوات نفسانی، مجالى براى بشر باقى نمى‌گذارد كه عقل خویش را به کار گیرد و در گنجينه‏‌هاى معارفى كه در فطرت او نهفته است، كنجكاوى كرده و زندگى خود را بر اساس آن معارف بنا كند.

.......................
پایان پیام/ ۳۱۳

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین