کد خبر: 163370916
تاریخ انتشار: دوشنبه 14 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » تراز » آیت الله جوادی آملی: گفتیم که «دیاثت سیاسی» وجود دارد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تراز: در کودتای 28 مرداد آمریکایی ها را دیدیم، بعد از آن هم گفتیم که دیاثت سیاسی هم وجود دارد که باید مراقب بود و قبل از این که دیگران بگویند برجام خطر دارد ما به این ها گفتیم، انسان اگر با کفار معامله کرد باید انگشت خود را بشمارد اما اگر خدایی نکرده فریب بخورد تقصیر خود اوست.

به گزارش چی 24 به نقل از تراز:

به گزارش تراز ،آیت الله عبدالله جوادی آملی استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم امروز در درس تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان این که مسلمین باید به راه و روش حضرت ابراهیم در بیزاری جستن از کفار تأسی کنند، گفت: کفار دشمنان مکتب، مسلمین و آب و خاک مسلمانان هستند.

وی افزود: مسلمانان باید در اصولی که خلیل حق بیان کرده به ایشان تأسی کنند چرا که این امور ارتباط ما را از بیگانه قطع کرده و ارتباط ما را با خدا و انبیا محکم می کند، قرآن حضرت ابراهیم را اسوه ای حسنه معرفی می کند، اگر امید دارید که در قیامت نجات پیدا کنید راه این است اگر کسی متولی اولیای الهی شد خداوند غنی حمید است و کمک می کند و اگر متولی بیگانگان شد خداوند از آن ها بی نیاز است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اظهار داشت: دشمنی و جنگ تا ابد نیست چرا که ممکن است عده ای از کفار باز گردند اما کسانی که تا ابد با مسلمین دشمن هستند باید با آنان دشمن بود، با بیگانه ای که با مکتب و آب و خاک انسان دشمن است باید دشمن بود، اصل دوم این است که باید راهی باشد بلکه برگردند، اصل سوم این است که کفار دو قسم هستند، اگر دست از دشمنی برنداشتند باید تا آخرین لحظه علیه آنان قیام کرد و اگر دست از دشمنی برداشتند باید نسبت به آن ها مهربان بود.

وی با اشاره به ورود اسلام به ایران ادامه داد: اسلام در ایران به وسیله محبت دو جانبه ای است که پیامبر ایجاد کردند، برخی شهرها مانند قم و اطراف آن در همان زمان هم منشأ خیر و برکت بود و اهالی آن با اهل بیت(ع) ارتباط داشتند.

حضرت آیت الله جوادی آملی ابراز داشت: قرآن می فرماید اگر دشمنان دست از دشمنی بر نمی دارند باید با آن ها دشمن بود، چند سال قبل که مسؤولان وزارت خارجه دیداری با ما داشتند به آن ها گفتم وقتی با آمریکایی ها دست می دهید انگشتان خود را بشمارید چون به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند که مذاکرات با اذن مسؤولان عالی نظام انجام شد.

وی عنوان کرد: در کودتای 28 مرداد آمریکایی ها را دیدیم، بعد از آن هم گفتیم که دیاثت سیاسی هم وجود دارد که باید مراقب بود و قبل از این که دیگران بگویند برجام خطر دارد ما به این ها گفتیم، انسان اگر با کفار معامله کرد باید انگشت خود را بشمارد اما اگر خدایی نکرده فریب بخورد تقصیر خود اوست.

مفسر برجسته قرآن کریم خاطرنشان کرد: گاهی انسان با همه قدرت کار را انجام می دهد اما بیگانه خلاف می کند، باهوش تر از امام نداشتیم اما بعد از پذیرش قطعنامه عملیات مرصاد را راه اندازی کردند،  صدام رؤسای همه کشورهای عربی را به ایران فرستاد و با امام مذاکره کردند تا قطعنامه را پذیرفته شود اما سال‌ها بعد وقتی پذیرفته شد صدام با حمایت منافقان عملیات مرصاد را علیه کشور راه انداخت.

وی اضافه کرد: گاهی دشمن این گونه است اما این بدان معنا نیست که انسان با هیچ جا رابطه ای نداشته باشد، اگر در برابر آمریکا هوشیاری وجود نداشته باشد نتیجه دیگری حاصل خواهد شد، خوشبختانه رهبری و دیگران راضی هستند که کسی باج به آمریکایی ها نداد و الان آن ها گرفتار هستند تا راه حلی برای اهداف خود پیدا کنند.

حضرت آیت الله جوادی آملی هوشیاری در برابر دشمن بسیار مهم دانست و گفت: قرآن نسبت به یهودی ها به مسلمین هشدار می دهد چه برسد به آمریکا که از اعدی عدو است، قرآن می فرماید دشمنان هر روز علیه اسلام و مسلمین نقشه می کشند که باید هوشیار بود، اگر کسی با بیگانه دست داد باید انگشت خود را بشمارد و چاره ای از این مسأله نیست حال هر که می خواهد باشد.

وی با بیان این که بر اساس فتوای مراجع تقلید ساختن سلاح اتمی حرام است، افزود: مذاکره با چند کشور به معنای دوستی نیست، اسلام به دنبال جنگ نیست و در شرایطی می توان مذاکره کرد اما هیچگاه نمی توان با دشمنان همیشگی دوستی کرد و فریب آنان خورد

استاد درس خارج حوزه علمیه قم در پایان اظهار داشت: فهم و شعور انسان باید در دستش باشد، نسبت به کسانی که از دشمنی دست بردار نیستند باید مراقب و هوشیار بود، قرآن می فرماید اگر کسانی دین شما را قبول ندارند اما بدرفتاری و دشمنی نکردند می توانید رابطه خوبی با آن ها داشته باشید اما نسبت به دشمن کینه توز باید حواس جمع بود.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین