کد خبر: 163574035
تاریخ انتشار: سه شنبه 15 اسفند 1396
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » افشاگری درباره فروش مخفیانه تسلیحات انگلیس به عربستان در جنگ یمن
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ دولت محافظه کار انگلیس متهم شده است که با صدور مجوز برای صادرات پنهانی و مخفیانه و گسترده تسلیحات به عربستان از حملات نظامی این کشور به یمن حمایت کرده است.

انتشار جزئیاتی درباره صدور پنهانی این مجوزها که موجب شده است ارزش و نوع تسلیحات صادر شده به عربستان نامعلوم باقی بماند، در حالی صورت می‌گیرد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی قصد دارد روز چهارشنبه به لندن سفر کند.

وی در این سفر با ترزا می، نخست وزیر دولت محافظه کار دیدار و گفتگو خواهد کرد.

این اولین بار نیست که در دو سال اخیر دولت انگلیس محکوم می‌شود به عربستان سلاح می‌فروشد. اما فروش مخفیانه آن در گفتگوی امیلی تورنبری، وزیر خارجه در سایه بریتانیا از حزب کارگر، رقیب دولت محافظه کار، با تارنمای میدل ایست آی افشا می شود.

انگلیس با صدور مجوزهای عادی برای صادرات تسلیحات، از زمان آغاز جنگ یمن در سال ۲۰۱۵، بیش از ۶.۴ میلیارد دلار اسلحه، از جمله جنگنده‌های پیشرفته و مهمات به عربستان فروخته است. این صادرات تاکنون رشد ۷۵ درصدی داشته است. در میان تسلیحات صادر شده، قطعات مهم برای جنگنده‌هایی که در یمن عملیات بمباران انجام می‌دهند نیز موجود است.

امیلی تورنبری دولت انگلیس را به مخفی کردن نقش این کشور در دامن زدن به جنگ یمن متهم می‌کند.
خانم تورنبری در گفتگو با تارنمای میدل ایست آی گفته است: دولت به جای این که از مسئولیت خود برای پایان دادن به این جنگ هولناک استفاده کند، اکنون در تلاش است نقش خود را مخفی کند.

تاکنون بیشتر از ده هزار نفر در جنگ یمن کشته شده اند. گرسنگی و بیماری‌های واگیردار جان میلیون‌ها کودک یمنی را با خطر جدی روبرو کرده است.

خانم تورنبری گفت که در صورت تشکیل دولت از حزب کارگر، در نظام صادرات تسلیحات این کشور اصلاحاتی بنیادین صورت خواهد گرفت.

............
پایان پیام/ ۲۱۸

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین