کد خبر: 163670151
تاریخ انتشار: سه شنبه 15 اسفند 1396
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » سفر محمدبن سلمان به لندن و باج دهی سعودی برای کسب حمایت بین المللی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس سه‌شنبه گذشته رسماً اعلام کرد که محمد بن سلمان هفتم مارس (16اسفندماه) برای دیدار با «ترزا می»، راهی لندن خواهد شد. وی با اشاره به اهمیت روابط دوجانبه و حجم بالای مراودات تجاری دو کشور، تصریح کرد که این سفر با تمرکز بر توسعه مشارکت‌های تجاری، فصل جدیدی را در روابط دوجانبه رقم خواهد زد.
در همین حال عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان دوشنبه گذشته در جمع خبرنگاران گفت که قرار است در سفر سه روزه محمد بن سلمان به لندن، شماری توافقنامه تجاری و یادداشت تفاهم همکاری، به امضاء برسد؛ برخی دیپلمات‌های سعودی در لندن، حجم این همکاری‌ها را در حدود یک‌صد میلیارد دلار برآورد می‌کنند.
وزیر امور خارجه عربستان همچنین با بیان این موضوع که انگلیس یکی از قدرت‌های جهانی به شمار می‌رود، خاطرنشان ساخت: خروج لندن از اتحادیه اروپا، دیدگاه ریاض را درباره سرمایه‌گذاری در انگلیس تغییر نخواهد داد.
محمد بن سلمان که دیدارهای خود را از دوشنبه گذشته با سفر به مصر آغاز کرده، فردا وارد لندن می‌شود.
این درحالیست ‌که افکار عمومی انگلیس به‌شدت نسبت به سیاست‌های تهاجمی سعودی به‌ویژه فجایع انسانی ناشی از حمله این کشور به یمن، منفی است. هزاران تن از مردم انگلیس دی‌ماه گذشته توماری را امضاء کردند که در آن از می ‌خواسته‌اند تا دعوت خود را پس بگیرد. نخست‌وزیر انگلیس اواخر آذرماه گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با «محمد بن سلمان»، از وی برای سفر به لندن دعوت به عمل‌آورد.
در تومار مردم انگلیس که در تارنمای پارلمان این کشور منتشرشده، آمده است: "عربستان یکی از بدترین آمار نقض حقوق بشر در دنیا را دارد و تنها در سال 2017 بیش از یک‌صد تن را اعدام کرده است."
این تومار می‌افزاید: "محمد بن سلمان، حملات علیه یمن را فرماندهی کرده که براثر آن تاکنون ده‌ها هزار تن کشته و زخمی شده‌اند، قحطی و وبا در یمن بیداد می‌کند و بدترین بحران انسانی را سبب گردیده است."
وزارت امور خارجه انگلیس پس از گذشت سه هفته، در پاسخ به تومار مردم این کشور در بیانیه ای اعلام کرد: تعامل منظم بخش مهمی از رابطه قوی ما با عربستان سعودی به شمار می‌رود که برای امنیت و آبادانی متقابل و همچنین گفت‌وگوهای معنادار در رابطه با اصلاحات و حقوق بشر، حائز اهمیت است.
در ادامه این جوابیه آمده است: ما منافع مهمی در حوزه امنیت ملی و اقتصادی داریم ازجمله اینکه چطور می‌توان از راه همکاری با چالش‌های بین‌المللی مانند تروریسم و افراط‌گرایی مقابله کنیم. تعامل با عربستان فرصت توسعه روابط، اعتمادسازی و گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مورد نگرانی دو طرف را فراهم می‌سازد.
وزارت خارجه انگلیس همچنین با اشاره به اختلافات دو طرف در رابطه با نقض حقوق بشر از سوی عربستان سعودی تصریح کرد: ما نگرانی‌های خود را به مقامات سعودی از طریق طیف گسترده ای از کانال‌های ارتباطی ازجمله سفیر، سفارتخانه انگلیس در ریاض و اتحادیه اروپا مطرح کرده‌ایم. هرچند در این مسائل با یکدیگر اختلاف‌نظر خواهیم داشت، اما رابطه ما کمک می‌کند تا به‌طور صریح، باز و سازنده درباره این مسائل رایزنی کنیم.
وزارت امور خارجه انگلیس در بخش دیگری از این جوابیه، از تجاوز نظامی ائتلاف به فرماندهی عربستان به یمن، با هدف بازگرداندن "عبدربه منصور هادی" رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، حمایت کرده و مدعی شده است: حوثی‌ها (جنبش انصارالله) دائماً قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را زیر پا گذاشته و به حملات خود علیه عربستان ادامه داده‌اند. البته ما ضرورت پایبندی بر قوانین بشردوستانه بین‌المللی را به دولت عربستان گوشزد می‌کنیم و این کشور اعلام کرده است که درباره نقض قوانین بشردوستانه، تحقیق خواهد کرد و از آن درس می‌گیرد. ما نیز بر اوضاع از نزدیک نظارت می‌کنیم.
بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس نیز متعاقب انتشار این جوابیه، با انتشار یادداشتی در روزنامه تایمز، با طرح این ادعا که محمد بن سلمان آغازگر اصلاحات نوینی در عربستان است، تصریح کرد که لندن باید از اقدامات وی حمایت به عمل آورد.
وی با سرپوش گذاشتن بر عمق فجایع انسانی در یمن و سیاست‌های مداخله‌جویانه ریاض در منطقه خاورمیانه، صرفاً به طرح این نکته بسنده کرد که سفر ولیعهد عربستان به لندن، فرصت مناسبی خواهد بود تا این کشور نگرانی‌های خود را درباره مسائل مورد اختلاف مطرح کند.
جانسون بااین‌حال به‌گونه‌ای مبالغه‌آمیز روابط دو کشور را در بسیاری از حوزه‌ها حائز اهمیت خواند و در بخشی از نوشتار خود عنوان کرد: واقعیت این است که حفظ جان مردم انگلیس و پیشگیری از حملات تروریستی، مدیون همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی ما با عربستان سعودی است.
این تحرکات خشم گروه‌های مدافع حقوق بشر و فعالان ضدجنگ در انگلیس را برانگیخته و درصدد برگزاری تجمع گسترده اعتراضی در مقابل دفتر نخست‌وزیری انگلیس برآمده‌اند.
بر اساس برنامه اعلام‌شده از سوی کارزار ائتلاف ضدجنگ که با بیش از یک‌ میلیون عضو، بزرگ‌ترین سازمان مخالف سیاست‌های تهاجمی و جنگ‌طلبانه دولت انگلیس به شمار می‌رود، این تجمع قرار است فردا بعدازظهر هم‌زمان با دیدار ولیعهد عربستان و نخست‌وزیر انگلیس در داونینگ استریت (دفتر نخست‌وزیری انگلیس) برگزار شود.
تجمع یادشده توسط شمار زیادی از نهادها و سازمان‌های حقوق بشری ازجمله کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس، موسسه بحرینی حقوق بشر و دمکراسی، جبهه بحرینی‌های مخالف، کارزار مبارزه با تجارت سلاح، حقوق بشر یمن، عراقی‌های دمکرات، اجرای جهانی عدالت و جنگ علیه تهاجم، حمایت‌شده است.
کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس امروز با انتشار بیانیه ای با اشاره به سیاست‌های تهاجمی و مداخله‌جویانه رژیم آل سعود در منطقه، تصریح کرد: اقدامات سعودی‌ها گستاخانه و نقض گسترده حقوق بشر است که بایستی محکوم شود. ما همچنین دولت‌هایی را که از رژیم آل سعود حمایت کرده تا به سیاست‌های تهاجمی خود ادامه دهند محکوم می‌کنیم.
بیانیه یادشده می‌افزاید: انگلیس بایستی درک کند که در جنایت‌های جنگی عربستان در یمن، همدست است و بایستی هرچه سریع‌تر دست از حمایت خود از این رژیم جنایتکار بردارد.
در همین حال برخی اتوبوس‌های شهری و به‌ویژه خودروهای گردشگری در لندن، حامل پوسترهای تبلیغاتی ضدسعودی هستند که بر روی آن نوشته است: انگلیس نبایستی از جنایتکار جنگی استقبال کند و حرکت این اتوبوس‌ها در سطح شهر، توجه مردم و گردشگران را به خود جلب کرده است.
ائتلاف عربی - آمریکایی به سرکردگی عربستان از ششم فروردین سال 94 به صورت بی وقفه، یمن را مورد تجاوز زمینی، هوایی و دریایی قرار داده که تاکنون موجب شهادت بیش از 14 هزار شهروند این کشور و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان‌ شده است. انگلیس از زمان آغاز این حملات، مجوز فروش حدود چهار میلیارد پوند به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین