کد خبر: 164594453
تاریخ انتشار: یکشنبه 20 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » `المهدی`؛ از برگزاری کلاس های آموزشی برای زنان تا توجه به زیبایی های بصری مسجد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
معرفی یک مسجد نمونه در برنامه ریزی برای زنان؛

یکی از مهم ترین برنامه هایی که مسجد المهدی برگزار می کند، برنامه هایی برای زنان بدسرپرست و یا زنان خودسرپرست است که در این مسجد امکاناتی برای اشتغال زایی آنان فراهم شده است.

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:


پرداختن به مسائل فرهنگی از طریق اجرای برنامه‌های متنوع برای اقشار مختلف، می‌تواند یکی از راه‌های افزایش اقبال عمومی به حضور در مساجد و تعامل با این نهاد مهم مذهبی کشور باشد. در این میان هستند مساجدی که با رویکردهای برنامه‌ریزی شده و مناسب، به‌درستی از این امکان بهره‌گرفته‌اند و به بازوی مهم حل برخی از معضلات فرهنگی اجتماعی محله خود تبدیل شده‌اند. از سویی برنامه‌هایی ویژه زنان در دستور کار و اجرا دارند.

در همین رابطه "مسجد المهدی" اتوبان شهید محلاتی در محدوده خیابان نبرد جنوبی شهر تهران؛ یکی از نمونه‌های مثال‌زدنی این‌گونه مساجد است که با برگزاری برنامه‌های فرهنگی متنوع و توجه ویژه‌ای که به تعامل زنان و خانواده با مسجد دارد، به عنوان یکی از مساجد نمونه شناخته شده است.

حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر میرخلیلی، امام جماعت مسجد المهدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، درباره برنامه‌های فرهنگی جاری این مسجد برای زنان گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که مسجد المهدی برگزار می‌کند، برنامه‌هایی برای زنان بدسرپرست و یا زنان خودسرپرست است که در این مسجد امکاناتی برای اشتغال‌زایی آنان فراهم شده است و خوشبختانه توانسته‌ایم آنان را در این مسجد مشغول به‌کار کنیم. این برنامه اشتغال‌زایی به این ترتیب است که حدود 40 زن سرپرست خانوار در کارگاهی که مسجد برای آن‌ها فراهم کرده است، کار می‌کنند و خادمان و هیأت امنای مسجد با ارتباط‌هایی که با ادارات خدماتی و درمانی و همچنین مدارس محله دارند، توانسته‌اند از آنان سفارش کار بگیرند و به زنان مشغول به‌کار در این کارگاه‌ها ارجاع دهند.

او درباره برنامه‌های دیگر این مسجد توضیح داد: برنامه دیگر ما که باز هم به حوزه اقتصادی برمی‌گردد، مربوط به شناسایی 100 خانواده بی‌بضاعت در محله شهید محلاتی است و تلاش کرده‌ایم که در طول سال به صورت رایگان نان این خانواده‌ها را تأمین کنیم. به این ترتیب که با چند نانوایی محل قرار داد بسته‌ایم و این خانواده‌ها از طریق کارت نانی که از طرف مسجد دریافت می‌کنند، می‌توانند بدون دریافت پول، نان سنگک خریداری کنند. همچنین 2 بار در سال، سبد کالایی به ارزش 150 تا 200 هزار تومان تهیه و به تعدادی از خانواده‌های بی‌بضاعت اهدا می‌شود. در کنار این اقدامات، ما به 30 خانواده که از لحاظ مالی در شرایط بحرانی جدی قرار دارند، میزان مستمری به مبلغ 30 تا 50 هزار تومان پرداخت می‌کنیم که همه این کمک‌های اقتصادی مبتنی بر برنامه‌ریزی و نوع وضعیت اقتصادی خانواده‌ها انجام می‌گیرد.

تأسیس صندوق قرض‌الحسنه و پرداخت وام به 400 نفر
به گفته علی‌اکبر میرخلیلی، این برنامه‌ها در حیطه برنامه‌های اقتصادی مسجد قرار می‍‌گیرند و تلاش می‌کنیم گرهی از مشکلات خانواده‌های بی‌بضاعت باز کنیم و از طریق مسجد، پولی که از معتمدین محل تهیه می‌شود را به این خانواده اختصاص می‌دهیم. همچنین یک صندوق قرض‌الحسنه در مسجد راه‌اندازی شده است که تا الان نزدیک به 400 نفر از وام این صندوق بهره‌مند شده‌اند و سقف وام پرداختی یک میلیون تومان است. این صندوق برای افرادی که در مقاطعی کار ضروری و اضطراری برای درمان یا شهریه‎های دانشگاه برایشان پیش می‌آید، کاربرد دارد. همچنین به طور سالیانه سعی می‌کنیم به سه تا چهار خانواده که دختر دم‌بخت دارند و هزینه تهیه جهاز ندارند، کمک مالی کنیم.

ایجاد فرصت‌های ازدواج برای جوانان
او در ادامه به برنامه‌ای برای ایجاد فرصت برای ازدواج جوانان اشاره کرد و افزود: ‌یکی از خادمان مسجد که عضو هیأت امنای مسجد هم است، دفترچه‌ای را تهیه کرده که در این دفترچه، لیست دختران دم‌بخت را با تمام مشخصات ثبت کرده است. همچنین دفتری که حاوی فهرست پسرهای دم‌بخت محل است هم تهیه شده و ویژگی‌های ظاهری، میزان تحصیلات، نوع شغل و درآمد در آن ثبت شده است که طبق آن تلاش می‌کنیم، خانواده‌هایی که هم‌شأن هستند را با یکدیگر آشنا و زمینه ازدواج جوانان آن‌ها را فراهم کنیم.

به گفته امام جماعت مسجد المهدی، این دفترچه به صورت محرمانه در خدمت یکی از زنان هیأت امنای مسجد است و او بنابر صلاحدید و ارتباطی که با خانواده‌های مختلف محل دارد، خانواده‌های هم‌خوان را به یکدیگر معرفی می‌کند و در نهایت پس از صلاحدید خانواده‌ها و طی مراحل آشنایی، ازدواج مسجدی شکل می‌گیرد. در نتیجه همه فرآیند شکل‌گیری این رابطه از ابتدا تا انتها در مسجد صورت می‌گیرد. همچنین اگر از خانواده ضعیفی باشند، معمولاً در تأمین جهیزیه و برگزاری مراسم ازدواج، مسجد به آن‌ها کمک می‌کند. الان نزدیک به 2 سال است که از زمان اجرای این طرح می‌گذرد و بیش از 10 نفر توانسته‌اند با استفاده از این طرح، ازدواج کنند.

تعامل با مدارس و آشناسازی دانش‌آموزان با ماهیت مساجد
میرخلیلی در ادامه با بیان این‌که ارتباط با مدارس نیز جزو برنامه‌های مهم مسجد المهدی است، افزود: برنامه ارتباط با مدارس، با هماهنگی میان امام جماعت و مدیر مدرسه صورت می‌گیرد و یک تعامل دوطرفه با مدیران مدارس است. در این برنامه، دانش‌آموزان همه پایه‌های تحصیلی به صورت اردویی به مدت یک ساعت به مسجد دعوت می‌شوند و در کارگاه آموزش مسجدشناسی شرکت می‌کنند. در این کارگاه، آن‌ها با مسجد و اهمیت آن در زندگی شخصی و اجتماعی خود آشنا می‌شوند و مباحثی همچون آشنایی با ماهیت محراب، آشنایی با ماهیت مسجد، آشنایی با پیام‌های محراب و پیام‌های منبر به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. همچنین قسمت‌های مختلف مسجد مثل گنبد و مناره را به ترتیب معرفی می‌کنیم و درباره تاریخ مسجد اطلاعاتی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهیم.

به گفته این روحانی، در این کارگاه سعی می‌شود همه مطالب به صورت تاریخچه‌ای جذاب برای دانش آموزان ارائه شود. این برنامه تاکنون بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. همچنین به دلیل این‌که در محله‌ای که مسجد المهدی در آن واقع است حدود 5 دبستان دخترانه قرار دارد، بنابراین بیشتر مخاطبان این کلاس‌ها دختران هستند.

آموزش در محیط مساجد اثربخش‌تر است
او درخصوص این‌که بیشتر این کلاس‌های آموزشی، در رابطه با آشنایی با مسجد است یا به ابعاد معرفتی و اخلاقی نیز وارد می‌شود گفت: ما در قدم اول بیشتر هدفمان این است که این دانش‌آموزان را با مسجد و ماهیت آن آشنا کنیم و جایگاه و قداست مسجد برایشان روشن شود. وقتی این دانش‌آموزان را توانستیم جذب مسجد کنیم، آن زمان است که می‌توانیم به ابعاد معرفتی وارد شویم و آموزش‌های دینی و اخلاقی را به آن‌ها ارائه دهیم. تجربه ثابت کرده است که آموزش‌هایی که برخی از روحانیون تلاش دارند در محیط مدارس انجام دهند هر چقدر هم معرفتی و اخلاقی باشد، آن‌چنان نمی‌تواند مؤثر باشد. این سبکی که ما در مسجد آغاز کرده‌ایم، درصد تأثیر را بالا می‌برد. چون سعی می‌کنیم با صبر و حوصله و در فضایی آرام و معنوی با بچه‌ها صحبت کنیم و به پرسش‌های آن‌ها پاسخ دهیم.

به گفته میرخلیلی، اجرای چنین برنامه‌هایی، دید دانش‌آموزان را نسبت به مسجد عوض کرده و همین امر باعث می‌شود که ارتباط مؤثری بین دانش‌آموزان دختر و مسجد برقرار شود. ازسویی ا میزان حضور دانش‌آموزان در مسجد نسبت به سال‌های قبل تغییری قابل توجه داشته و آن‌ها با مسجد مأنوس‌تر شده‌اند.

تعامل با انجمن اولیای مدارس و برگزاری جلسات آموزشی برای والدین
امام جماعت مسجد المهدی در ادامه با اشاره به برنامه تعامل مسجد با اولیاء مدارس بیان کرد: در این برنامه سعی شده است پدران و مادران دانش‌آموزان را به مسجد دعوت کنیم و کارشناس تربیتی دانشگاهی را نیز دعوت می‌کنیم و مطابق با موضوعی که از قبل توسط هیأت امنای مسجد مشخص شده است به والدین دانش‌آموزان، آموزش‌ها و توصیه‌هایی ارائه می‌شود. به عنوان مثال یکی از موضوعاتی که تاکنون تعیین شده است بایسته‌های رابطه پدر با دختر خود است تا دختر در بیرون از خانه مورد آسیب‌های اجتماعی قرار نگیرد؛ چون گاهی اوقات وجود خلأهای عاطفی در فضای خانه، دختران را مستعد آسیب در بیرون از خانه می‌کند. یا موضوع دیگری که در این جلسات به آن پرداخته شده است، چگونگی رابطه پدر و مادر در حضور فرزند است. این موارد همه موضوعاتی تخصصی در حوزه علوم تربیتی هستند و در جهان امروز و با توجه به رشد شبکه‌های اجتماعی نیاز است که والدین اصول تربیتی فرزندان خود را مطابق با این موضوعات تخصصی و دقیق هماهنگ کنند.

به گفته میرخلیلی، تاکنون استقبال از این جلسات بسیار چشم‌گیر بوده است و معمولاً هر جلسه با حضور 400 نفر تشکیل می‌شود و این خود نشان می‌دهد که موضوعات ارائه‌شده در این جلسات برای والدین جذاب بوده است. اگر هر مسجدی در محله خود این کار را شروع کند، می‌تواند بسیاری از معضلات فرهنگی جامعه خود را در حوزه محدودی که دردسترس قرار دارد حل کند.

تأمین هزینه‌ برگزاری برنامه‌های فرهنگی توسط هیأت امنای مسجد
این روحانی مسجد در ادامه یادآور شد: برخی از جلسات مسجد با والدین به صورت اختصاصی برای پدرها و یا مادرها برگزار می‌شود و در جلساتی که به صورت مشترک اجرا می‌شود، تقریباً هم پدرها و هم مادرها به صورت مساوی شرکت می‌کنند.

او افزود: تمامی هزینه‌های برگزاری این مراسم توسط اعضای هیأت امنای مسجد و امامان جماعت تأمین می‌شود و مرکز رسیدگی به امور مساجد به جزئیات نحوه برگزاری برنامه‌ها وارد نمی‌شود و بیشتر کلیات را برای مساجد تشریح می‌کند. به عنوان مثال مرکز رسیدگی به امور مساجد برای امسال الگوی مشخصی معین می‌کند و آن را سال پیوند مسجد و بانوان نام‌گذاری می‌کند و ما این برنامه کلان را تبدیل به برنامه‌های مشخص و عملیاتی می‌کنیم و برنامه‌هایی مربوط به ازدواج یا برگزاری کلاس‌های سبک زندگی اسلامی و یا دوره‌‎های آموزشی برای زنان مانند آموزش خیاطی، نمددوزی، گلدوزی برگزار می‌کنیم.

کلاس‌های سبک زندگی
به گفته میرخلیلی، در کلاس‌های سبک زندگی معمولاً از اساتید زن دانشگاه‌های مختلف دعوت به‌عمل می‌آید و با همکاری خادمان مسجد، زنان محله دعوت می‌شوند.

او ادامه داد: حدود 5 سال است که این برنامه‌ها را اجرا می‌کنیم و اخیراً بیشتر هم تقویت شده است. تمامی مساجد می‌توانند این برنامه‌ها را اجرا کنند. این موضوع بستگی دارد به این‌که تا چه میزان امام جماعت مسجد برای برنامه‌های فرهنگی مسجد و امورات مربوط به آن وقت بگذارد؛ گاهی اوقات مشغله بیش از حد، مانع انجام چنین اقداماتی می‌شود. اما من تمام‌وقت به امورات مسجد می‌پردازم و بخش زیادی از زندگی خود را وقف این مسجد کرده‌ام و طبیعتاً همین موضوع باعث شده است که بتوانم چنین برنامه‌هایی را در مسجد برگزار کنم.

تعامل گسترده زنان با مسجد المهدی
امام جماعت مسجد المهدی در پاسخ به این پرسش که نتیجه اجرای این برنامه‌ها چه بوده است، گفت: این برنامه‌ها به اندازه‌ای اثربخش بوده که اگر هرکسی موقع اذان مغرب به مسجد المهدی وارد شود، جمعیت زیادی از زنان را می‌بینید که برای نماز جماعت به مسجد آمده‌اند و تعامل زنان و مسجد در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است و به مرور این استقبال شکل گرفته است.

دعوت از مبلغان زن
او درباره تعامل مسجد با مبلغان زن گفت: از مبلغان زن نیز دعوت به‌عمل آورده‌ایم تا در برخی از برنامه‌های ما شرکت کنند یا خودشان پیشنهاد برگزاری برنامه داشته باشند. به عنوان مثال همایش عفاف و حجاب توسط یکی از زنان مبلغان در مسجد برگزار شد که با استقبال خوب زنان و دختران محله نیز روبه‌رو شد. همچنین اخیراً نمایشگاه اقتصاد مقاومتی در مسجد برگزار شد که در این نمایشگاه هر زنی که در خانه خود به حرفه و کاری مشغول بود، می‌توانست محصول خود را در نمایشگاه عرضه کند.

توجه به ویژگی‌های ظاهری قسمت خواهران مسجد المهدی
این روحانی درباره توجه هیأت امنای مسجد المهدی به ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری قسمت زنان مسجد گفت: در حال حاضر قسمت خواهران، رسیدگی بیشتری از قسمت برادران شده است و تمامی دیوارها و کف، سرامیک شده و فرش جدیدی برای این قسمت تهیه شده است. همچنین برای زنان سالمند و یا معلول صندلی‌های مجهزی تهیه کرده‌ایم و برای رفع مشکل کمبود جا، یک شبستان دیگر که حدود 120 متر وسعت دارد را به شبستان اصلی قسمت خواهران اضافه کردیم. آسانسور نیز برای قسمت خواهران تعبیه کرده‌ایم.

انتهای پیام/ 950815

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین