کد خبر: 164598635
تاریخ انتشار: یکشنبه 20 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » زمینه سازی برای دسترسی کودکان قربانی ترور به عدالت باید اولویت اصلی سازمان ملل باشد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:
پنل "دادخواهی راهبردی برای توقف جنایت علیه کودکان"باهمکاری بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا، مرکز اطلاعات و امنیت اتحادیه اروپا و مرکز حقوق بشر کامرون، در سی وهفتمین اجلاس شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد.

به گزار
ش مهرخانه، به نقل از ایسنا، روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم اعلام کرد: در این پنل کارشناسان حوزه حقوق بشر به بررسی راهکارهای مختلف برای دستیابی کودکان قربانی ترور به عدالت به عنوان راهبردی برای توقف خشونت علیه کودکان پرداختند.

ریکاردو برتسکی رئیس مرکز اطلاعات و امنیت اتحادیه اروپا  در این نشست گفت: سال گذشته در این مکان درباره دادخواهی برای کودکان قربانی ترور صحبت کردیم، اما به نظر می‌رسد سیستم سیاسی کنونی جهان ناشنواست وصدای دادخواهی این کودکان را نمی‌شنود، فقط در سال گذشته در اروپا 261 کودک بر اثر تروریسم جان باختند. به نظر من دستیابی به عدالت برای کودکانی که قربانی تروریسم وجنگ می شوند باید اولویت اصلی سازمان ملل باشد.

خانم یواناباراکووا، عضوبنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا نیز اظهار کرد: از هر چهار شهروند که در سال 2015 توسط تروریستها کشته شده یکی از آنها کودک بوده است ، کودکان نه تنها به وسیله گروههای تروریستی کشته، مجروح و بی خانواده می شوند، بلکه گروههای تروریستی با سوء استفاده از فقر و مشکلات، کودکان را برای انجام اقدامات تروریستی به کار می گیرند و آنها را قربانی اهداف شوم خود می کنند،آنها کودکان بین 13 تا 17 سال را آموزش نظامی می دهند تا در عملیاتهای تروریستی شرکت کنند.

 در ادامه این نشست جوزف چونگسی مدیر مرکز حقوق بشر کامرون ،درباره تاثیر تروریسم بر کودکان صحبت کرد وگفت: این قربانیان دچارآثارروانی پس ازحادثه می‌شوندوازجنبه‌های گوناگون بایدتحت درمان قرارگیرندو در این زمینه نقش سازمان های بین المللی حائز اهمیت است.

خانم ایزابلافاورو ازبنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا نیز اظهار کرد :هدف قراردادن گروهی کودکان درپیشاور پاکستان نشان می‌دهدتروریست‌هابه دنبال راه‌های وحشتناک‌تروترسناک‌تری برای جلب توجه درعرصه بین‌الملل هستند. این جلب توجه گاه به وسیله کشتار کودکان و گاه با استفاده از آنها به عنوان ابزار ترور صورت می گیرد، که باید برای پایان دادن به این جنایات اقدامات جدی تری صورت گیرد.

جیم دین و گوردن داف از نشریه امریکایی وترنز تودی  نیز اعلام کردند جنبه‌ای از تروریسم وجود دارد که سازمان ملل به آن توجه کافی نکرده است و آن تروریسم دولتی است. برای کودکان قربانی ترور تنها کاری که می توانیم بکنیم این است به آنها کمک پزشکی و روانی ارایه و آن ها را آموزش دهیم. در ایران بیش از 17000 قربانی ترور وجود دارد که بسیار بیشتر از قربانیان ترور در حادثه یازده سپتامبراست و بسیاری از آنها کودک هستند.

در پایان منصوره کرمی نایب رئیس هیات مدیره انجمن دفاع از قربانیان تروریسم ، در سخنانی در این نشست گفت : کودکان آسیب پذیرترین قشر در برابر تروریسم هستند و به سختی می توانند خود را از وحشت تروریسم برهانند.

وی همچنین دادخواهی برای کودکان قربانی ترور و دسترسی آنها به عدالت را مهمترین راهبرد برای توقف خشونت علیه کودکان برشمرد و خواستار تلاش سازمان ملل و دولتها برای کمک به کودکان قربانی ترور شد.

انتهای پیام/ 930610


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین