کد خبر: 164952374
تاریخ انتشار: سه شنبه 22 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » زنانه های وزارت راه و شهرسازی در سالی که گذشت
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

نکته قابل توجهی که در انجام وظایف این شرکت وجود دارد این است که بنابر گزارش های موجود و انتقادات صاحبنظران، هنوز هیچ شهر جدیدی توسط شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید، به صورت کامل تکمیل نشده و روشن است زمانی که زیرساخت های عمرانی یک شهر جدید فراهم نشود، مسائل و مشکلات ساکنان این مناطق به خصوص زنان و کودکان دوچندان خواهد شد.

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:


وضعیت حضور زنان در ساختار وزارت راه و شهرسازی، برنامه‌هایی برای تسهیل وضعیت شغلی زنان شاغل در این بخش در جهت برقراری موازنه میان کار خانگی و شغل، همچنین توجه به وضعیت زنان در سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه شهرها، وضعیت امنیت زنان در فضاهای شهری و... از جمله موضوعات و محورهایی است که می‌تواند مورد توجه وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد؛ محورها و موضوعاتی که بخشی از آن‌ها در سال اخیر، مورد نظر این وزارت‌خانه نبوده یا در سطح پژوهش و تحقیقات، باقی مانده است.

به گزارش مهرخانه،
گزارشی که در ادامه می‌خوانید مروری دارد بر اقدامات وزارت راه و شهرسازی در حوزه زنان و عملکرد یکساله این وزارتخانه را در این زمینه بررسی می‌کند.

فعالیت 8000 زن شاغل در مجموعه وزارت راه و شهرسازی
اوایل بهمن‌ماه امسال، مونا عرفانیان، مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور زنان در مصاحبه‌ای با اشاره به گروه‌های هدف در مطالعات و برنامه‌ریزی‌های مربوط به امور زنان وزارت راه و شهرسازی، گفت: طبق آمار، بالغ بر 8 هزار زن شاغل در مجموعه وزارت راه و شهرسازی فعالیت می‌كنند كه بخش قابل توجهی از آن‌ها دارای سطوح تحصیلات عالی و دانشگاهی هستند و تأمین رضایتمندی این گروه، در افزایش بهره‌وری این وزارتخانه نقش به‌سزایی دارد.

او تعداد زنان در رده‌های مدیریتی را کمرنگ توصیف کرد و گفت: رویكرد وزیر راه و شهرسازی ارتقای زنان با زمینه‌سازی و انجام فعالیت‌ها و كارهای مطالعاتی و حضور پرتوان زنان در عرصه‌های مدیریتی است. طبق مطالعات صورت‌گرفته در وزارت راه و شهرسازی، یكی از دغدغه‌های جدی، ایجاد تعادل بین كار و زندگی است و استراتژی‌هایی برای این موضوع تدوین شده است كه ضروری به نظر می‌رسد برخی رویكردها و نگاه‌ها درخصوص زنان و توانایی‌های آن‌ها مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

انتخاب فرزنه شرفیابی به سمت مدیر عاملی «ایران‌ایر»
انتخاب فرزانه شرفبافی، عضو هیأت مدیره هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به سمت مدیرعاملی «ایران‌ایر» از انتصابات چند ماه اخیر بود. فرزانه شرفبافی با ۴۴ سال سن نخستین زن فارغ‌التحصیل مقطع دکترای هوا فضا در ایران است که در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان پژوهشگر برتر وزارت راه انتخاب شد و حالا قرار است به مدت 8 سال مدیرعاملی ایران‌ایر را عهده‌دار باشد.

برداشته شدن قید جنسیتی در جذب خلبان
اتفاق دیگری که در سال 96 در حوزه راه و شهرسازی رخ داده است، انتخاب زنان به عنوان خلبان بود. به گفته عرفانیان در اعلان جدیدی که توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است، جذب خلبان زن نیز دیده شده و ما در سال آتی چندین خلبان زن خواهیم داشت.

او گفت: هم‌اکنون با تدابیری که در شرکت فرودگاهی شهر امام انجام شده است، مهدکودکی برای زنان شاغل در محوطه شهر فرودگاهی در نظر گرفته شده است. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ پرسنل زن در آن شرکت در حال فعالیت هستند و همچنین به علت دوری مسافت و شرایط خاص کاری که تایم کاری فراوانی دارند و در برخی از ایام هفته به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت هستند، نیازمند توجه ویژه هستند.

پروژه مطالعاتی در حوزه ارتباط بین شهرسازی و نیازهای زنان در جامعه/ نتایج نامشخص
اخیراً در وزارت راه و شهرسازی پروژه مطالعاتی در حوزه ارتباط بین شهرسازی و نیازهای زنان در جامعه و امکاناتی که این حوزه می‌تواند در اختیار زنان قرار دهد و نقشی که زنان می‌توانند در شهرسازی داشته باشند، انجام شده است. این پروژه مطالعاتی در ۲ حوزه کاربران و کارکنان وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته و نسخه نهایی آن نیز منتشر شده است.

درخصوص جزئیات یافته‌های این پروژه مطالعاتی اطلاعاتی، به غیر از توضیحات کوتاهی از مشاور امور زنان وزارت راه و شهرسازی، اطلاعاتی دردسترس نیست. به گفته مشاور امور زنان وزارت راه و شهرسازی، با توجه به گستردگی جمعیتی و عملکردی وزارت‌خانه نمی‌توان گفت که این مطالعات از لحاظ اطلاعات و راهکارهای ارائه‌دهنده به طور کامل قطعی و قابل استناد هستند. ولی بدون شک به عنوان پیش‌زمینه‌ای برای ورود به مبحث زنان به شکلی کاربردی مفید خواهند بود.

در رابطه با بررسی وضعیت زنان و نیازهای آنان در فضاهای عمومی به عنوان کاربران وزارت راه و شهرسازی، به گفته عرفانیان، هرچند این مسأله در گذشته تحت عنوان شهر دوستار زن در ایران مورد پیگیری  قرار گرفته است اما طی مذاکراتی که با کمیته‌های علمی صورت گرفته، قرار است به عملی‌شدن و تداوم برنامه‌های آن در کشور بپردازیم و در حال حاضر با تهیه این پیش‌زمینه مطالعاتی گام‌های اولیه‌ای در به تصویب رساندن برخی موضوعات در این خصوص را برداشته‌ایم.

همان‌طور که ذکر شد، از سایر جزئیات این پروژه مطالعاتی، یافته‌ها، جامعه آماری، روش مطالعه و نیز برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در راستای آن اطلاعی دردسترس نیست.

بررسی مشکلات زنان در شهرهای جدید
زنان حجم گسترده مخاطبان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای را دربرمی‌گیرند و ضروری است نیازها و خواسته‌های آنان در پروژه‌های شهرسازی و راهسازی مورد توجه قرار گیرد. از طرف دیگر، شهرهای جدید به جهت فواصل مکانی از شهرهای مادر، عدم برخورداری از امکانات رفاهی و خدماتی کافی دارای مشکلاتی برای ساکنین این شهرها به‌ویژه زنان هستند که قطعاً در صورت عدم رسیدگی به آن‌ها به مشکلات بزرگ و غیرقابل جبرانی مبدل خواهند شد.

در همین راستا، وزارت راه و شهرسازی اقدام به انجام مطالعه در حوزه اجتماعی و زنان در شهرهای جدید کرده است. مطابق این مطالعه، درحال حاضر تعداد زیادی از زنان سرپرست خانوار (۳۴ هزار و ۱۵۰ نفر) در مسکن مهر شهرهای جدید سکونت دارند که باید برنامه‌ای ویژه برای هدایت و ایجاد شرایط لازم جهت حضور آن‌ها در این مناطق تهیه و تدوین شود. بخشی از نتایج مطالعه در جدول زیر آمده است:

شهر جدید

مسائل و مشکلات زنان

علوی

عدم وجود اشتغال و فضای کسب و کار مناسب

فولادشهر

1. تزلزل ساختارهای اجتماعی و فرهنگی به علت مهاجر بودن ساکنین و تنوع ارزش‌ها و فرهنگ‌ها (بحران هویت).

2. فقدان ارتباطات اجتماعی به علت نوع طراحی شهری در مسکن مهر.

3. عدم وجود مراکز فرهنگی، ورزشی، تفریحی و فضاهای شهر مناسب و مخصوص زنان.

4. عدم وجود فرصت‌های شغلی مناسب ویژه زنان.

هشتگرد

1. نبود فرهنگسرا و پارک بانوان و خانواده.

2. نبود سالن سینما و مراکز تفریحی زنان.

3. نبود سالن‌های ورزشی نزدیک به محل سکونت زنان مسکن مهر.

4. نبود کتابخانه نزدیک به محل سکونت مسکن‌های مهر.

5. نبود امنیت در فضاهای عمومی به‌ویژه بعد از تاریکی هوا.

6. نبود فضاهای شهری دوستدار زنان.

7. عدم رضایت زنان از فعالیت مساجد شهر.

8. احداث مراکز تفریحی و گردشگری.

9. شیوع مسأله همسر دوم بودن.

10. نداشتن اشتغال.

11. مکفی نبودن درآمدهای زنان شاغل.

12. خانه‌نشینی زنان به دلیل فقر و نبود حمل و نقل عمومی.

13. آمار بالای افسردگی زنان.

14. نبود سازمان‌ها و نهادهای حمایتی و مراکز مشاوره خانواده.

پرند

1. عدم امکان اشتغال زنان.

2. کمبود فضاهای عمومی جهت شکل‌گیری ارتباطات، سالن‌های ورزشی، مکان‌های تفریحی، فرهنگی و آموزشی.

3. کمبود وسایل حمل و نقل و بالا بودن هزینه ایاب و ذهاب.

4. تأمین روشنایی و امنیت عبور و مرور برای زنان.


طرح بی‌نتیجه بازآفرینی شهری
به گفته برخی از کارشناسان، حاشیه‌نشینی مهمان ناخوانده شهرهای معاصر است که یکی از الزامات چاره‌اندیشی برای آن، یک‌دست کردن قوانین این حوزه است، یعنی هم شهرداری‌ها و هم بانک‌ها و تا حدودی راهنمایی‌ و رانندگی و حتی شوراهای شهر و وزارت راه‌وشهرسازی باید متابعت کاملی از این قانون جامع داشته باشند.

طرح بازآفرینی شهرها یکی از سیاست‌هایی است که چند سال قبل در پاسخ به چالش کیفیت زندگی و زیست‌پذیری شهرها معرفی و به یک برنامه جامع ملی تبدیل و مقرر شد بر اساس آن، روش‌های اجرایی از پروژه محوری و تک‌بعدی خارج و به صورت محله‌محوری و جامع، اقدامات کالبدی، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی، انتظامی، زیربنایی و سایر امور شهری را دربرگیرد.

تدوین سند ملی بازآفرینی شهری، تشکیل ستاد ملی بازآفرینی شهری، تهیه برنامه ملی بازآفرینی شهری، تعریف ابزارهای مالی و نهادی، تحقق برنامه ملی بازآفرینی شهری و تشکیل سازمان بازآفرینی شهری ایران پنج مرحله کلیدی این سیاست است که فاز دوم آن اواخر بهمن ماه با حضور حسن روحانی شروع به کار کرد و ستاد ملی بازآفرینی شهری تشکیل شد.

در همین راستا وزارت راه و شهرسازی بخش قابل‌توجهی از وظایف خود را در توسعه و بهسازی شهرهای جدید، به یک شرکت مادرتخصصی وابسته به خود محول کرده است. این واگذاری وظایف موجب شده تا هماهنگی بین نهادهای مختلف همچون بانک مسکن، شهرداری‌ها و وزارت کشور دچار اختلال شود. شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید یک نهاد دولتی است که به‌منظور ایجاد شهرهای جدید در کشور تأسیس‌ شده است و نکته قابل ‌توجهی که در انجام وظایف این شرکت وجود دارد این است که بنابر گزارش‌های موجود و انتقادات صاحبنظران، هنوز هیچ شهر جدیدی توسط شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید، به‌صورت کامل تکمیل‌ نشده و روشن است زمانی‌که زیرساخت‌های عمرانی یک شهر جدید فراهم نشود، مسائل و مشکلات ساکنان این مناطق به‌خصوص زنان و کودکان دوچندان خواهد شد.

کم‌کاری‌ در به‌سازی مناطق فرسوده و حاشیه‌ شهرها
همچنین شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری در سال‌های اخیر نتوانسته است باوجود اهمیت نوسازی بخش فرسوده، در تأمین مسکن مناسب و کافی برای مردم، آن‌چنان‌که انتظار می‌رفت گام بردارد و همین موضوع یکی از دلایل کندشدن روند به‌سازی شهری در سکونت‌گاه‌های فرسوده و حاشیه‌ای کشور است.

انتهای پیام/ 950815

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین