کد خبر: 165158042
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » بررسی عملکرد حوزه زنان و خانواده وزارت تعاون در سال 96
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

شهریورماه از سوی وزارت تعاون مطرح شد که تلاش داریم این مساله را به صورت دورن دستگاهی حل کنیم. البته پس از آن، درخصوص سرنوشت این تصمیم مهم در حوزه اشتغال زنان کارگر، خبری منتشر نشد.

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:


تلاش در حوزه صدور شناسنامه برای کودکان دارای مادر ایرانی و پدر افغان، سرشماری زنان دارای همسر افغان، بازنشستگی پیش از موعد زنان، امکان اخراج مادران شاغل دارای فرزند شیرخوار، طرح توسعه مشاغل خانگی و بیمه زنان سرپرست خانوار دارای سه فرزند پرچالش‌ترین برنامه‌هایی بود که وزارت تعاون در سال 96 در حوزه زنان پیگیری کرده است.

به گزارش مهرخانه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان یکی از نهادهای حمایتی کشور طی سال جاری در حوزه زنان و خانواده نیز ورود کرد. در این گزارش به اقدامات این وزارتخانه در حوزه زنان و خانواده می‌پردازیم.

صدور شناسنامه برای کودکان دارای مادر ایرانی
فروردین‌ماه امسال از سوی وزارت تعاون اعلام شد که کودکان در معرض آسیب‌های اجتماعی پنج استان کشور شامل خوزستان، کرمان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و تهران در حوزه حمایت اجتماعی به‌صورت ویژه حمایت می‌شوند.

یکی از اقدامات در این زمینه تصمیم در زمینه صدور شناسنامه برای کودکان دارای مادر ایرانی و پدر افغان بود. شهریورماه مسأله صدور کارت هویت، شناسنامه و کارت سلامت برای کودکان زنان ایرانی دارای همسر افغان در کمیسیون لوایح دولت به تصویب رسید و مسؤولان اظهار امیدواری کردند که این لایحه به زودی در هیأت وزیران نیز مصوب شود اما خبری از آن نشد.

سرشماری زنان دارای همسر افغان و احتمال تغییر قانون
در همان زمان سرشماری زنان ایرانی دارای همسر افغان از استان قم شروع و قرار شد که از هفته دوم شهریور این سرشماری در کل کشور انجام شود. براین اساس این زنان می‌توانستند کد ملی خود را به سامانه ۲۰۰۰۱۹۵ پیامک کنند و پس از آن، از سوی کارشناسان وزارت تعاون با آن‌ها تماس برقرار شده و سؤالات لازم از آن‌ها پرسیده می‌شود.

همچنین از سوی وزارت تعاون اعلام شد که لایحه‌ای را در رابطه با تغییر قانون قبلی در رابطه با ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی تهیه کرده و قرار است این لایحه از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال شود. قرار است همچنین مطابق این اعلام، مقرر بود بعد از سرشماری زنان دارای همسر غیرایرانی، مجلس تصمیم‌گیری کند که پیشنهاد ارائه‌شده را بپذیرد یا این‌که شرایط به رویه سابق ادامه یابد.

براساس گفته مسؤولان، سرشماری زنان ایرانی که با مردان غیرایرانی ازدواج کرده‌اند، حدود ۳ ماه به طول می‌انجامد. پیش‌بینی می‌شد در استان‌های قم، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تعداد این زنان به نسبت سایر استان‌ها بیشتر باشد.
 
از وضعیت این طرح اطلاعی در دست نیست.

بازنشستگی پیش از موعد زنان
از سال گذشته مجلس به دنبال تصویب بازنشستگی پیش از موعد زنان بود اما این موضوع واکنش منفی وزارت تعاون را در پی داشت. به ‌طوری‌که حجت میرزایی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که این مصوبه حداقل 150 هزار نفر را در آستانه بازنشستگی قرار می‌دهد و بار مالی 10 هزار میلیارد تومانی به صندوق بازنشستگی کشوری تحمیل می‌کند و از شورای نگهبان خواست اجازه تصویب نهایی این مصوبه را ندهد و با آن موافقت نکند.

با این وجود نمایندگان مجلس اعلام کردند که این مصوبه هم‌سو با ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی رهبر انقلاب و تأکید بر تقویت و تحکیم بنیان خانواده‌هاست.

سرانجام این بند از لایحه برنامه ششم توسعه به شورای نگهبان رفت و در همان زمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در نظر مشورتی خود با توجه به مشکلات و بحران‌های صندوق بازنشستگی کشوری این بند را رد کرد. به همین دلیل بررسی این بند دوباره در دستور کار کمیسیون تلفیق مجلس قرار گرفت و در جلسه این کمیسیون، نمایندگان نظر مجمع را رد کردند و این بند دوباره به همان شکلی که طرح شده و به تأیید صحن علنی مجلس رسیده بود، به شورای نگهبان بازگشت خورد. پس از بررسی در شورای نگهبان و دریافت نظرات این شورا، لایحه برنامه ششم توسعه، مجدداً برای تأمین نظر این شورا به مجلس آمد. نهایتاً پس از کشمکش‌های بسیار این ماده از لایحه برنامه ششم توسعه حذف شد.

با این وجود نمایندگان بر تصمیم خود پابرجا ماندند. فروردین‌ماه سیده فاطمه ذوالقدر؛ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد که در نظر داریم این طرح را از طریق اصلاح قانون خدمات کشوری ارایه کنیم. تلاش داریم دامنه این طرح را محدودتر کنیم و به‌خصوص آن را برای زنانی که مشکلات سلامتی دارند، پیگیری کنیم تا برای صندوق بیمه تأمین اجتماعی هم مشکلی به‌وجود نیاید.

اواخر شهریور ماه بود که معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در کانال تلگرام خود از کاهش سن بازنشستگی زنان به ۲۵ سال خبر داد. او در کانال خود نوشت: «در لایحه خدمات کشوری در دولت کاهش سن بازنشستگی زنان به 25 سال و عضویت معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در شورای عالی اداری کشور به تصویب رسید».

نهایتاً اواخر دی‌ماه لایحه اصلاحی از سوی دولت به مجلس ارسال شد. در بند 49 این لایحه برای اصلاح ماده 103 قانون آمده است که ماده 103 و تبصره‌های آن به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده 103- دستگاه‌های اجرایی می‌توانند کارمندان خود را با داشتن یکی از شرایط زیر بازنشسته نمایند:

«الف- دارا بودن (30) سال سابقه خدمت و حداقل (50) سال سن. شاغلین مشاغل تخصصی با دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر می‌توانند با درخواست خود و موافقت دستگاه تا (35) سال خدمت نمایند.

ب- دارا بودن (60) سال سن و حداقل (25) سال سابقه خدمت با پرداخت حقوق متناسب با سنوات خدمت.

تبصره 1- سابقه مذکور در بند (الف) و همچنین شرط سنی مذکور در بند (ب) برای زنان تا پنج سال کمتر است».

بر این اساس، حداقل شرایط برای بازنشستگی زنان 50 سالگی و 25 سابقه خدمت است. البته هنوز این لایحه به تصویب مجلس نرسیده است.

شروع به کار کمیته زنان کانون عالی انجمن‌های صنفی
خرداد ماه کمیته زنان کانون عالی انجمن‌های صنفی با هدف صیانت از حقوق زنان کارگر فعالیت خود را آغاز کرد. ایجاد هماهنگی بین انجمن‌های صنفی، پیگیری اجرای قوانین و مقررات مدافع حقوق زنان، بررسی اطلاعات به‌دست آمده از زنان کارگر در واحدهای اقتصادی و حضور در مجامع ملی و بین‌المللی، از اهداف این کمیته اعلام شد. پس از این زمان، خبر دیگری از فعالیت‌های این کمیته منتشر نشده است.

اخراج مادران شاغل دارای فرزند شیرخوار با لغو دستورالعمل وزارت کار
مردادماه با چالشی برای مادران شاغل دارای فرزند شیرخوار همراه بود؛ چراکه بخشنامه وزارت تعاون در رابطه با ممنوعیت اخراج مادران کارگر تا 2 سالگی فرزندشان ابطال شد و بر این اساس، کارفرما می‌توانست زن کارگر را که فرزندی زیر 2 سال دارد اخراج کند.

حذف تدریجی کارگران زن از محیط‌های کار و تولید و عدم امکان دریافت حقوق بیمه بیکاری زنان کارگر شیرده که پس از پایان مرخصی قادر به کار نیستند، از دلایل این تصمیم ذکر شد.

شهریورماه از سوی وزارت تعاون مطرح شد که تلاش داریم این مسأله را به‌صورت دورن دستگاهی حل کنیم. البته پس از آن، درخصوص سرنوشت این تصمیم مهم در حوزه اشتغال زنان کارگر، خبری منتشر نشد.

سند حمایت اجتماعی زنان
فروردین ماه سال 95 بود که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد که تدوین سند حمایت اجتماعی زنان با موضوعاتی همچون اشتغال، تأمین‌اجتماعی، حمایت اجتماعی، روابط کار، بازار کار برای زنان، آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای و آموزش‌ مهارت‌های کارآفرینی زنان در دستور کار این وزارت‌خانه قرار دارد و بناست پس از هماهنگی‌های لازم با معاونت وقت امور زنان و خانواده این سند در دولت مطرح شود.

از وضعیت این سند خبری نشد تا این‌که شهریور‌ماه، مسؤولان وزارت تعاون اظهار کردند این سند به دولت ارسال شده و در کمیسیون اجتماعی دولت در دست بررسی است.

از سرانجام این سند خبری منتشر نشده است.

طرح توسعه مشاغل خانگی
ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، الگوی توسعه این مشاغل را در آذرماه سال گذشته به تصویب رساند تا فرآیند ساختارسازی برای مشاغل خانگی در اقتصاد ایران بر اساس یک الگوی مشخص دنبال شود. در الگوی یادشده، تمرکز صرف بر اعطای وام کم‌بهره نبوده و مشاوره و توانمندسازی افراد، قبل از معرفی به نهادهای مالی در دستور کار قرار گرفت. همچنین موضوعاتی همچون تأمین مواد اولیه مناسب، کیفیت، مهارت و...در شرایط تسهیلات و اختصاص وام‌ها در نظر گرفته ‌شد و در روند اجرای این قانون مطابق الگوی جدید علاوه بر دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، سایر نهادهای حمایتی، بسیج سازندگی و جهاد دانشگاهی نیز مشارکت خواهند داشت.

طرح توسعه مشاغل خانگی در 8 استان کشور شامل آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه و لرستان در 11 مهرماه سال جاری به امضای مسؤولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد دانشگاهی و صندوق کارآفرینی امید رسید. براساس این قرارداد همکاری سه‌جانبه، مبلغ وام تعیین‌شده 20 میلیون تومان است که در صورتی به متقاضیان پرداخت می‌شود که پس از ثبت‌نام در سامانه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، آموزش‌های کوتاه‌مدت مهارت حرفه‌ای را در یکی از رشته‌های صنایع دستی، تبدیلی و تکمیلی، فن‌آوری اطلاعات و تجارت الکترونیک طی کنند.

تعداد متقاضیان این طرح حدود 20 هزار نفر در نظر گرفته شده است. یعنی قرار است در نهایت 20 هزار شغل خانگی در جریان اجرای این طرح در این 8 استان ذکرشده ایجاد شود.

90 درصد آموزش‌ها به‌صورت مجازی و از طریق سامانه مشاغل خانگی انجام می‌شود و برای افرادی که به هیچ عنوان به اینترنت دسترسی ندارند نیز آموزش‌های حضوری برگزار می‌شود. 350 رسته شغلی ذیل صنایع تبدیلی‌، صنعتی، IT، فرهنگی و هنری مشخص شده است. پس از آموزش‌ها افراد ارزیابی می‌شوند و سپس با نظارت و پشتیبانی جهاد دانشگاهی برای اخذ وام به صندوق کارآفرینی امید معرفی خواهند شد.

مهرماه شرایط جدیدی برای صدور مجوز مشاغل خانگی اعلام شد. به گفته مسؤولان وزارت تعاون در فرآیند جدید صرفاً متمرکز بر افراد متقاضای دریافت مجوز مشاغل خانگی نخواهیم بود بلکه متولیان امر اشتغال‌زایی مانند تعاونی‌ها، نهادهای مردم‌نهاد و... نیز شناسایی می‌شوند. براین اساس، مخاطبان راه‌اندازی مشاغل خانگی سه گروه از افراد اعلام شدند؛ گروه نخست افرادی هستند که از صفر تا ۱۰۰ فعالیت در طرح مربوطه توسط خود فرد انجام می‌شود که در ادبیات مشاغل خانگی تحت عنوان «افراد مستقل» شناخته می‌شوند. گروه دوم افرادی هستند که مهارت لازم برای راه‌اندازی یک کسب و کار خرد را دارند اما به دلیل این‌که یا با اصول بازاریابی آشنا نیستند یا توانایی تأمین تجهیزات لازم را ندارند، نیازمند حامی و پشتیبان هستند. علاوه بر این مخاطبان دیگر مشاغل خانگی، افرادی هستند که در راه‌اندازی یک کسب و کار خانگی توانایی لازم برای تحت پوشش قراردادن افراد دیگر را دارند.

در نخستین مرحله، متقاضیان باید طرح و ایده خود را در سامانه مشاغل خانگی http://www.mashaghelkhanegi.ir/ ثبت کنند.

شرایط جدید در سال آینده به تمام ۳۱ استان کشور تعمیم داده خواهد شد.

تلاش‌هایی برای بهبود وضعیت تعاونی‌های زنان
مهرماه اعلام شد که بیش از ۹۶ هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد که از این تعداد نزدیک به 10 هزار و 435 تعاونی را تعاونی‌های زنان تشکیل می‌دهد. پیگیری راه‌اندازی تعاونی‌های فرااستانی و برنامه‌ریزی برای توسعه و تقویت بیش از پیش تعاونی‌های زنان از تصمیماتی بود که این وزارتخانه داشت اما زمانی برای سرانجام آن مطرح نکرده بود.

تأسیس تعاونی‌های فراگیر ملی در حوزه زنان
اواخر شهریورماه از سوی وزارت تعاون بیان شد که ۲۳ شرکت تعاونی فراگیر ملی و ۴۲ شرکت تعاونی و اتحادیه تأمین نیاز مشاغل خانگی در حوزه زنان تأسیس شده است.

شرکت‌های تعاونی و اتحادیه تأمین نیاز مشاغل خانگی در حوزه زنان در گرایش‌های مختلفی نظیر فرش دستباف (یک طرح)، تأمین نیاز تولیدکنندگان (۲۴ طرح)، تأمین نیاز صنوف خدماتی (۳ طرح)، نساجی، چرم و پوشاک (۲ طرح) و صنایع دستی (۱۲ طرح) مشغول فعالیت هستند. تعداد کل اعضای شرکت تعاونی و اتحادیه تأمین نیاز مشاغل خانگی در حوزه زنان ۹۹۳ نفر و میزان اشتغال‌زایی آن‌ها ۸۱۵ است. سرانه اعضای این تعاونی‌ها ۲۴ نفر و سرانه اشتغال آن‌ها معادل ۱۹ نفر است.

همچنین شرکت‌های تعاونی فراگیر ملی در حوزه زنان با عضویت ۲۹۷۲ نفر در بخش‌های کشاورزی با (یک طرح)، خدمات (۳طرح)، صنعت (۱۲ طرح)، فرش دستباف (۳ طرح)، چند منظوره (۳ طرح) و تامین نیاز تولیدکنندگان فرش دستباف (یک طرح) مشغول به فعالیت هستند.

شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل
خردادماه اعلام شد که معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون به منظور جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی و اجتماعی و هدفمند کردن حمایت‌های اجتماعی و بازگرداندن کودکان کار به چرخه تحصیل و آموزش، سایت "مشق ما" را راه‌اندازی کرده است که بر اساس این اطلاعات، در تمام استا‌ن‌های کشور با این کودکان تماس گرفته می‌شود. شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل به دلیل در دست نبودن شماره‌های تماس تمام افراد دارای نقصان است.

همچنین در مرداد ماه اعلام شد که با همکاری 80 تشکل مردم‌نهاد و با ارایه مشوق‌هایی، کودکان بازمانده از تحصیل را در استان‌های آذربایجان غربی، تهران، سیستان و بلوچستان و خوزستان به بازگشت به مدرسه تشویق می‌کنیم.

طرح ایران مهارت
مهرماه از طرح "ایران مهارت" رونمایی شد. این طرح در راستای توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی و آموزش‌های مهارت‌محور در دستور کار قرار گرفت و در نهایت منجر به ایجاد توافق‌نامه‌ همکاری بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور شد. البته این طرح مهارت‌آموزی در حوزه دانش‌آموزی، نخستین طرح آموزش و پرورش برای آموزش مهارت‌ها به دانش‌آموزان نبوده و پیش از این بارها طرح‎‌های مختلفی با همین هدف در این وزارت‌خانه و در سطح مدارس اجرایی شده که هرکدام به نوعی با شکست مواجه شده‌اند.

این طرح قرار است به صورت کوتاه‌مدت و طی بازه زمانی 4 ساله برای دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه نظری برگزار شود و در متن توافقنامه اهدافی نظیر توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی و توسعه و تقویت آموزش‌های مهارت محور مورد توجه قرار گرفته است.

در طرح ایران مهارت، دبیرستانی‌ها در 20 جلسه 1.5ساعته با مهارت‌های پایه آشنا می‌شوند و به گفته مسؤولان، قرار است اکثر این آموزش‌ها در داخل مدرسه صورت گیرد و فقط در برخی رشته‌ها که تجهیزات قابل انتقال نیست، دانش‌آموزان باید به مراکز فنی بروند.

همچنین در دی‌ماه مسؤولان آموزش و پرورش اظهار کردند که بخشنامه این طرح به استان‌ها ابلاغ شده و در فاز اول کار 6 استان تهران، شهرستان‌های استان تهران، قزوین، البرز، سمنان و گلستان به طور آزمایشی کار را پیش می‌برند؛ البته هر استانی که ظرفیت این کار را داشته باشد، می‌تواند برای اجرای طرح پیشنهاد دهد.

بودجه چالشی بیمه زنان سرپرست خانوار
در بند ب ماده 103 قانون برنامه ششم توسعه آمده است: "وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در راستای سیاست‌های تحکیم خانواده ظرف 6 ‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراشدن این قانون بررسی و طرح لازم برای ایجاد بیمه اجتماعی زنان خانه‌دار حداقل دارای سه فرزند را فراهم و جهت تصمیم‌گیری قانونی ارائه کند".

در این راستا دو نشست در فراکسیون زنان مجلس با حضور مسؤولان وزارت تعاون در آبان‌ماه و آذر ماه سال جاری دو نشست در این فراکسیون برگزار شد. به گفته پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس در حال حاضر 770 هزار زن خانه‌دار دارای سه فرزند در کشور وجود دارد که تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ای نیستند و از این تعداد، 120 هزار زن، سرپرست خانوار هستند. بنابراین پیشنهاد شد در فاز اول اجرایی این بیمه، تحقق بیمه زنان سرپرست خانوار در اولویت قرار گیرد. در جلسات بعدی تلاش شد که بودجه این موضوع در بودجه سال 97 منظور شود.

با این وجود به گفته نمایندگان مجلس پیش‌بینی می‌شود با اعتباری که در بودجه سال 97 به این منظور در نظر گرفته شده، حداقلی از این زنان طی سال‌ جاری و حتی تا پایان برنامه ششم توسعه تحت پوشش بیمه قرار نگیرند. از طرفی، دستگاه‌های بیمه‌گذار نگران هستند که این بیمه بار مالی سنگینی را به دولت تحمیل می‌کند و از طرفی هم ما نگران هستیم که این مسأله مهم که باید در اولویت قرار بگیرد، اصلاً دیده نشود و از دست برود.

انتهای پیام/ 940502

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین