کد خبر: 165161673
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » جونو دیاز نویسنده کودک شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:
نخستین کتاب کودک جونو دیاز، نویسنده شهیر آمریکایی برنده جایزه پولیتزر به نام «متولد جزیره» امروز منتشر شد.

به گزار
ش مهرخانه، به نقل از ایبنا، جونو دیاز، که بیشتر با رمان برنده جایزه پولیتزرش «زندگی کوتاه عجیب اسکار وائو» در جهان شناخته می‌شود، امروز (۲۲ اسفند) کتاب تصویری جدید خود؛ «متولد جزیره» را منتشر کرد.

بیست سال پیش جونو دیاز به دخترانش قول داد که برایشان یک کتاب کودک بنویسد. این دخترها دیگر بچه نیستند، اما کتابشان بالاخره نوشته شد.داستان کتاب «متولد جزیره» درباره دختری به نام لولا است که قرار است خاطراتی که از کودکی در جمهوری دومینیکن جا گذاشته را جمع‌آوری کند.

دیاز مانند لولا در جمهوری دومینیکن به دنیا آمده و در شش سالگی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده است. او می‌گوید: «کتاب با یک مشاهده آغاز می‌شود. داستانی که با معصومیتی که در بسیاری از کتاب‌های کودکان هست نمی‌توان به آن نوع کودکی که من تجربه کردم اشاره کرد. همیشه این ایده بزرگسالانه وجود دارد که کودکان باید محافظت شوند یا بخش‌های زشت زندگی نباید در کتاب‌های کودکان وجود داشته باشد.»
 
دیاز امیدوار است که «متولد جزیره» این طرز فکر را اصلاح کند. این کتاب ۴۸ صفحه‌ای داستانی است که شادی و سختی یک جامعه شهری غالبا مهاجر را نشان می‌دهد. پیام جدی این کتاب با تصویرسازی هنرمند کلمبیایی، لئو اسپینوزا، کمی تعدیل می‌شود.

کتاب این‌طور آغاز می‌شود: «همه در مدرسه لولا از یک جای دیگر آمده بودند.» معلم از بچه‌ها می‌خواهد که تصویری از کشور اول خود بکشند. لولا در ابتدا سراسیمه می‌شود چون هیچ چیزی از زادگاهش به خاطر نمی‌آورد. اما سرانجام متوجه می‌شود که می‌تواند تصاویر زیادی از دوستان و خانواده‌اش در کشوری بکشد که در آن به دنیا آمده است. برخی از این خاطرات شادی‌آورند و برخی دیگر غم‌انگیز.
 
«متولد جزیره» که نسخه اسپانیایی‌اش با نام «لولا» نیز در دسترس است، مسلما با خوانندگان مهاجر بسیار مواجه است، اما دیاز می‌گوید آنها تنها مخاطبان کتاب نیستند.

دیاز، استاد دانشگاه ام‌آی‌تی و دریافت‌کننده جایزه مک‌آرتور، امیدوار است که کتابش موجب تغییر چشم‌اندازی شود که بچه‌ها در مدرسه و خانه با آن روبه‌رو هستند.

انتهای پیام/ 930610


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین