کد خبر: 165161675
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » آیت الله سبحانی: حکومت باید جلوی تظاهر به بی حجابی در جامعه را بگیرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:
حضرت آیت الله العظمی سبحانی نسبت به مقاله منتشره پیرامون حجاب اجباری واکنش نشان داد.

به گزار
ش مهرخانه، به نقل از شفقنا، این مرجع تقلید در انتهای درس خارج اصول خود در مسجد اعظم اظهار داشت: اخیرا مساله ای با عنوان حجاب اجباری مطرح شده و دیشب هم مقاله ای در این موضوع خواندم؛ نویسنده این مقاله می گوید حجاب واجب است و ترک آن معصیت است اما در اسلام حجاب اجباری نداریم.

او در پاسخ به سخنان نویسنده مقاله گفت: عرض کنم به این نویسنده که حجاب اجباری دو معنا دارد، یکی معنای باطل مانند اینکه کسی که زنی خارج بی حجاب دیده شد، پلیس چادری گرفته و سر او بیندازد. این حجاب باطل است.

آیت الله سبحانی ابراز کرد: اما معنای صحیح حجاب اجباری اینکه حجاب واجب و ترک آن معصیت است. اگر کسی معصیت را داخل انجام دهد کسی کاری ندارد اما اگر بیرون انجام دهد وظیفه حکومت اسلامی جلوگیری از این گناه است و در این باره می توان به وسائل الشیعه استناد کرد.

او ادامه داد: اگر زنی بخواهد تظاهر به بی حجابی کند ضرر به دیگران می زند. سن ازدواج بالا رفته است. این بی حجابی ها این مفاسد را به دنبال دارد.

این مرجع تقلید گفت: نویسنده کتاب می گوید اگر بی حجابی اوباشی و مفاسدی داشته باشد خارج از بحث ماست اما ما می گوئیم بی حجابی مفاسد دارد و تحریک شهوات می کند.

او با تصریح به اینکه کلمه اجباری را ما نمی گوئیم بلکه حدیث می گوید، یادآور شد: این گناه اگر علنی شد جامعه را آلوده می کند و حکومت باید جلوی این گناه را بگیرد.

آیت الله سبحانی با اشاره به سخن دیگر نویسنده مقاله که وقتی آیه حجاب نازل شد، مسلمانان همه آن را رعایت کردند، گفت: ما ۷۰ گناه داریم اما در این ۷۰ گناه نداریم که بلافاصله مردم را وادار به آن کرده باشد چون وقتی زمان پیامبر دستور می آمد مردم تبعیت می کردند و نیازی نبود حکومت گوش اینها را بگیرد تا دستور را انجام دهند.

او همچنین به بخش دیگری از این مقاله در خصوص آیه مربوط به امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و افزود: امر به معروف و نهی از منکر دارای مراتبی است و طبق روایتی از امام صادق(ع) یکی از مراتب برای حکومت است. مرحله ای که جنبه عملی دارد برای حکومت است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: بنابراین از این نویسنده می خواهم با توجه به عرایض من کمی آهسته کار کند. نشر این مقاله در این شرایط درست نیست. آن هم شرایطی که دختر جوان روسری خود را از درخت آویزان می کند یا آن جشن در برج میلاد برگزار می شود.

انتهای پیام/ 930610


برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین