کد خبر: 165161684
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » نگاهی به فعالیت های 4 وزارت خانه در حوزه زنان و خانواده
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

در این گزارش نگاهی داریم به فعالیت هایی که وزارت خانه های اقتصاد و دارایی، دادگستری، نیرو و امور خارجه در سال 96 در حوزه زنان انجام داده اند.

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:


وزارت‌خانه‌های اقتصاد و دارایی، دادگستری، نیرو و امور خارجه، چهار وزارت‌خانه‌ای هستند که علی‌رغم ارتباط بخش‌های عمده‌ای از آن‌ها با حوزه زنان و خانواده، در سال 96، مطابق اطلاعات منتشرشده در رسانه‌ها کمترین فعالیت‌های خود را به این بخش اختصاص داده‌اند. با توجه به همین امر، فعالیت‌های یک ساله این وزارت‌خانه‌ها در حوزه زنان و خانواده در یک گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش مهرخانه،
هر یک از وزارت‌خانه‌های مختلف با توجه به موضوع کاری خود کم یا زیاد با حوزه زنان و خانواده مرتبط هستند. از سویی سال‌هاست که در وزارت‌خانه‌ها بخشی به حوزه زنان اختصاص داده شده است تا متولی بخش‌های مربوط به این حوزه باشد. در این گزارش نگاهی داریم به فعالیت‌هایی که وزارت‌خانه‌های اقتصاد و دارایی، دادگستری، نیرو و امور خارجه در سال 96 در حوزه زنان انجام داده‌اند.

وزارت اقتصاد و دارایی
وزارت اقتصاد و دارایی در سال 96 فعالیت چندانی در حوزه زنان نداشته و تقریباً می‌توان گفت جزو کم‌کارترین وزارت‌خانه‌ها در این حوزه است. با این حال، بهمن ماه سال جاری مسعود کرباسیان؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی فرزانه دهنادی را به سمت "مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران" منصوب کرد. از انتصاب دهنادی به این سمت با عنوان انتصاب نخستین مدیرکل استانی زن در تاریخ وزارت اقتصاد نام برده می‌شود.

وزارت دادگستری
در حوزه وزارت دادگستری نیز جست‌وجوهای اینترنتی فعالیت خاصی را در حوزه زنان و خانواده نشان نداد. تنها فعالیتی که می‌تواند در حوزه خانواده توسط این وزارت‌خانه تعریف شود و اطلاعات آن از طریق جست‌وجوی اینترنتی در دسترس است، سفر هیأت جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمود عباسی؛ دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری به منظور شرکت در شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو است. قرار بود در این اجلاس موضع کشورمان نسبت به مباحث مختلف حقوق کودک تبیین شود و همچنین هیأت جمهوری اسلامی ایران با گزارشگر ویژه مبارزه با فحشا و هرزه نگاری کودکان به رایزنی بپردازد.

وزارت نیرو
اخبار بسیار کمی از فعالیت‌های وزارت نیرو در حوزه زنان و خانواده دردسترس است. اسفند ماه سال جاری فاطمه قیومی؛ مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده در همایش سراسری فرماندهان پایگاه‌های مقاومت بسیج وزارت نیرو تأکید کرد که فعالیت زنان در زمینه مدیریت مصرف باید یکپارچه شود. او اعلام کرد که بسیج خواهران شرکت‌های آب و برق و مشاوران زنان در تمامی شرکت‌ها اقداماتی را برای مدیریت مصرف انجام داده‌اند، اما برای جلوگیری از موازی‌کاری باید این اقدامات را یکپارچه کنیم. همچنین قیومی از برگزاری دوره‌های مختلف در رابطه با خانواده و سبک زندگی اسلامی در شرکت‌های آب و برق خبر داد.

مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده با اشاره به بخشنامه وزیر نیرو در زمینه استفاده بیشتر از توانمندی زنان در پست‌های مدیریتی گفت: این کار با انتصاب مدیرکل روابط عمومی کلید خورده و امیدواریم در سایر شرکت‌ها نیز این بخشنامه عملیاتی شود.

قیومی مرداد ماه سال جاری نیز اعلام کرد که با توجه به اهمیت موضوع عفاف و حجاب یک شورای فرهنگی متشکل از کارشناسان امور فرهنگی، بسیج و ایثارگران به تبیین مباحثی در راستای اجرای هر چه بهتر دستورالعمل‌های حفظ عفاف و حجاب در دستگاه‌های دولتی شکل گرفته است.

او با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری مادی و معنوی در جهت استمرار طرح‌های عفاف و حجاب گفت: برپایی سمینارهای متعدد با نگاه آزاداندیشی در راستای ترویج و توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در دستور کارمان قرار گرفته است.

وزارت امور خارجه
اسفند ماه سال جاری اجلاس بین‌المللی "زن، صلح و امنیت" با حضور نمایندگان کشورهای مختلف منطقه و سفرا توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری و با همکاری وزارت امور خارجه کشورمان برگزار شد.

زهرا پیشگاهی‌فرد؛ مشاور وزیر امور خارجه در امور زنان و خانواده شهریور ماه سال جاری اعلام کرد که شورای مشورتی زنان در وزارت خارجه تشکیل شده و قواعد و قوانینی را پیشنهاد کرده‌ایم که تاکنون آقای ظریف همه این پیشنهادات را پذیرفته است. به گفته پیشگاهی‌فرد اقدام دیگر دفتر امور زنان وزارت خارجه شناسایی زنانی است که شایستگی تصدی پست‌های مدیریتی را دارند.

محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه در جلساتی که با نمایندگان قبل از برگزاری جلسه رأی اعتماد داشت، اعلام کرده بود که وزارت خارجه در استفاده از زنان و اقلیت‌ها همواره پیش‌قدم بوده و این امر را توسعه خواهد داد. او پس از انتخاب به‌عنوان وزیر امور خارجه دولت دوازدهم نیز بر این مسأله تأکید و اعلام کرد سعی داریم بتوانیم این زنان را از داخل ساختار وزارت خارجه انتخاب کنیم.

ظریف درباره انتخاب سفیر زن گفت: با برخی محدودیت‌های قانونی در این ارتباط مواجهه هستیم. بر اساس نظرات سازمان بازرسی کل کشور، کارشناسان داخل وزارت خارجه برای رسیدن به مقام سفیری باید سلسله مراتبی را طی کرده باشند. این قرائت از قانون ممکن است به‌عنوان یک تبعیض منفی علیه کارکنان وزارت خارجه عمل کند ولی به هر حال این قرائتی است که دوستان در این سازمان از اساسنامه و مقررات استخدامی وزارت خارجه دارند. در همین چارچوب ما با یک رشته محدودیت‌های قانونی مواجه هستیم، البته نه محدودیت‌هایی که ناشی از فشارهای بیرونی باشد و به جرأت می‌توانم بگویم که هیچ فشاری در این زمینه از بیرون به وزارت خارجه وارد نشده است. برای استفاده از زنان در رده‌های مدیریتی وزارت خارجه نیز هیچ فشار بیرونی وجود نداشته که بخواهد مانع تحقق این موضوع شود.

وزیر امور خارجه افزود: در زمان تصدی من در وزارت خارجه اولین معاون زن در این وزارت‌خانه منصوب شد. در همین زمان بود که اولین سفیر زن بعد از انقلاب اعزام شد. امیدوارم در این دوره جدید نیز بتوانیم یکی، دو سفیر زن دیگر نیز داشته باشیم. البته، نمی‌خواهم عددی را بگویم ولی در راستای تحقق این موضوع در حال برنامه‌ریزی و تلاش هستیم.

انتهای پیام/ 930701

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین