کد خبر: 165178752
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » زنان و کودکان در برنامه های وزارت ارتباطات طی سال 96
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

اواخر شهریورماه اعلام شد که تا پایان مهر طرح هایی در زمینه استفاده بهتر کودکان و نوجوانان از فضای اینترنت رونمایی می شود. براین اساس آذری جهرمی در پیامی توئیتری نوشت: بخشی از اوقات کودکان و نوجوانان در مقطع کنونی به فضای مجازی گره خورده و می خواهیم برای آن ها تسهیل و دسترسی بهتر و مناسب تری ایجاد کنیم.

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:


چالش استفاده از اینترنت در کودکان و در کنار آن توجه به فضای وب برای ایجاد اشتغال زنان دو سرفصل مهم وزارت ارتباطات در حوزه زنان و کودکان طی سال 96 بود.

به گزارش مهرخانه، هر یک از وزارت‌خانه‌های مختلف با توجه به موضوع کاری خود کم یا زیاد با حوزه زنان و خانواده مرتبط هستند. از سویی سال‌هاست که در وزارت‌خانه‌ها بخشی به حوزه زنان اختصاص داده شده است تا متولی بخش‌های مربوط به این حوزه باشد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از وزارت‌خانه‌هایی است که برخی از موضوعات آن به حوزه زنان و خانواده ارتباط پیدا می‌کند. در این گزارش نگاهی داریم به برخی از موضوعاتی که سال 96 در حوزه زنان و خانواده در حوزه کار این وزارت‌خانه قرار گرفتند.

طرح‌های ویژه برای استفاده کودکان از اینترنت
از جدی‌ترین اقدامات چندماهه وزارت ارتباطات ارایه پیش‌نویس طرح‌هایی در حوزه استفاده کودکان از اینترنت است.

اواخر شهریورماه اعلام شد که تا پایان مهر طرح‌هایی در زمینه استفاده بهتر کودکان و نوجوانان از فضای اینترنت رونمایی می‌شود. براین اساس آذری‌جهرمی در پیامی توئیتری نوشت: بخشی از اوقات کودکان و نوجوانان در مقطع کنونی به فضای مجازی گره خورده و می‌خواهیم برای آن‌ها تسهیل و دسترسی بهتر و مناسب‌تری ایجاد کنیم.

پس از آن در ابتدای آبان‌ماه در اظهارنظر جدیدی به نقش نظارتی والدین بر استفاده فرزندان از فضای مجازی و همچنین ترویج‌کننده نحوه صحیح استفاده کودکان و نوجوان از این فضا و کمک به تولید محتوا و سرویس‌های متناسب با این سنین تأکید شد.

سرانجام در آبان‌ماه در راستای اظهارات بالا، سه گزارش از سند کودک و اینترنت منتشر شد. همچنین روز ۱۳ آبان سندی در حوزه برنامه‌ریزی برای کودکان در فضای مجازی ارائه شد تا رویکرد کلان کشور در حوزه کودکان و نوجوانان مشخص و این سند به مرکز ملی فضای مجازی منتقل شود.

این اسناد پشتیبان در سه عنوان سند مطالعات تطبیقی در توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان، سند مطالعات میدانی در توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان و سند ابزارهای کنترل والدین منتشر شد.

سند مطالعات تطبیقی فضای مجازی کودک و نوجوان
در این سند به بررسی وضعیت آماری و محتوایی استفاده کودکان از اینترنت در ایران و سایر کشورها پرداخته شده است. خطرهای استفاده از این فضا برای کودکان مانند ریسک محتوا، ریسک تماس، ريسك‌هاي مربوط به مشتري، ریسک حريم خصوصي اطلاعات کودکان و ریسک امنیت اطلاعات تشخیص داده شده است.

در این میان به موضوع بازاریابی و مشکلاتی مانند هزینه بیش از حد فروش برخی کالاها به کودکان و معامله‌های جعلی اشاره شده است. در این زمینه شیوه‌های کشورهای مختلف برای حفاظت از کودکان مطرح شده است. لزوم داشتن همکاری‌های بین‌المللی برای حفاظت آن‌لاین کودکان نیز از دیگر مباحث این سند است که شامل همکاري‌هاي بین‌المللي در سطح سیاست و همکاري‌هاي بین‌المللي در سطح عملیاتي می‌شود.

سند مطالعات میدانی در توسعه خدمات فناوری مجازی کودک و نوجوان
در این سند در کنار پرداختن به مفاد قانونی بحث، به برنامه‌های اجرایی در این حیطه شامل اجرای پروژه صیانت فرهنگی توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از سال 1393 تا کنون؛ تدوین پیوست فرهنگی موبایل، 1395؛ پیش نویس سند راهبردی صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، 1396؛ برنامه‌های پیشنهادی سازمان فناوری اطالعات ذیل اسناد اقتصاد مقاومتی؛ اجرای پروژه "مشاوره، طراحی و راه‌اندازی گوهر حوزه صیانت از کودکان و خانواده در اینترنت (کوا) توسط سازمان فناوری اطلاعات، 1395 اشاره شده است. همچنین وضعیت موجود زیست‌بوم فضای مجازی کودک و نوجوان مورد ارزیابی قرار گرفته است.

سند ابزارهای کنترل والدین
در این سند در ابتدا تعدادی از ابزارهای کنترلی توسط والدین مانند کنترل والدین توسعه راهکارهای هوشمند امین (انارستان)؛ دنیای درسا؛ نرم‌افزار کنترل والدین سانیار؛ سامانه مراقبت از خانواده در دنیای مجازی (sfp)؛ برنامک کنترل فرزند شقایق؛ برنامک کنترل تماس و پیامک فرزند معرفی شده است. در کنار آن به ابزارهای رایج در دنیا نیز اشاره شده است.

طراحی بسته‌های اینترنت ویژه از سوی اپراتورها
آبان‌ماه با خبر دیگری در حوزه اینترنت و کودکان نیز همراه بود. ایمن‌سازی حوزه دیجیتال و اینترنت برای کودکان و نوجوانان یکی از اهداف تعیین‌شده برای مسؤولان این حوزه است و براساس اعلام مسؤولان تا آن زمان اقدامات اولیه‌ای در این راستا انجام شده بود.

بر این اساس برای نظارت بیشتر والدین بر فرزندان در فضای مجازی اقداماتی از جمله سیم‌کارت کودک و نوجوان، نحوه احراز هویت کودک در فضای مجازی و اپ‌استورها، زیرساخت‌های محتوایی و فناوری اطلاعات تعریف و تدوین شد. همچنین تفاهم‌نامه تولید سالانه 500 هزار تلفن همراه و تبلت کودکان و نوجوانان با تولید‌کننده داخلی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به امضا رسید.

اپراتورها نیز در کنار مسؤولان حوزه شروع به تدوین بسته‌های مخصوص کودکان کرده‌اند که در آن‌ها خدماتی شامل محدود کردن زمان استفاده از اینترنت، تماس و پیامک، محدود کردن سایت‌های قابل دسترسی و سرویس‌های آموزشی رایگان درباره نماز، چهره‌های ورزشی و موارد مشابه وجود دارد.

انتخاب مجری طرح کودکان در فضای مجازی
25 بهمن از سوی وزیر ارتباطات اعلام شد که تا 10 روز آینده مجری طرح کودکان در فضای مجازی همراه با زمان‌بندی لازم را اعلام خواهیم کرد تا برنامه برای حرکت آغاز شود و امیدواریم بتوانیم به حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی ساماندهی دهیم. به گفته به دنبال زیست‌بوم مناسبی هستیم تا بر اساس آن مجری طرح مشخص و منصوب شود. نقش اپراتورهای مجازی در تمام مراحل این طرح دیده شده است. اپراتورهای مجازی می‌توانند نقش مطلوبی در ساماندهی حوزه کودکان داشته باشند.

پس از گذشت کمتر از 10 روز خسرو سلجوقی به عنوان «مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودک و نوجوان» منصوب شد.

برگزاری 2 طرح ملی حوزه زنان در سراسر کشور
اوایل اسفندماه سودابه رادفرد، مشاور امور زنان و خانواده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برگزاری همایش تخصصی «نقش ارتباطات و فناوری ارتباطات در توان‌افزایی زنان» خبر داد. به گفته او این همایش گزارشی از اقداماتی است که تاکنون در استان‌ها انجام شده است. همچنین قرار است در این همایش یک نشست تخصصی با حضور کارآفرینان ICT و جمعی دیگر از متخصصان نیز برگزار شود.

بر این اساس دفتر امور زنان و خانواده اکثر استان‌ها به برگزاری دو طرح ملی «خانواده و فضای مجازی» و «نقش فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان» با رویکرد کارآفرینی و اشتغال پرداختند. این طرح در سه سطح مراکز استان، شهرستان‌ها و روستاها در سال ۹۶ اجرا شده و در سال ۹۷ نیز ادامه خواهد داشت.

همچنین مشاور وزیر ارتباطات در امور زنان اظهار کرد که در سال 96 و در دولت دوازدهم طرح ملی کارآفرینی زنان بر محور ICT در 50 نقطه کشور اجرا شد و در سال 97 بنا داریم این برنامه را در 270 نقطه کشور از جمله شهرها و روستاها ادامه دهیم. این طرح را امسال در روستای ابرکوه به‌صورت پایلوت اجرا کردیم که اجرای آن تاکنون موفقیت‌آمیز بوده است.

همایش «نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان» نیز برگزار شد. در این همایش رادفر اعلام کرد که یکی از بندهای سند راهبردی زنان در وزارت‌خانه مربوط به توان‌افزایی زنان می‌شود. یکی از شاخص‌های آن توسعه پایدار و متوازن است که از رهگذر توجه یکسان به زن و مرد و روستا و شهر حاصل می‌شود. از آن‌جایی که زنان خانه‌دار بیشترین استفاده‌کنندگان از فضای مجازی هستند، بر آن شدیم که آن‌ها از کارآفرینی و اشتغال در این عرصه هم استفاده کنند. طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که زنان بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر سرگرمی و تفریح حضور دارند؛ به همین دلیل تصمیم بر این شد که در حوزه توان‌افزایی آن‌ها کار کنیم.

انتهای پیام/ 940502

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین