کد خبر: 165785909
تاریخ انتشار: شنبه 26 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » تراز » آیا حجامت برای همه افراد مفید است؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تراز: مدیرگروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: حجامت برای همه افراد مفید نیست.

به گزارش چی 24 به نقل از تراز:

به گزارش تراز ،دکتر علی صفدری با بیان اینکه حجامت روش درمانی بسیار قدیمی است که به صورت مشخص در طب اسلامی بوده اما در سایر کشورها هم به عنوان بادکش‌های گرم و خشک، گرم و تر و انواع و اقسام بادکش‌ها، استفاده می‌شود، اظهار کرد: حجامت مختص به کشور ما نیست و در سایر جوامع هم استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: در برخی از موارد حجامت روش درمانی بسیار خوبی است، علاوه بر اینکه به عنوان درمان استفاده می‌شود برای افراد معمولی هم که مشکل خاصی ندارند می‌تواند مفید باشد.

مدیرگروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تاکید براینکه باید حجامت در مرکزی انجام شود که  دارای وسایل یک بار مصرف و استریل باشد تا خطر انتقال بیماری‌هایی نظیر هپایتت، ایدز و... را نداشته باشد.

صفدری با بیان اینکه افراد برای انجام حجامت به مراکز معتبر مراجعه کنند چراکه این مهم مثل سایر خدمات پزشکی انجام می‌شود، توصیه کرد: افرادی که عمل حجامت را برای متقاضیان انجام می‌دهند باید مجوز و تخصصی لازم را داشته باشند و از وسایل استریل یک بار مصرف استفاده کنند.

وی با تاکید براینکه انجام حجامت برای همه افراد مفید نیست چون باید طبع فرد مشخص شود، افزود: کسی که طبعش بلغم یا سرد باشد حجامت خیلی برایش مفید نیست ولی برای سایر طبع‌ها بسیار مفید است.
 
فصل بهار بهترین زمان انجام حجامت است
 
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بهترین زمان انجام حجامت را فصل بهار عنوان کرد و با اشاره به اینکه حجامت برای برخی بیماری‌ها خیلی مفید است، تصریح کرد: برای انجام این مهم باید افراد باید به مراکز مجاز جایی که پزشک باشد مراجعه کنند.

صفدری با اشاره به اینکه در شهرستان خرم‌آباد بیمارستان شهید رحیمی این خدمات را به صورت استریل و با تعرفه دولتی انجام می‌دهد، خاطر نشان کرد: در بیمارستان شهید رحیمی طب سنتی، حجامت و طب سوزنی انجام می‌شود.

مدیرگروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه حجامت در رفع بیماری‌های غلظت خون، آکنه صورت، ضعف و بیحالی و بی‌جونی  افراد،خواب‌آلودگی، حساسیت، آلرژی و خارش موثر است، خاطر نشان کرد: انجام حجامت بی ضرر است به شرطی که از وسایل استریل و با رعایت موازین بهداشتی انجام شود تا خطر انتقال بیماری وجود نداشته باشد.
 
زالو درمانی در رفع اختلالات عروقی، واریس و سردرد موثر است
 
وی در مورد زالودرمانی گفت: زالو درمانی هم مثل همه روش‌های درمانی( حجامت، طب سوزنی، طب فردی) در یک سری از موارد بسیار مفید است.
صفدری با تاکید براینکه در زالودرمانی باید از زالوهای بهداشتی، یک بار مصرف وبدون آلودگی استفاده شود، افزود: زالو باید در محیط‌های بهداشتی و مناسب رشد کرده باشند.

 مسئول طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ‌عنوان کرد: زالو درمانی در برخی از بیماری‌ها نظیراختلالات عروقی، واریس‌ها و سردرد بسیار مؤثر است و افراد برای انجام این مهم به  مراکز درمانی پزشکان و بیمارستان‌ها مراجعه کنند.
 
طب سوزنی به کاهش فشار خون کمک می‌کند
 
وی در مورد انجام طب سوزنی گفت: انجام طب سوزنی در مورد فشارخون کمک کننده است، در این راستا داروهای گیاهی زیادی داریم که فشار خون را کاهش می‌دهد.

مدیرگروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه داروهایی داریم که چاقی را برطرف می‌کند، چراکه چاقی یکی از عوامل فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی است، خاطرنشان کرد: داروهای گیاهی خوبی در درمان فشار خون کمک می‌کند که یکی از آنها چای مکه است.

 صفدری تاکید کرد: منظور از داروهای گیاهی این نیست که مردم بروند و از عطاری‌ها آنها را تهیه کنند بلکه منظور این است که داروهای گیاهی که در داروخانه‌ها وجود دارند، استفاده کنند.
 
55 داروی گیاهی در داروخانه‎های لرستان وجود دارد
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان یادآور شد: هم‌اکنون 55 داروی گیاهی در داروخانه‌های استان وجود دارد که تاریخ تولید و مصرف دارند و به صورت اصولی و بهداشتی بسته‌‌‌‌‌‌‌‌بندی شدند و افراد باید از این داروها استفاده کنند نه داروی گیاهی عطاری‌ها که معلوم نیست مربوط به چند سال قبل بوده و چگونه تهیه شده است.

وی با اشاره به اینکه داروهای گیاهی مثل داروهای غربی تاریخ مشخص و انقضا دارند، اضافه کرد: خرید داروی فله بدون بسته‌بندی، تاریخ و مجوز ساخت، رد شده است.

مدیرگروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: وقتی مردم به سمت طب سوزنی و سنتی می‌روند، دلیل این نیست که از طب غربی استفاده نکند، بلکه به نظر بنده بهترین شرایط این است که از طب غربی، سنتی و سوزنی استفاده شود، چراکه استفاده از طب سنتی و سوزنی این مزیت را دارد که افراد کمتر دارو مصرف می‌کنند و عوارض ناشی از مصرف دارو را ندارند، اما توصیه اکید می‌کنم که از دو طب(غربی و سوزنی)  استفاده شود تا بهترین نتیجه را بگیریم.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین