کد خبر: 165791013
تاریخ انتشار: شنبه 26 اسفند 1396
خانه » سایت های خبری » تراز » صدمات ناشی از خانه تکانی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تراز: اگر اتوی شما معمولی است و کف آن کثیف شده، برای تمیز و براق کردن آن اتو را روشن کرده و روی درجه متوسط قرار دهید. سپس پارچه ای آغشته به نمک یا جوش شیرین را محکم به کف اتو بمالید تا تمام جرم آن گرفته شود.

به گزارش چی 24 به نقل از تراز:

به گزارش تراز ،از آنجا که اغلب فعالیت‌ها در خانه تکانی عید از فعالیت‌های فیزیکی سنگین هستند، بدن باید از نظر جسمانی آماده باشد. با نزدیک شدن نوروز چهره خانه‌ها تغییر می‌کند و اهالی خانه در تکاپوی «خانه تکانی» قرار می‌گیرند. از اوایل اسفندماه فرش‌های شسته و آویزان شده بر پشت بام‌ها، دیوار‌ها و ایوان‌ها خودنمایی می‌کنند.

پرده‌ها از پنجره‌ها به پایین آمده، نردبان‌ها برقرار شده و خلاصه دستی به سر و صورت خانه کشیده می‌شود و اهل خانه به‌ویژه خانم خانه تلاش می‌کنند تا کار‌ها را در حداقل زمان ممکن به پایان برسانند؛ غافل از آنکه این سنت زیبا گاه در اثر عدم رعایت نکات ایمنی که اغلب خانم‌ها آن‌ها را نادیده می‌گیرند، دردسر‌های جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.

دکتر فتانه اکبری، متخصص طب فیزیکی در این باره می‌گوید: از آنجا که اغلب فعالیت‌ها در خانه تکانی عید فعالیت‌های فیزیکی سنگین هستند، بدن باید از نظر جسمانی آماده باشد؛ و هر صبح قبل از آغاز کار‌ها بدن با نرمش گرم شود.

دکتر اکبری با تاکید بر لزوم تقسیم کردن فعالیت‌های خانه‌تکانی طی روز‌های مختلف ادامه داد: به منظور جلوگیری از آسیب فیزیکی نباید در طول روز فشار زیادی به بدن وارد شود. هنگام خانه‌تکانی، احساس خستگی را جدی گرفته و به خود استراحت دهید؛ چرا که این احساس خستگی زنگ خطری است برای سلامتی بدن

وی خطاب به بیماران مبتلا به مشکلات اسکلتی یا عضلانی گفت: این افراد باید در طی خانه‌تکانی به درد در قسمت‌های مختلف بدن خود، به‌ویژه اندام‌های آسیب‌دیده توجه جدی داشته باشند؛ چرا که فشار به اندام‌ها در هنگام احساس درد، موجب آسیب‌دیدگی بیشتر می‌شود. این افراد بهتر است قبل از آغاز فعالیت‌های خانه‌تکانی به منظور راهنمایی بیشتر و استفاده از ابزار فیزیکی به متخصص مربوطه مراجعه کنند

مبارزه با جرماتو‌های بخار به مرور زمان و بر اثر استفاده جرم می‌گیرند. برای پاک کردن جرم اتو کمی سرکه سفید و آب داخل محفظه آن ریخته و ۲۴ ساعت صبر کنید. سپس اتو را روشن کنید و بگذارید آب و گچ آن خارج شود. حالا اتوی شما مثل روز اول تمیز و بدون رسوب است.

اگر اتوی شما معمولی است و کف آن کثیف شده، برای تمیز و براق کردن آن اتو را روشن کرده و روی درجه متوسط قرار دهید. سپس پارچه‌ای آغشته به نمک یا جوش شیرین را محکم به کف اتو بمالید تا تمام جرم آن گرفته شود.

فر هم ممکن است جرم بگیرد و چرب شود. برای از بین بردن این جرم و چربی می‌توانید ظرفی پلاستیکی را پر از آمونیاک کرده و شب تا صبح در فر قرار دهید. ۵ قاشق جوش شیرین و ۳ قطره مایع ظرفشویی و ۴ قاشق سرکه را با هم مخلوط کرده و با اسفنج یا پارچه تمیز فر را تمیز کنید. حالا فر اجاق گاز شما تمیز و پاکیزه است.

چگونگی نظافت

دیوار و سقف:

ابتدا تمام وسایل اتاق را جمع کنید. تابلو‌ها را بردارید و پنجره‌ها را باز کنید. بعد با برس دسته بلند سقف و دیوار‌ها را گردگیری کنید. اگر رنگ دیوار‌ها قابل شستشو است، محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمی‌مایع سفیدکننده را با اسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید. هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم متر مربع). مرز بین دو قسمت تمیزشده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جا نماند.

تمیز کردن رادیاتور شوفاژ:

برای این کار زیر و رو و اطراف رادیاتور روزنامه خیس قرار دهید. سپس با قسمت دمیدن هوای جارو برقی خاک آن‌ها را بگیرند و بعد با یک دستمال نمدار به کمک یک برس دسته بلند که بین پره‌های رادیاتور برود، آن را پاک کنید.

پرده‌ها

بعد از شستن دیوارها، در‌ها و کف منزل، نوبت پرده‌ها می‌رسد. پرده‌های نخی در اثر تابش نور آفتاب و تأثیر آب و هوا الیافشان ضعیف می‌شود، ولی پارچه‌های الیاف مصنوعی کمتر چنین آسیب‌هایی می‌بینند. پرده‌های نخی را قبل از شستن به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه در آب سرد یا ولرم خیس کنید تا گرد و غبار آن جدا شود.

سپس آن را به آرامی بلند کرده و آب کثیف را خالی کنید. حالا پرده را در محلول کف صابون ولرم و غلیظ با ملایمت بشویید. پرده را به هیچ وجه نچلانید. سه بار پرده را با آب ولرم آبکشی کنید. برای شستشوی پرده حمام، آن را روی سطحی صاف پهن کنید و با محلول غلیظ کف صابون و آب ولرم بشویید و بعد آبکشی کنید؛ سپس با پارچه‌ای تمیز آن را خشک کنید.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین