کد خبر: 167963856
تاریخ انتشار: پنجشنبه 09 فروردين 1397
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » مدیر جامعه الزهرا (س): مزیت های نسبی قم در فرهنگ و اقتصاد به نمایش گذاشته شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ مدیر جامعه‌الزهرا‌(سلام‌الله‌علیها) در آستانه برگزاری هفته فرهنگی قم در لبنان گفت: در عصری که زندگی می کنیم و به حق عصر ارتباطات نامیده می شود ما از هر وسیله و ابزاری باید برای افزایش ارتباطات و تبادل اطلاعات و فرهنگ ها استفاده کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین «سید محمود مدنی» که با خبرنگار ابنا گفتگو می کرد، افزود: یکی از ابزارهای ارتباط بین فرهنگ ها، برگزاری نمایشگاه ها و هفته های فرهنگی است. امیدواریم برگزاری هفته فرهنگی قم در لبنان آغازی باشد برای حضور ارزشمند قم به عنوان پایگاه فرهنگ تشیع و همچنین مجموعه توانمند ظرفیت های اقتصادی بتواند حضور خوبی در لبنان داشته باشد و گام اولی باشد که با استحکام و استواری برداشته شود

وی درباره اهمیت برگزاری هفته فرهنگی قم در لبنان گفت: امروز جنگ فرهنگی و جنگ اقتصادی جایگاه بالایی را در نبردهای بین المللی دارد. اینکه جنگ می گویم چون جنگ تمام عیار است و باید با تمام توان و تجهیزات وارد این فضا شد و در این جنگ نفس گیر، انسان اگر غفلت کند فرصت هایی که به وجود می آید به تهدید تبدیل می شود. از این جهت فکر می کنم هرجا که فضایی برای حضور فرهنگ دینی و اقتصادی ایران و سایر ظرفیت های در کشورهای دیگر فراهم شود این فرصت را باید غنیمت بشماریم و قبل از اینکه دیگران این جایگاه ها را اشغال کنند ما باید حضور پیدا کنیم بنابراین این فرصت ارزشمند است.

مدیر جامعه‌الزهرا‌(س) در پاسخ به این سوال که برگزاری هفته فرهنگی قم در لبنان چه آثار و برکاتی برای هر دو طرف دارد، اظهار داشت: لبنان کشوری است که در دوره ای پایتخت فرهنگی دنیای عرب بود و هنوز هم این جایگاه تا حدودی باقی مانده است و اگر مجموع انتشارات دنیای عرب را بررسی کنیم درصد قابل توجهی از آن متعلق به لبنان است. ایران هم به عنون خاستگاه انقلاب اسلامی گفتمان اول دنیا را رهبری می کند پس در بخش فرهنگی می توانند تبادلات بسیار ارزشمندی داشته باشند.
وی افزود: استان و شهر قم ظرفیت های پنهان زیادی دارد که متاسفانه عرضه نشده است. شهر قم در ابعاد فرهنگی و تبادلات علمی و حوزوی و دانشگاهی و در ابعاد اقتصادی جایگاه بالایی دارد و برگزاری هفته فرهنگی قم در لبنان می تواند گام شایسته و قدم برجسته ای باشد. هم لبنان از این ظرفیت به خوبی استفاده خواهد کرد و هم ما باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که جامعه الزهرا(س) در چه بخش هایی در هفته فرهنگی قم در لبنان مشارکت خواهد داشت، گفت: جامعه الزهرا(س) با عرضه بخش حوزوی خود که بزرگترین حوزه بانوان جهان تشیع است با معرفی سابقه و تاریخچه و رشته ها و ظرفیت های موجود و با حضور دانش آموختگان خود در برنامه هفته فرهنگی قم در لبنان حضور پیدا خواهد کرد. همچنین بخش دانشگاهی ما هم که برای پذیرش دانشجویان خارجی ظرفیت دارد و اکنون نیز تعداد زیادی از دانشجویان خارجی در دانشگاه هدی در بیش از ده رشته تحصیلی مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه هدی در هفته فرهنگی قم در لبنان برای معرفی خود و برای تبادل دانشجو حضور پیدا خواهد کرد.

حجت الاسلام مدنی ادامه داد: همچنین کسانی که قبلا با جامعه الزهرا مرتبط بودند و به عنوان فارغ التحصیلان جامعه الزهرا شناخته می شوند در حاشیه هفته فرهنگی قم در لبنان همایش و گردهمایی برگزار خواهند کرد.

وی در پایان با ارائه پیشنهادی برای بهتر برگزار شدن هفته فرهنگی قم در لبنان اظهار داشت: به عنوان کسی که در حوزه های بین الملل حضور پیدا کرده و سال هایی به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در خارج از کشور بوده ام عرض می کنم که در این نمایشگاه ها باید به مزیت های نسبی مان توجه کنیم. آنچه را که عرضه می کنیم با عنایت به مزیت نسبی ما باشد. به عنوان مثال در بخش فرهنگی طبیعتا قله ها و اوج فرهنگ خودمان را باید معرفی کنیم و الا اگر آنچه که دیگران دارند را ما عرضه کنیم ممکن است آن جایگاه مطلوب را نداشته باشیم. در بخش های اقتصادی ما مزیت های نسبی داریم به عنوان نمونه، به محصولات کشاورزی ارگانیک ما که از تابش آفتاب مستمر این سرزمین استفاده می کند و کیفیت بالایی دارد، در اروپایی که نور آفتاب را نمی بیند، اقبال قابل توجهی می شود. در بخش های اقتصادی هم باید مزیت های نسبی را در نظر بگیریم و خصوصیت قم جایگاه برجسته فرهنگی آن است و ان شاءالله در همه ابعاد این نمایشگاه چهره فرهنگی و مذهبی قم جلوه داشته باشد.

گفتنی است "هفته فرهنگی قم در لبنان" به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و استانداری قم و همکاری نهادهای فرهنگی و شرکت های اقتصادی استان قم در روزهای 25 فروردین تا یکم اردیبهشت 1397 در شهر "نبطیه" برپا خواهد گردید.‏
............................
پایان پیام/ 167

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین