کد خبر: 169541532
تاریخ انتشار: شنبه 18 فروردين 1397
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » خدمات بهزیستی به زنان سرپرست خانوار+ جزئیات
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:
زنان نقش مهمی در خانواده و بویژه در خانواده‌هایی که سرپرست خانوار هستند، دارند. به منظور به حداقل رساندن مشکلات و مسائل این قشر، سازمان بهزیستی و معاونت امور زنان و خانواده به آنان خدماتی را ارائه می‌دهند.

به گزارش مهرخانه، به نقل از ایسنا، طرح بازتوانی و قادرسازی خانواده‌های نیازمند و بی‌سرپرست، ارائه خدمات اجتماعی به خدمت گیرندگان تحت پوشش، اجرای طرح گروه‌های همیار زنان خود سرپرست، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مبتنی بر امکانات جامعه و پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان عضو خانواده‌های تحت حمایت بخشی از خدمات ارائه شده بهزیستی به این افراد است.

همچنین اجرای طرح اسکان موقت و حمایت اجتماعی از زنان فاقد سرپناه، پرداخت وام خوداشتغالی از محل تبصره‌های مصوب، اجرای طرح بهبود تغذیه و توزیع مواد غذایی مناسب در خانواده تحت حمایت، ساماندهی موسسات خیریه و غیر دولتی جهت اجرای اهداف و برنامه سازمان بهزیستی و تامین بیمه خدمات درمانی خانواده‌های تحت پوشش از دیگر خدمات بهزیستی به مددجویان تحت پوشش این سازمان است.

سواد آموزی اعضای خانواده خدمت گیرنده، توزیع شیرخشک برای فرزندان خانواده‌های نیازمند، ارائه خدمات اجتماعی به چند قلوها، پرداخت شهریه دانشجویان خانواده‌های تحت پوشش، صدور موافقت اصولی و پروانه فعالیت کلینیک مددکاری اجتماعی، پرداخت ودیعه مسکن و پرداخت حق بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار روستایی و عشایر را می توان به عنوان دیگر خدمات ارائه شده این سازمان نام برد.

سازمان بهزیستی همچنین طرح کمک به ازدواج زنان سرپرست خانوار و دختران خودسرپرست، توانمندسازی مددجویان قابل بازتوانی از طریق کلینیک‌های مددکاری، گسترش خدمات اجتماعی توسط کلینیک‌های مددکاری با اولویت مناطق محروم، اجرای طرح خدمات مالی خرد را به عنوان دیگر برنامه ها و طرح های خود اجرایی می‌کند.

خانواده‌های نیازمند و زنان سرپرست خانوار چه شرایط عمومی باید داشته باشند؟
درآمد ماهیانه این خانواده‌ها باید  از ۴۰ درصد حداقل دستمزد قانون استخدام کشوری کمتر باشد. این افراد همچنین باید ایرانی باشند یا تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند و اتباع خارجی دارای مجوز رسمی اقامت یا گواهینامه معتبر از مراجع ذیصلاح می‌توانند از مزایای مندرج در آن برخوردار شوند. این خانواده‌ها نباید از مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی و بازماندگان سایر موسسات یا قوانین حمایتی دیگر برخوردار باشند.

دیگر شرایط عمومی دریافت کنندگان این خدمات این است که  اشتغال پایدار آنان در زمان مراجعه و بررسی مقدور نباشد. همچنین فرزندان پسر تا رسیدن به ۱۸ سال و فرزندان دختر تا زمان ازدواج تحت پوشش قرار می‌گیرند.این افراد باید ۶ سال سابقه سکونت متوالی در همان شهر داشته باشند. نظر مددکار اجتماعی مبنی بر احراز شرایط عمومی نیز از دیگر پیش شرط های شمول این افراد برای دریافت خدمات سازمان بهزیستی است.

در نهایت تایید از کار افتادگی سرپرست خانوار از طریق پزشک معتمد سازمان و ارائه گواهی فوت، طلاق نامه یا مدارک معتبر از مراجع قضایی دال بر متواری بودن همسر از دیگر شروط تایید این افراد برای تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار گرفتن است.

مراحل انجام کار
بعد از داشتن شرایط لازم برای دریافت خدمات ارائه شده سازمان بهزیستی این افراد می توانند مراحل زیر را به ترتیب برای پوشش این سازمان طی کنند:

۱-  ارائه درخواست اولیه توسط متقاضی به بهزیستی استان تهران، بهزیستی شهرستان و یا یکی از واحدهای تحت پوشش.

۲-  معرفی متقاضی به یکی از مجتمع‌های بهزیستی شهرستانهای استان.

۳-  بازدید منزل و ارائه گزارش مددکاری توسط مددکار اجتماعی.

۴-  در صورت تایید مددکار اجتماعی و دارا بودن شرایط ارائه مدارک لازم جهت تشکیل پرونده.

برای تشکیل پرونده چه مدارکی لازم است؟
درخواست متقاضی، گزارش‌های مربوط به مصاحبه و استعلام از موسسات و انجمن‌ها و سایر منابع، تصویر شناسنامه متقاضی و اعضای خانواده وی، گواهی تحصیلی فرزندان، اخذ مدارک معتبر از قبیل اجاره نامه و ... دال بر سکونت متقاضی، اخذ مدارک مستند دال بر فوت سرپرست در صورت فوت سرپرست، مدارک قانونی دال بر مفقود الاثر بودن یا متواری شدن سرپرست خانواده از جمله این مدارک است.

همچنین این افراد باید گواهی از کار افتادگی (به میزان حداقل ۵۰ درصد) با ذکر مدت آن، گواهی مبنی بر زندان بودن سرپرست، گواهی از مرکز بازپروری مراکز درمان سرپایی معتادین مبنی بر گذراندن دوران بازپروری، گواهی معتبر مبنی بر انجام خدمت سربازی سرپرست، ارائه تصویر حکم دادگاه یا ارائه مدرکی دال بر جاری شدن صیغه طلاق و حضانت کودکان توسط مادر و ناتوانی پدر در پرداخت نفقه و مدرک کتبی دال بر عدم دریافت مستمری از کمیته امداد و سایر موسسات حمایتی را نیز به همراه داشته باشند.

انتهای پیام/ 930610ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین