کد خبر: 169794231
تاریخ انتشار: یکشنبه 19 فروردين 1397
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » 97 کودک اوتیسمی، یارانه دریافت می کنند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: 97 کودک اوتیسمی ماهانه 460 هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند.

به گزارش مهرخانه، به نقل از ایسنا، محمد محمدی‌قیداری با بیان این‌که اوتیسم به مجموعه‌ای از اختلالات رشد گفته می‌شود که مهارت‌های کلامی و غیر کلامی را به طور معنی‌داری تحت تاثیر قرار می‌دهد و اغلب در آغاز 18 ماهگی یا 2 سالگی کودک بروز می‌کند، اظهار کرد: در حال حاضر یک مرکز آموزشی در راستای بهبود وضعیت کودکان دارای اختلال اوتیسم در استان زنجان فعال است که خدماتی چون گفتاردرمانی، موسیقی‌درمانی، کاردرمانی و مواردی از این دست ارائه می‌دهد.

این مسئول با بیان این‌که افراد اوتیسمی به راحتی نمی‌توانند با محیط تعامل مناسبی داشته باشند، ادامه داد: مهم‌ترین مشکل این کودکان، اختلال ارتباطی با دیگران است. همچنین علاوه بر اختلال در اغلب جنبه‌های رشدی و اجتماعی، عملکردهای آموزشی و شناختی فرد نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این در حالی است که نگهداری بیمار اوتیسمی توسط خانواده‌ها مشکلات و هزینه‌های زیادی را در بر دارد و در این میان شناخت علایم و تشخیص آن از سوی متخصص مربوطه امکان ارائه خدمات در مراکز تحت پوشش بهزیستی را آسان می‌کند.

وی افزود: بر اساس قوانین کشور، همه کودکان از حق دریافت آموزش متناسب با سطح توان خود برخوردارند و ورود این کودکان به مدارس بر اساس نیازها و توانایی‌های آنان صورت می‌گیرد. حتی این کودکان می‌توانند در کنار سایر کودکان دارای رشد عادی و یا کلاس خاص حضور داشته باشند و حتی در شرایط خاص از آموزش در منزل بهره‌مند شوند.

محمدی افزود: واکنش نشان ندادن به جهت صدای مادر، عدم واکنش کودک به نام خود، نگاه نکردن به چشم دیگران، فقدان اشاره، لبخند و یا سایر علایم اجتماعی در برابر دیگران از علایم هشداردهنده در سال اول زندگی این کودکان است و فقدان بازی‌های وانمودی و از دست دادن مهارت‌های زبانی از دیگر علائم سال دوم کودک به شمار می‌آید. با این وجود خانواده‌ها با انجام ارزیابی و سنجش بر روی کودکان خود و در صورت مشاهده مشکوک در رفتار آنان برای اقدامات اساسی می‌توانند به مراکز بهزیستی و تخصصی مراجعه کنند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: بر این اساس، هدف از راه‌اندازی این مراکز کمک به ایجاد تعامل کودکان مبتلا به این اختلال با دنیای بیرون از طریق مولفه‌های درمانی مختلف اعم از گفتاردرمانی، رفتاردرمانی، کاردرمانی، موسیقی‌درمانی و بازی‌درمانی است . طبق آمار ارائه شده از سوی انجمن اوتیسم ایران نیز به ازای هر 65 تولد در کشورهای توسعه‌یافته، یک کودک با اختلال اوتیسم متولد می‌شود و این نسبت در ایران یک تولد به ازای هر 150 تولد است.

انتهای پیام/ 930610ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین