کد خبر: 169964074
تاریخ انتشار: دوشنبه 20 فروردين 1397
خانه » سایت های خبری » بسیج پرس » شروط زنگنه برای حمایت از تولیدات ایرانی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

بسیج پرس - وزیر نفت شروطی را برای حمایت از تولیدات ایرانی در حوزه نفت مطرح کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از بسیج پرس:

به گزارش بسیج پرس، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت امروز (دوشنبه، 20 فروردین) در جلسه ویژه حمایت از تولید ملی درباره نحوه حمایت از کالای ایرانی، اظهار داشت: بحث حمایت از تولید ملی، حوصله می‌خواهد و اقدام عجولانه در این زمینه نتایج نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: خودم را در زمینه توانمندسازی تولیدات داخلی، صاحب‌نظر می‌دانم، زیرا در وزارتخانه‌های نیرو و نفت شرکت‌هایی مانند مپنا و پتروپارس ایجاد کردم که در زمینه تولید ملی فعالیت دارند.

وزیر نفت خطاب به نمایندگان حاضر در جلسه، گفت: نمایندگان با توجه به بُعد نظارتی خود، فقط نقاط دارای اشکال را بیان می‌کنند و درباره پیشرفت‌هایی که داشته‌ایم، مطلبی را بیان نمی‌کنند که وقتی این مسائل در ذهن مردم نفوذ می‌کند، تنها نکات منفی را می‌بینند.

زنگنه ادامه داد: توان کشور در استفاده از تولیدات داخلی تجهیزات صنعت نفت در سال 97 قابل مقایسه با توان کشور در سال 77 نیست. در سال 76 حتی امکان یک متر لوله‌گذاری دریایی را نداشتیم، اما اکنون روزانه حداقل یک کیلومتر لوله‌گذاری دریایی را می‌توانیم انجام دهیم و اکنون چندین شرکت داخلی در حوزه ساخت تجهیزات نفتی فعالیت دارند که با وجود آن‌ها، کسی  به خارج از کشور سفارش نمی‌دهد.

    بیشتر بخوانید:
    آخرین وضعیت ستاره خودکفایی بنزین

وی افزود: پیشرفت‌های قابل توجهی در ساخت تجهیزات صنعت نفت داریم که از جمله آن‌ها می‌توان به ساخت توربین‌ها، سکوها و عرشه اشاره کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی و به‌ویژه آقای لاریجانی در زمینه توسعه فاز 11 پارس جنوبی به خوبی حمایت کردند، اظهار داشت: در مناقصه‌های 4 میلیارد دلاری هیچ اجباری برای استفاده از تولید داخلی نبود، اما 70 درصد شرکت‌های ایرانی برنده شدند و 80 درصد ارزش سهم متعلق به ایرانی‌ها شد.

زنگنه با بیان اینکه در حوزه صنعت نفت اگر می‌خواهیم پیشرفت داشته باشیم، باید تقاضا ایجاد کنیم، تصریح کرد: براساس آنچه مصوب شده، باید 200 میلیارد دلار در حوزه صنعت نفت سرمایه‌گذاری شود و به همین جهت تلاش زیادی را برای قراردادهای نفتی انجام دادیم، زیرا ریشه تولید داخل در این است که جریان سرمایه‌گذاری را فعال کنیم.

وی با بیان اینکه در سال‌های 90 و 91، حدود 42 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم، تأکید کرد: بیشتر این منابع صرف هدفمندی یارانه‌ها می‌شود و لازم است که در زمینه صنعت نفت باز هم سرمایه‌گذاری کنیم، زیرا شرکت نفت با وجود کاهش قیمت نفت، هر چه که داشت، صرف حوزه یارانه‌ها شد.

وزیر نفت افزود: در حال تهیه طرحی هستیم تا 6 میلیارد دلار از داخل، اعتباری معادل ریال بگیریم، البته با آن طرفی که این مبلغ را دریافت کرده‌ایم، دلار را به روز حساب می‌کنیم تا تولید نفت اضافه شود.

زنگنه با اشاره به اینکه اشتغال مهم‌تر از تولید نفت است، اظهار داشت: لیست کالاهایی که باید از داخل تهیه شوند را نوشته‌ایم، با این وجود، اگر 4 میلیارد دلار به پیمانکاران بدهیم، وضعیت مطلوبی خواهند یافت و چرخه سرمایه‌گذاری به جریان می‌افتد.

وی با بیان اینکه قراردادی 556 میلیون یورویی برای ساخت لوله‌های ویژه در ایران منعقد کرده ایم، اظهار داشت: این قرارداد از جمله قراردادهای خوب بوده است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه پالایشگاه اصفهان زیرنظر وزارت نفت نیست، افزود: اگر این پالایشگاه خرید نامناسبی را انجام داده، به بنده ارتباطی ندارد.

زنگنه با بیان اینکه وزارت نفت در بسیاری از پروژه‌ها خریدار کالا نیست، اظهار داشت: بلکه در این زمینه‌ها ما به صورت پکیج درخواست می‌کنیم تا برایمان تأسیساتی را بسازند و مشخص می‌کنیم چه تجهیزاتی را باید از داخل خریداری کنند.

وی ادامه داد: مهم‌تر از ساخت داخلی، مدیریت توسعه فناوری است. شرکت مپنا از روز اول به این جهت تأسیس شد که مدیریت ساخت نیروگاه را انجام بدهد و بخش‌های مختلف را با هم مرتبط سازد، اما اکنون در زمینه تولید داخلی نیز فعالیت خوبی دارد.

وزیر نفت افزود: مسئولان ماشین‌سازی اراک به بنده مراجعه و عنوان می‌کنند که ما توان ساخت برخی تجهیزات در حوزه صنعت نفت را داریم، اما به این شرکت گفته‌ام که باید پیمانکار از شما این تجهیزات را خریداری کند و وزارت نفت به صورت جزئی، تجهیزاتی را خریداری نمی‌کند.

زنگنه تصریح کرد: تأکید کرده‌ایم که شرکت‌های تولید و استخراج نفت تشکیل شوند تا در کنار هر شرکت خارجی، یک شرکت ایرانی ایجاد شود که الآن این شرکت‌های ایرانی فعال شده‌اند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های خارجی با دانشگاه‌های ما در ارتباط هستند، گفت: از شرکت‌های پیمانکاری ایرانی نیز در مناقصات دعوت می‌کنیم و امتیازاتی را برای شرکت‌های داخلی قائل می‌شویم.

وزیر نفت افزود: مسئله قیمت، کیفیت و زمانبندی در رقابت محصولات داخلی با محصولات خارجی مؤثر است و اگر می‌خواهیم شرکت‌های داخلی در سطح منطقه قدرت رقابت داشته باشند، باید کیفیت محصولات سطح داخل ارتقاء یابند.

زنگنه بیان کرد: درخواست ما از مجلس برای حمایت از تولید داخل این است که سالی 30 میلیارد دلار قرارداد منعقد کنیم که اگر این 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شود، حداقل 50 درصد آن به ایرانی‌ها می‌رسد.

وی ادامه داد: یکی از اهداف گازرسانی به روستاها، ایجاد رضایت و اشتغال بود، زیرا هیچ تجهیزاتی از خارج وارد نشد و تمامی این پروژه با استفاده از تجهیزات تولید داخل انجام شد و 5 میلیون خانواری که به آن‌ها گازرسانی شد، حداقل 15 میلیون بخاری خریداری کردند که نشان می‌دهد جریان سرمایه‌گذاری با این اقدام فعال شد.

وزیر نفت با بیان اینکه کشوری که به سرمایه‌گذاری نیاز دارد، نباید سرمایه‌گذار را فراری دهد و باید توجه داشت که کشور در حال حاضر به سرمایه‌گذاری در زمینه پتروشیمی و پالایش نفت نیاز دارد، گفت: تجهیزات نفت نیاز به نوسازی دارد و روزانه 20 مورد سوراخ شدن لوله را شاهد هستیم که باید روی آن کار کرد و تقاضا برای تولید داخل را ایجاد کنیم.
منبع: تسنیم
 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین