کد خبر: 170139676
تاریخ انتشار: سه شنبه 21 فروردين 1397
خانه » سایت های خبری » بسیج پرس » مسئله ای که هنوز برای رهبر انقلاب حل نشده است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
برشی از تاریخ/۳۱۸

بسیج پرس - این شعر سپید - که البته ما اسم آن را شعر آزاد می گذاریم، زیرا شعر سپید وزن دارد؛ یعنی همان شعر نیمایی - چه ضرورتی را ایجاب می کند که ما بکلی وزن را بشکنیم؟

به گزارش چی 24 به نقل از بسیج پرس:

به گزارش بسیج پرس رهبر انقلاب بارها از شعر نیمایی و شعرایی که به این سبک شعر می‌سرایند تعریف کرده‌اند، اما نکات و ملاحظاتی نیز در این زمینه دارند. از جمله در سال ۱۳۶۹ و در دیدار با شعرای مشهد می‌فرمایند:

شعر نیمایی، آن ضرورت را بیان می‌کرد و می‌گفت من می‌خواهم مطالب و مفاهیمی را که جدید است، بیان کنم؛ ولی اینها در آن قالبها نمی‌گنجد. بنابراین، من مجبورم که این افاعیل را کم یا زیاد کنم. یعنی به کمک کم و زیاد کردن افاعیل، هم مقصود خودم را بیان کنم و هم اصلاً دستم باز باشد و یک وقت وزن و قافیه، من را محدود نکند. بنابراین، آن درست است؛ اما این شعر سپید - که البته ما اسم آن را شعر آزاد می‌گذاریم، زیرا شعر سپید وزن دارد؛ یعنی همان شعر نیمایی - چه ضرورتی را ایجاب می‌کند که ما بکلی وزن را بشکنیم؟ شما می‌توانید همین مضمون را در یک چیز موزون بیاورید.

این مسأله، برای بنده‌ی حقیر که با شما صحبت می‌کنم، حل نشده است. البته سالهاست که این فکر وجود دارد و متعلق به حالا هم نیست. حدود سال ۴۰ در این فکر بودیم و روی آن، بحث و مطالعه و صحبت کردیم؛ ولی به نتیجه‌یی دست پیدا نکردیم. درعین‌حال، چون شعر و عروض نیمایی وزن دارد، آن را قبول داریم. [۱]

۱- http://farsi.khamenei.ir/memory-content?id=۲۵۴۹۳

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین