کد خبر: 170156984
تاریخ انتشار: سه شنبه 21 فروردين 1397
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » واکنش دارالافتای مصر به تحریم جشن «شم النسیم» توسط سلفی گرایان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ دارالافتای مصر با صدور پیامی برگزاری جشن های مسیحیان موسوم به «شم النسیم» را جایز توصیف کرد.

در این پیام آمده است: شم النسیم یکی از مراسم های مرسوم در مصر و از مناسبت های اجتماعی کشور به شمار می آید و چیزی که در آن مخالفت شرعی وجود داشته باشد، دیده نمی شود.

دارالافتا افزود: این مراسم به هیچ وجه منافی ارزش های اسلامی نیست و مصری ها در این روز به صله رحم و حضور در بوستان ها و انجام برخی آداب مصری نظیر خوردن ماهی می پردازند که همه این مسائل شرعا حلال هستند.

این مرکز افزود: برخی از آداب این روز نظیر صلح رحم مورد تأکید دین مبین اسلام است و ثواب بالایی برای آن در نظر گرفته شده است و برخی دیگر از آداب مباح نیز در صورتی که نیت خوبی در آن وجود داشته باشد برای آن فرد ثواب نوشته می شود.

دارالافتا تصریح کرد: جشن شمیم النسیم در واقع جشن ورود به بهار است و جشن برای بهار نیز یک مساله انسانی و اجتماعی است که ربطی به ادیان ندارد. همه قومیت های گذشته یک روز را به مناسبت های مختلف جشن می گرفتند.

در ادامه این پیام خاطرنشان شده است: مسلمانان نباید با عرف های انسانی سایر ادیان که وارد اسلام شده است تا زمانی که با شریعت اسلامی مخالفت نداشته باشد، به مخالفت بپردازند بلکه باید بین همزیستی و یکپارچگی با سایر مردم و محافظت از هویت دینی جمع کنند.

گفتنی است شم‌النسیم یکی از عیدها در کشور مصر است که در روز دوم ماه مه جشن گرفته می‌شود.

شم‌النسیم از یکی از جشن‌های قبطی قدیم مصر به مناسبت اعتدال بهاری ریشه گرفته‌است. عید شم النسیم را می‌توان با روز سیزده‌بدر در ایران مقایسه کرد، خود واژه شم‌النَسیم به معنای «لذت بردن از نسیم» است.

در این روز بیشتر مردم از خانه‌ها بیرون می‌روند و رو به سوی باغ‌ها و کشتزارها و جاهای سرسبز می‌گذارند و از صبح تا غروب در بیرون از شهر می‌مانند.

این جشن با اعتراض شدید سلفی گرایان مواجه شده است و برخی از علمای آنان فتوای تحریم برگزاری این جشن را صادر کرده اند.

............
پایان پیام/ 326

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین