کد خبر: 170556688
تاریخ انتشار: پنجشنبه 23 فروردين 1397
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » خوش اخلاقی از صفات متقین است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ خطیب حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه امام کاظم(ع) الگوی بارز فرو بردن خشم است، عنوان کرد: جلوگیری از خشم و غضب برکات زیادی را برای فرد و اطرافیان به ارمغان می‎آورد.

حجت الاسلام محمدباقر گرایلی در ویژه برنامه‎های شب شهادت امام کاظم(ع) که قبل از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه برخی متاسفانه به صبر در انجام واجبات بی‏توجه شده‎اند، عنوان کرد: منظور از «صبر» همان استقامت در برابر مشکلات و حوادث گوناگون است که نقطه مقابل آن بی تابی، از دست دادن مقاومت و تسلیم شدن در برابر مشکلات است.

وی ادامه داد: علاوه بر زندگی مادی، در زندگی معنوی نیز این مسئله وجود دارد. اگر انسان در برابر نفس سرکش و هوا و هوس‎ها و زرق و برق دنیا و جاذبه‎های گناه ایستادگی نکند و در طریق «معرفت الله‎» و اطاعت فرمان او با مشکلات نجنگد، هرگز به جایی نمی‎رسد.

این کارشناس مسائل دینی خوش اخلاقی را از صفات متقین عنوان و تصریح کرد: مقصود از خوش اخلاقی، برخورداری از ویژگی‎ها و صفات ارزشمندی است که در کردار و گفتار انسان تجلی پیدا می‎کند. خوش زبانی، احترام به اشخاص، فروتنی، سعه صدر، سلام کردن، دلجویی و مهربانی از مصادیق خوش اخلاقی به‎شمار می‎رود.

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از خشم و غضب برکات زیادی را برای فرد و اطرافیان به ارمغان می‎آورد، گفت: حسن خلق افزون بر آنکه دارای پاداش اخروی است، آثار دنیوی فراوانی نیز برای انسان به‎همراه دارد. خوش خلقی، پیوندهای دوستی را محکم و پایدار می‎کند. پیامبر گرامی اسلام(ص) می‎فرمایند که خوش خویی، دوستی را پایدار می‎کند. همچنین گشاده رویی سبب آبادی سرزمین‎ها و طول عمر می‎شود.

گرایلی با تاکید بر اینکه اهل خانواده در خانه باید با اعضای خانواده با خوش خلقی و متانت رفتار کنند، اظهار کرد: در زندگی خانوادگی خوش اخلاقی همسران با یکدیگر تا حد زیادی از ایمان و باور قلبی آنان سرچشمه می‎گیرد. انسانی که به خاطر توصیه‎های دینی باور دارد که بداخلاقی با همسر و فرزندان موجب عذاب الهی و از جمله فشار قبر است، به‎طور قطع در برخورد و روش اخلاقی خود دقت خواهد کرد تا خشنودی خدا را به دست آورد و برخلاف رضای حق قدمی بر ندارد و جز نیک‎خویی و گشاده‎رویی از او مشاهده نشود.

.......................
پایان پیام/ ۳۱۳

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین