کد خبر: 172343188
تاریخ انتشار: شنبه 01 ارديبهشت 1397
خانه » سایت های خبری » بسیج پرس » برخی مدیران دولتی روزه سکوت گرفته اند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
روحانی:

بسیج پرس - رئیس جمهور گفت: اگر مدیر دولتی از اخم یک نفر می ترسد و عقب نشینتی می کند حق ندارد صندلی را نگه دارد و برای او حرام است و باید کنار برود.

به گزارش چی 24 به نقل از بسیج پرس:

به گزارش بسیج پرس؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت با بیان این مطلب که بالاتر از خواندن دعا و حتی قرآن مجید و حتی نماز مستحب خدمت به مردم است،  گفت:‌ خداوند رحمت و رضوانش را شامل حال کسی می‌کند که مشکلی از پیش پای مردم بردارد.  رئیس و مرئوس بودن اعتباری است، آنچه می‌ماند خدمت به مردم و خوشحال کردن مردم است. اگر خانواده شما به اداره‌ای بروند و کاری داشته باشند و بخواهند معطل‌شان کنند و از این اتاق به آن اتاق ببرند و از این اوراق به آن اوراق بکشانند و امروز را به فردا بیندازند، شما چه حالی پیدا می‌کنید؟ اگر رفتار آن اداره با پدر و مادر، فرزند شما، یک رفتار انسانی مؤدبانه و خوشحال‌کننده باشد شما چه روحیه‌ای پیدا می‌کنید؟

وی افزود:‌ باید باورمان شود که کشور، اداره‌اش و مدیریتش بر عهده و از آن ملت است و ما باید باورمان شود که چیزی بالاتر از نوکری ملت نداریم. ما بالاتر از این نیست که خادمی برای مردم باشیم و اگر کسی خودش را بالاتر از خادمی می‌داند، پس معنایش حکومت اسلامی و حتی مفهوم مردم‌سالاری دینی را لمس و حس نکرده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید به فکر مردم باشیم و برای خدمت به مردم تلاش کنیم و به مردم احترام کنیم،‌ تصریح کرد: اگر کارمند زیردست شما، مدیر زیردست شما به مردم، به آن پیرمرد، به آن پیرزن، به آن جوان و به آن روستایی احترام کافی نکرد و ادب لازم را به خرج نداد، او نمی‌تواند به عنوان صاحب آن صندلی و میز باشد. او غاصب است.

روحانی در ادامه به نحوه گزینش در سیستم اداری اظهار داشت:‌ چقدر سین، جیم؟ غسل و وضو می‌پرسیم و چیزهایی که ربطی به گزینش ندارد. از آبا و اجداد می‌پرسیم، از همسایگان می‌پرسیم، از محل کار می‌پرسیم، یک کلمه نمی‌پرسیم آیا تو متعهد هستی و به مردم خدمت می‌کنی و آیا وظیفه خود را خدمت به مردم می‌دانی یا خیر؟ چه‌کار داریم می‌کنیم؟

وی با بیان اینکه همه مدیران اول انقلاب یک نوجوان و جوان بودند و در همین جمهوری اسلامی تربیت شدند،  تصریح کرد:‌ چند پرونده برایشان درست کردیم. اگر ما از سال 58 که اولین سال بعد از پیروزی انقلاب بود، رفتار ما با مردم با مراجعین اگر بهتر شده است، پس مسیر انقلاب درست است. اگر رفتار ما بدتر شده است پس این انقلاب مسیرش غلط است. اساس این انقلاب این است که ما به مردم احترام کنیم و مشکل مردم را حل کنیم، اگر دولت در طول جلساتش و در طول هفته و ماهش آئین‌نامه‌ای را وضع کند که گره‌ای را باز کند و اگر 20 خوان عبور تولیدکنندگان را امسال تبدیل به 10 خوان کردیم و گرفتاری مردم را نصف کردیم، معلوم است چهلمین سال انقلاب است و انقلاب را فهمیده‌ایم. اگر این 20 گره را 21 گره کردیم معلوم است که راست نمی‌گوییم و در مسیر انقلاب نیستیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اگر در نظرسنجی‌ها فهمیدیم که مردم امسال نسبت به پارسال از حکومت، دولت و مسئولان به خاطر اخلاق و رفتارشان، راضی‌تر شده‌اند، موفق بوده‌ایم،‌ تصریح کرد:‌ حضرت عباس(ع) هنگامی که برای او امان‌نامه آوردند، آن را قبول نکرد و این وفاداری به نظام، امام و راه دین و اخلاق است و ما باید این مسیر را انتخاب کنیم تا موفق شویم.

روحانی با اشاره به مشکل کم‌آبی در کشور اظهار داشت:‌می‌دانیم که کشور در کم‌آبی قرار دارد و مردم ممکن است نگران برخی رفتارهای دشمن باشند و می‌دانیم که در کشور مشکل محیط زیست، بیکاری و عدم اشتغال جوانان و زنان را داریم، اما همه اینها با اراده و تصمیم‌مان و اتکای به خداوند، حل شدنی است. اگر هیچ‌چیز نتوانست ما را از یاد خدا و وظیفه الهی جدا کند، موفق هستیم و از همه مشکلات عبور می‌کنیم و چیزی وجود ندارد که ملت بزرگ ایران در برابر آن عاجز باشد.

وی با بیان اینکه اگر در هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، مردم را قانع و نه تهدید کرده و آنان را همراه خود کنیم، مطمئناً آنها از ما پشتیبانی خواهند کرد،  تصریح کرد:‌  باید در مسایل و موضوعات مختلف کشور از جمله ارز، صادرات غیرنفتی، اشتغال و مقابله با توطئه‌های دشمن پشتیبانی مردم را داشته و مردم را همراه کنیم، ما باید اول خوب به مردم توضیح بدهیم تا آنها مشکل را بداند. اگر توضیح ندهیم و مردم درست مشکل را لمس نکنند و دیگران راه‌های انحرافی را پیش پای آنها بگذارند، می‌توانند مردم را تحریک کرده و ما را با مشکل مواجه کنند چرا که مسئولان، توضیح کافی را به مردم ندادند و آنها بدون در نظر گرفتن برنامه‌های آینده فقط مشکل فعلی را می‌بینند.

وی با بیان این مطلب که برخی مدیران دولتی روزه سکوت گرفتند،  گفت:  نمی‌دانم از چه می ترسند، هرکس در پست دولتی است در هر رده مدیریتی باید بداند او طبق قانون اساسی و طبق وظیفه شرعی از توانمندی برخورد است و باید به وظیفه عمل کند و اگر از اخم این و آن هراس دارد برود کنار.

وی افزود:‌ واجب نیست صندلی که اشغال کرده تا پایان چهار سال آن را بچسبد. اگر به وظیفه قانونی خود می تواند عمل کند و اگر می داند که او وزیر، استاندار، مدیرکل ، فرماندار است، دارای اختیارات بوده و از اختیارت خود باید استفاده کند. اگر به وظیفه قانونی می‌تواند عمل کند. آدم که از وظیفه قانونی خود به خاطر تلفن یک نفر کوتاه نمی‌آید،  اگر از اخم یک نفر می‌ترسد و عقب نشینتی می‌کند حق ندارد این صندلی را نگه دارد و برای او حرام است و باید رها کند و کنار برود.

رئیس‌جمهور گفت: ما در صندلی وظیفه نشستیم، در صندلی قانون نشسته‌ایم. قانون اساسی به ما اختیار داده است، بالاترین قدرت قدرت اجرایی است و بالاترین مسئولیت بر دوش بخش اجرایی است. هیچ  دستگاه نظارتی حق ندارد در مدیریت دخالت کند. دستگاه نظارتی حق ورود در کار اجرایی را ندارد. حالا نظری دارد نظرش را اعلام کند اشکال ندارد اما مدیر باید کار خود را انجام دهد.

روحانی اضافه کرد:‌ گاهی دیدم دستگاه نظارتی برای ما نوشته مدل هواپیمایی که می‌خرید این مدلی باشد من در پاسخ نوشتم به توچه ربطی دارد و چه کاره‌ هستی و فکر کرده دستگاه نظارتی می‌تواند نوع اتومبیل و کشتی و هواپیما را برای ما تعیین کند. تو دستگاه نظارتی هستی اگر تخلفی دیدی باید بر مبنای قانون و نه بر مبنای عقل ناقص عمل کنی. عقل ناقص تو که مبنا نیست آقای دستگاه نظارتی. در چهارچوب قانون باید حرف بزنی.

روحانی خطاب به مدیران دولتی حاضر با بیان این مطلب که به برخی از نامه ها و تهدیدات اعتنا نکنید اگر می‌ترسید به آنها جواب دهید برای من بفرستید تا من پاسخ دهم،  خاطرنشان کرد:‌ دستگاه اجرایی اگر احساس قدرت نکند و اگر نداند دارای اختیارات است، صبح که سرکار می آید، یکی به او پیامک می‌زند، دیگری به او زنگ می‌زند و تهدیدش می‌کند، آن یکی با نگاه دیگری، خب اینکه اداره کشور نمی‌شود. ما مسئول هستیم باید کشور را اداره کنیم.

وی اضافه کرد:‌ بار اصلی کشور بر دوش ما است،  بقیه کنار گود هستند. بقیه نکاتی می‌گویند و پیشنهادی می‌کنند آنها کنار گود هستند و نمی‌دانند چه خبر است ما در گود هستیم. بار بر دوش ما است ما باید به خوبی این بار را به مقصد برسانیم. هر کس اگر محاسبات دیگری دارد و می‌گوید 10 سال، 20 سال دیگر به کجا برسیم از دولت دوازدهم بیرون برود. برود همان جاهایی که بعد از پنج - 6 سال می خواهد برود.

روحانی خاطرنشان کرد: ما رسالت سنگینی بر دوش داریم و این رسالت را باید به خوبی انجام دهیم و بدانیم بدون حمایت و اقناع مردم پیش نمی‌رویم شما باید مردم را با بیان درست کارشناسی و منطقی خود قانع کنید؛ ما می‌گوییم آب کم است این که گفتن ندارد، مردم بهتر از ما می‌دانند، آب کم است فکر می‌کنیم ما دولتی هستم باران را تشخیص می‌دهیم، این را همه می‌فهمند که باران نیامده است و خشکسالی را قبل از من و شما کشاورز می‌داند و بهتر از همه لمس می‌کنند.

رئیس‌جمهور افزود: پیرمردها در روستا همان اوایل مهر به آسمان نگاه می‌کردند، می‌گفتند امسال خشکسالی است. نه ماهواره، نه اطلاعاتی، نه ایستگاه هواشناسی در اختیار آنها بود، به آسمان نگاه می‌کرد، می‌فهمید چه خبر است. درست است که ما مشکل آب داریم. دولت در جایگاهی نیست که به مردم بگوید خشکسالی داریم، دولت باید برنامه بدهد. نصیحت هم کار شما نیست، علما، ائمه جمعه خیلی‌ها بلدند که نصیحت کنند، شما نمی‌خواهد منبر بروید شما مدیر اجرایی هستید دولت باید برنامه‌ریزی کند.

وی تصریح کرد:گروه هماهنگی با کم آبی کشور یعنی وزیر نیرو، وزیر جهادکشاورزی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست. حال وزیر صنعت هم در این امر دخالت دارد اینها باید برنامه بدهند، به من رییس جمهوری می گویند آب خیلی کم است.م گر من نمی دانم ، توضیح واضحات می دهید باید برنامه بدهید، بگوید ما باید چهارتا برنامه را اجرا کنیم، باید فکر کنیم کار کارشناسی کنیم، برای مردم توضیح دهیم و اجرا کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اطلاعات را بایدبه مردم بدهیم و از مردم هم بخواهیم ولی توقع آنها از دستگاه اجرایی و دولت نصیحت و موعظه نیست،  خاطرنشان کرد:‌ در مساله فساد هم می‌گوییم، فساد هست. آیه و روایت را علما می‌خوانند ما به عنوان دولت باید برنامه‌ریزی کنیم که فساد ایجاد نشود یا کم شود؛ مثل دولت الکترونیک اگر شما دولت الکترونیک را سریع‌تر راه‌اندازی کردید در آن شرایط فساد کم می‌شود.

روحانی بر همین اساس خاطرنشان کرد: رابطه مردم با میز اداری را قطع کنید. هیچ کس در اداره حق ندارد از پله بالا برود. یک نفر در همان طبقه همکف باید پاسخ مردم بدهد. شما بروید بالا و پایین، چرا مردم بالا و پایین بروند؟ ده بار که بالا و پایین رفتید یاد می‌گیرید به اتاق 15 حواله ندهید.

وی با بیان اینکه شلاق و زندان دست ما نیست، دست قوه قضاییه است قاضی اگر حکم کرد به آن عمل می‌شود، تصریح کرد: ما در مرحله اجرا بزرگ‌ترین وظیفه را داریم که کاری بکنیم با برنامه ریزی درست، کنترل و نظارت درست فساد کردن ناممکن یا بسیار سخت شود.

وی با تاکید بر لزروم بودجه‌ریزی عملیاتی بخ عنوان یکی از راهکارهای دولت برای مبارزه با فساد عنوان کرد و افزود: یکی از کارهایی که امسال در بودجه آمده و امیدوارم اجرایی و عملیاتی شود همین بودجه عملیاتی است. در این شیوه پول به دستگاه برمبنای عملکرد می دهیم. تاکنون بودجه را برمبنای کارمند می دادیم در این شیوه هرچه کارمند بیشتر شود پول بیشتر می شود.

روحانی اظهارداشت: محصول را باید مد نظر قرار دهیم. اداره باید چه کار کند. وزارت نیرو چه کار بکند چقدر نیرو و انرژی در کجا و با چه شرایطی تحویل دهد و چطور باید آب را کنترل کند. باید محصول محور باشیم و بودجه تان عملیاتی باشد.  این کار باید انجام شود تا مسیر درستی که در بودجه 97 انتخاب شده بتوانیم در سال های بعد ادامه دهیم.

رییس‌جمهور ادامه داد: مردم باید ناظر بر پول خود باشند. قبلا به وزیر اقتصاد گفتم الان هم می‌گویم پول‌هایی که به دستگاه‌ها می‌دهید در سایت بگذارید. بگذارید مردم بدانند این را به کدام دستگاه دادید. هر دستگاهی چقدر پول مصرف می کند و چقدر خدمت ارائه می دهد مردم مقایسه کنند.

روحانی در ادامه به موضوع فضای مجازی اشاره کرد و گفت:‌ فضای مجازی برای نظارت عامه مردم است فضای مجازی یعنی امر به معروف و نهی از منکر. برخی می‌گویند امر به معروف و نهی از منکر  از طریق موبایل را قبول نداریم باید در خیابان یقه مردم را بگیریم. با یقه مردم را گرفتن امر به معروف درست نمی‌شود. با جنگ و دعوا که امر به معروف درست نمی‌شود. نمی‌دانم چرا بعضی از موبایل بدشان می آید موبایل متحرک. از تحرک بدشان می‌آید. از شبکه‌هایی اجتماعی بدشان می‌آید از اطلاعات مردم هم خوششان نمی‌آید می‌گویند در بی‌خبری محض یاشند بهتر می‌خوابند.

رییس جمهور  در ادامه حقوق شهروندی را مورد توجه قرار داد و افزود:‌ حقوق شهروندی تدوین کردیم و برمبنای آن باید عمل کنیم اطلاع، نظارت و انتقاد حق مردم است. از ما انتقاد کنید، دل نازک و زودرنج نیستیم. نه با یک کلمه انتقاد آسمان و زمین را به هم بدوزیم، چون ظاهرا غیر از دولت هم ازکس دیگر نمی‌توانند انتقاد کنند. حداقل از رییس جمهوری انتقاد کنید بعضی خیلی خوشحال می‌شوند . بگذارید آنها از انتقاد از رئیس‌جمهور خوشحال شوند. ما باید باید فضا را برای اطلاع، نظارت و اظهار نظر مردم فراهم کنیم. این وظیفه ما و جزو حقوق شهروندی است. اینکه یک شبکه انحصار نداشته باشد امر درستی است انحصار چیز خوبی نیست ولی در عین حال بگذارید مردم زندگیشان را بکنند بخشی از اشتغال ما در فضای مجازی است.

وی در ادامه با اشاره به تصمیم‌های ارزی دولت برای کنترل نرخ دلا در کشور گفت:‌ نمی‌خواهم به صراحت نکاتی را بگویم، ممکن است برای بعضی‌ها خوشایند نباشد. من از سیستم ارز در گذشته چهار سال ناراضی بودم از سیستم فعلی هم خیلی خشنود نیستم. ما باید برسیم به سیستم سوم. چهار سال گذشته می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم در هواپیما می‌گذاشتیم، بیمه می‌کردیم در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می‌آوردیم. صبح چند گونی می‌دادیم دلار را به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند. چطور تقسیم می‌کردند و به کی می‌دادند شبیه همان پرتقال‌هایی بود که مغازه‌داران همیشه خوب‌هایش را زیر نگه می‌داشتند و به ما از بهتران می‌دادند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین