کد خبر: 172372806
تاریخ انتشار: شنبه 01 ارديبهشت 1397
خانه » سایت های خبری » مهر خانه » مرگ کودکان در سوریه نمایش نیست
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از مهر خانه:
"مسأله سوریه من را می رنجاند. اجازه نمی‌دهم که هیچ جمعیتی از قضیه سوریه به عنوان شو و نمایش استفاده کند علی اصغر پیوندی: با توجه به حوادث تلخ منطقه هلال احمر ایران می‌خواهد همایشی برای ترویج صلح و نفی خشونت برگزار کند".

به گزارش مهرخانه، به نقل از شهروند، رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر سحرگاه روز گذشته با استقبال معاون امور بین‌الملل جمعیت هلال‌احمر ایران وارد تهران شد. فرانچسکو روکا در نخستین برنامه از سفر ٢روزه خود به ایران، از موزه صلح جمعیت هلال‌احمر بازدید کرد. پس از این بازدید، دکتر علی‌اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر در دیداری دوستانه به تبادل‌نظر با روکا پرداخت.

دکتر علی‌اصغر پیوندی در این دیدار پذیرش دعوت بازدید از ایران را نشان‌دهنده داشتن روابط دوستانه میان جمعیت هلال‌احمر و فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر خواند و گفت: امیدواریم رابطه جمعیت هلال‌احمر ایران با فدراسیون روزبه‌روز گسترش پیدا کرده و گسترده‌تر شود، همچنین لازم است از ابتکار آقای روکا برای دعوت از جمعیت ایران و دیدار با پاپ تشکر کنم. خاطرات خوبی را به همراه داشت.

امیدواری برای افزایش همکاری‌ها
وی با بیان این‌که جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان عضو هیأت حاکمه فدراسیون جهانی حمایت قاطعانه خود را از آقای روکا و سیاست‌های ایشان اعلام می‌کند، افزود: امیدواریم ابتکاراتی که شروع کردید با حمایت‌های هیأت حاکمه به نتایج خوبی برای بشریت برسد. خوشبختانه رابطه کاری جمعیت هلال‌احمر ایران و فدراسیون در سطح حاکمیتی و بین‌المللی بسیار خوب است و ما انتظار روزهای خوبی را داریم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران ادامه داد: به‌عنوان عضو هیأت حاکمه اعلام می‌کنم که رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر حمایت جمهوری اسلامی ایران از سیاست‌ها، پروتکل‌ها و ابتکاراتی که شروع کرده‌اند را خواهند داشت. همکاری جمعیت ایران و فدراسیون در سال‌های اخیر گسترش زیادی پیدا کرده و امیدوارم در سال‌های آینده باز هم افزایش پیدا کند. ما در مباحث امدادرسانی بین‌المللی، تاب‌آوری برای گرسنگی در آفریقا، برنامه جهانی کاهش ریسک حوادث در مناطق مختلف شهری و پروژه‌های دیگر همکاری داشتیم و انتظار ما این است که این ارتباطات براساس توانمندی که جمعیت ایران در طول ٩٤‌سال نشان داده، بیشتر شود.

مرور حوادث نیمه‌دوم‌ سال گذشته
وی با بیان این‌که می‌خواهیم ارتباط نزدیکتری را با دبیرخانه و نمایندگی فدراسیون در مکان‌های مختلف مخصوصا آسیا و اقیانوسیه داشته باشیم، گفت: در این فرصت می‌خواهم حوادث تلخی را که در نیمه‌دوم‌ سال گذشته داشته‌ایم برای‌تان تشریح کنم. مهمترین حادثه ما زلزله کرمانشاه با شدت ٧ و ٢دهم ریشتر در نوامبر ‌سال گذشته بود که ٧ شهر و ١٩٥٠ روستا را تحت‌تأثیر قرار داد و متاسفانه ٦٢٠ نفر از هموطنان ما جان خودشان را از دست دادند و بیش از ٩‌هزار نفر مصدوم شدند. جمعیت هلال‌احمر توانست نقش بسیار موثری را در امدادونجات، درمان، تغذیه و اسکان اضطراری برای کمک به زلزله‌زدگان داشته باشد.

دکتر پیوندی افزود: خوشبختانه دبیرکل فدراسیون در ٢٩ نوامبر ٢٠١٧ سفری به ایران و کرمانشاه داشتند و از نزدیک وضع مناطق زلزله‌زده را مشاهده کردند. یک برنامه عملیاتی مشترک میان جمعیت ایران و فدراسیون شکل گرفت که امیدواریم با حمایت‌های شما جدی‌تر دنبال شود و ما بتوانیم از کمک‌های فدراسیون بهره‌مند شویم.

وی با بیان این‌که نه‌تنها در استان کرمانشاه بلکه در استان‌های کرمان، بوشهر، برخی استان‌های شمالی و حتی در خود تهران ما شاهد زلزله با شدت‌های متفاوت بودیم و نگرانی‌های زیادی را برای مردم به همراه داشت، اضافه کرد: غیر از زلزله ما ٢ حادثه سقوط هواپیما را داشتیم که در یک‌مورد در کوه‌های زاگرس امدادگران و نجاتگران بعد از گذشت ٢ماه در سرمای منهای ٢٠ درجه تلاش می‌کنند پیکر عزیزان را پیدا کنند.

در سانحه سقوط هواپیمای ایرانی ٦٦ نفر از هموطنان ما و در سقوط هواپیمای ترکی ١١شهروند ترکیه جان‌شان را از دست دادند. وی با بیان این‌که غیر از زلزله و سانحه سقوط هواپیما با حوادثی مانند سیل، برف و کولاک درگیر بودیم و جمعیت هلال‌احمر تلاش بسیار زیادی کرد که بتواند شرایطی را ایجاد کند تا مردم آسیب کمتری ببینند، افزود: شمردن این حوادث نشان‌دهنده این است که ایران کشور حادثه‌خیزی است و ما در طول ٩٤‌سال گذشته حوادث این‌چنینی زیاد داشته‌ایم، مشکلاتی برای مردم ایجاد شده، اما توانمندی ما در هلال‌احمر و گستردگی آن را به همراه داشته. هلال ایران بسیار قدرتمند است و کمک شایانی در حوادث به مردم می‌کند.

حضور قابل‌توجه هلال ایران در عرصه بین‌الملل
رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران افزود: غیر از بحث حوادث، هلال‌احمر به خاطر تعطیلی بیش از ٢ هفته‌ای در تاریخ شمسی توانست با بسیج تمام امکانات در بحث امدادونجات به کمک مردم بیاید، با پایگاه‌های سیار و موقت و همراهی داوطلبان و جوانانی که در ایمنی سفر و کار فرهنگی و کمک اطلاعاتی نقش مهمی در کمک به مردم داشته‌اند. وی ادامه داد: جدا از فعالیت‌های داخل کشور، در خارج از کشور هم فعالیت‌های گسترده‌ای داریم. در ١٤کشور مراکز درمانی و بهداشتی فعال است که به افراد مستمند خدمات ارایه می‌کند. خوشبختانه هلال‌احمر ایران با توجه به پتانسیل و توانمندی‌های خود در حوادث بین‌المللی هم حضور قابل توجهی داشته است. در بحث یمن، سوریه، عراق و اخیرا در مورد مسلمانان روهینگیایی محموله امدادی بالغ بر ١٠٠تنی فرستادیم و درمانگاهی راه انداختیم که بعد از ٣ ماه تحویل هلال‌احمر بنگلادش دادیم.

٣ انتظار از فدراسیون جهانی
دکتر پیوندی اظهار کرد: همیشه ما مورد حمایت فدراسیون جهانی هلال‌احمر و صلیب‌سرخ بوده‌ایم. حالا در ٣ بخش انتظار حمایت از فدراسیون را داریم. با توجه به ماهیت کار بشردوستانه‌ای که جمعیت در مراکز برون‌مرزی برای اقشار آسیب‌پذیر انجام می‌دهد، انتظار داریم فدراسیون از ما حمایت کند، مخصوصا در بیمارستانی که در امارات فعال است و بالغ بر ٥٠سال به همه ملیت‌ها خدمات ارایه می‌دهد و اعتبار خوبی به دست آورده است.

اخیرا برای ویزای کار عزیزانی که می‌خواهند از ایران به بیمارستان دوبی مراجعه کنند، مشکلی ایجاد شده که امیدواریم با توجه به ماهیت کار بشردوستانه‌ای که انجام می‌دهیم، ویزای کار در آن‌جا را دریافت کنیم و بتوانیم به فعالیت انسان‌دوستانه خود در دوبی ادامه دهیم. احساس می‌کنیم حمایت فدراسیون جهانی می‌تواند برای فعالیت پزشکان در این بیمارستان راهگشا باشد و همکاران ما با اطمینان خاطر خدمت مناسبی به تمام ملیت‌ها در دوبی ارایه دهند. رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه گفت: انتظار دیگر ما این است که در اجرای برنامه عملیاتی مشترکی که با آقای دبیرکل داشتیم، تسریع شود و بتوانیم از کمک‌های فدراسیون بهره بیشتری برای خدمت به مردم کرمانشاه ببریم.

درنهایت هم امیدواریم از همایشی که در ٦‌ماه آینده با محوریت ترویج صلح و دوستی و دوری از خشونت در تهران برگزار می‌شود، حمایت کنید. با توجه به حوادث تلخی که در منطقه اتفاق می‌افتد، جمعیت می‌خواهد با توجه به اصول خود و با حضور اعضای هیأت حاکمه و رئیس و دبیرکل فدراسیون و دیگر اعضا همایش را برگزار کند. امیدواریم حمایت‌های لازم صورت بگیرد تا شاهد ترویج صلح و دوستی و نفی خشونت در منطقه باشیم. وی در پایان گفت: با توجه به روحیه خلاقانه و مبتکرانه شما و تجربه در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه انتظار جمعیت ایران این است که فدراسیون در ٤سال آینده دوران درخشانی را در گسترش کارهای انسان‌دوستانه داشته باشد.

تعهد داوطلبان ایران، سازنده و ماندگار است
فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر هم در این دیدار گفت: از دعوت شما تشکر می‌کنم که می‌توانم از کشور زیبای ایران بازدید کنم. من به فرهنگ و سنت شما علاقه‌مندم. در نخستین بازدیدی که از کشور ایران داشتم و همین‌طور بازدید همکاران شما از ایتالیا به این نتیجه رسیدم که نقاط مشترک زیادی داریم و راه‌های عمیقی در جمعیت هست که می‌تواند ما را به نتایج سازنده راهنمایی کند.

شما در صحبت‌های‌تان اشاره کردید چه ریسک‌های مداومی وجود دارد که کشور را تهدید و سوانح را ایجاد می‌کند. در جمعیت شما داوطلبان علاقه‌مندی هستند که در حوادث حاضر می‌شوند و حوادث را مدیریت می‌کنند. من در بازدیدهای قبلی که از مراکز مختلف شما داشتم، تعهد و کیفیت کار داوطلبان را دیدم. این تعهد برای جمعیت سازنده و ماندگار است.

حمایت از فعالیت‌های هلال ایران در سطح بین‌الملل
دکتر روکا ادامه داد: عناوینی همچون آموزش، آمادگی و تعهد داوطلبان برای انجام خدمات به ما هدف‌ هانری دونان و تحقق آن را یادآوری می‌کند. هر وقت که از هلال‌احمر ایران بازدید می‌کنم، برای من یادآور تعهد و آمادگی برای خدمت به آسیب‌دیدگان از حوادث است.

در بسیاری از کشورهایی که از آنها بازدید کرده‌ام، چیزی که برای من قابل‌توجه است، حضور هلال‌احمر ایران در آن کشورهاست. مثلا از کشور نیجر بازدید کردم و خدمات شما را دیدم که به آسیب‌دیدگان کمک می‌کنید. من با شما هستم و از فعالیت‌های هلال‌احمر ایران در سطح بین‌الملل کاملا حمایت می‌کنم.

جایی که «داوطلب» هست، جمعیت زنده است
رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر افزود: معتقدم که ما باید با همدیگر کار کنیم و قدرت مشترکی شویم. جمعیت‌های زیادی هستند. اعتقاد دارم که هلال‌احمر ایران، اسپانیا و فلسطین خیلی خوب می‌توانند کار کنند، چراکه این جمعیت‌ها وابسته به داوطلبان‌شان ‌هستند و تعهد آنها خیلی مهم است. من صحبت پول و اعتبار را نمی‌کنم. برای من از همه مهمتر تعهد داوطلبان به جمعیت‌های ملی است؛ همان هدفی که‌ هانری دونان برمبنای آن جمعیت را تشکیل داد. معتقدم جایی که داوطلب هست، جمعیت زنده است. در برخی از جمعیت‌ها فقط کارمندان حضور دارند و این خوب نیست. از همه مهمتر تعهد داوطلبان به جمعیت است که شما این تعهد را دارید.

خاورمیانه بشدت سیاست‌زده شده است
وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: من به حمایت شما نیاز دارم و باید سیاست‌های فدراسیون را تغییر دهیم و مشکلات را با کمک یکدیگر حل کنیم. علاوه‌بر مشکلات مالی و اداری، باید سیاست‌ها و مفاهیمی که جمعیت‌ها با آن مواجه هستند را هم تغییر دهیم. درخصوص مسائل دوبی شخصا این موضوع را پیگیری می‌کنم. با هلال‌احمر و مقامات امارات صحبت می‌کنم تا این موضوع حل شود.

روکا افزود: متاسفانه منطقه خاورمیانه بشدت سیاست‌زده شده است. هفته آینده در کنفرانس منا در بغداد این موضوع را مطرح می‌کنم که هیچ دولتی نمی‌تواند ما را به‌عنوان یک سازمان بشردوستانه برای اجرای اهداف‌مان متوقف کند. خشونت، درگیری، قحطی و گرسنگی، مثلا در یمن باعث شده ما فرصت‌ها را از دست بدهیم. من معتقدم اهداف ما باید رنگ عملیاتی به خود بگیرد و مشکلات حل‌وفصل شود.

مهمترین مسأله بشردوستانه‌ای که با آن مواجه هستیم، سوریه است
فرانچسکو روکا گفت: مسأله سوریه من را می‌رنجاند. اجازه نمی‌دهم که هیچ جمعیتی از قضیه سوریه به‌عنوان شو و نمایش استفاده کند، چون مرگ کودکان و فریاد زنان نمایش نیست، بلکه واقعیتی است که با آن مواجه هستیم. از تمام جمعیت‌ها می‌خواهم که این موضوع را بررسی کنند و برای آن راهکار عملی ارایه دهند. در مورد سوریه ما ضعف نشان دادیم و این مسأله باید بررسی و راه‌حل جدی برای آن پیدا شود، چراکه مهمترین مسأله بشردوستانه‌ای که با آن مواجه هستیم، سوریه است.

وی ادامه داد: این نگرانی جدی من است؛ خاورمیانه منطقه‌ای است که ما باید ظرفیت‌های‌مان را در آن بهبود ببخشیم، چون این وظیفه همه ما است، باید برای آن راه‌حل خاص پیدا کرد. من معتقدم کل نهضت باید با این موضوع درگیر شود و با کمک صلیب‌سرخ به این ماجرا پرداخت. در کنفرانس هفته آینده در بغداد باید به این مباحث بپردازیم و ببینیم که چه فرصت‌هایی را از دست داده‌ایم و برای این فرصت‌های ازدست‌رفته راه‌حل مناسب پیدا کنیم. من روی جمعیت ایران خیلی حساب کرده‌ام و امیدوارم با کمک هم راه‌حل مناسبی پیدا کنیم.

سازمان‌های بشردوستانه دوران سختی را سپری می‌کنند
رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر با اشاره به برنامه عملیاتی مشترک برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه گفت: من با جمعیت‌های دیگر تماس می‌گیرم تا برای کمک به کرمانشاه وارد شوند. متاسفانه درحال حاضر همه سازمان‌های بشردوستانه زمان سخت و شکننده‌ای را سپری می‌کنند، چون میزان حوادث زیاد شده و اعتبارات برای پاسخگویی کفایت نمی‌کند.

وقتی آقای دبیرکل این‌جا بودند، به ما منتقل کردند که جمعیت ایران چقدر برای حادثه کرمانشاه کمک کرده و حالا نوبت ما است که برای کمک به شما وارد شویم. هر جا که نیاز است ما حضور پیدا خواهیم کرد. روکا در پایان گفت: به‌عنوان نتیجه صحبت‌ها می‌گویم که تعهد کامل من را به همراه خواهید داشت. از تعهد گفتم چون مسأله بین ما فقط حمایت نیست و بحث تعهد برای انجام کار است.

معتقدم که باید با همدیگر کار کنیم. شما تجربه‌های زیادی در سطح جامعه دارید و این تجارب می‌تواند در سطح بین‌المللی مفید باشد. هرگونه کمکی که خواستید در کنار شما هستیم. از کمک شما هم بهره خواهیم گرفت. هفته آینده در کنفرانسی که در بغداد برگزار می‌شود، از شما کمک می‌خواهم تا تغییرات مهمی در کنفرانس صورت بگیرد و نتایج متفاوتی از آن حاصل شود.

انتهای پیام/ 930610ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین