کد خبر: 172513433
تاریخ انتشار: یکشنبه 02 ارديبهشت 1397
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: باید با برنامه ریزی و استفاده از هنر و تکنولوژی، تشنگان معرفت در سراسر دنیا را سیراب کرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: ما باید همه توانمان ـ‌هر چند در مقابل حجم عظیم رسانه‌های تبلیغاتی دشمنان اندک باشدـ را به کار بگیریم و در زمینه نشر معارف ناب اسلامی کوتاهی نکنیم. خداوندی که به او اعتقاد داریم، صریحاً فرموده که اگر شکرگزار باشید، نعمت‌ها بر شما افزایش خواهد یافت، و اگر به دنبال یاری خدا باشید، قطعاً خداوند شما را یاری خواهد کرد. این سنت الهی است و نمونه‌های عینی فراوانی دارد؛ ما باید این سنت‌ها را باور داشته باشیم و در حد توان برای نصرت دین حق تلاش کن

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعي از مدیران مرکز پژوهش‌های صدا و سیما با اشاره به نعمت انقلاب اسلامی که به دست حضرت امام(ره) رقم خورد، اظهار داشت: افرادي كه در جامعه عهده‌دار انجام فعالیت‌های گوناگون می‌شوند، در دو دسته کلی قرار می‌گیرند؛ یک دسته افرادی هستند که انگیزه‌شان فقط اموری مادی است و نهایت هدفشان کسب درآمد و شهرت است؛ در مقابل، افرادی هستند که نگاه فراتری دارند و برای نتایج مهم‌تری حتي حاضرند از منافع مادی خود صرف‌نظر کنند. مهم‌ترین نمونه این افراد شهدا هستند که هر چند از زندگی دنيا و برخورداري از رفاه بیزار نیستند، اما در افقی قرار گرفتند که حاضر شدند همه منافع، و حتی جان خود را تقدیم کنند تا هدف والاتری محقق شود.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: این امر که برخي افراد، از نوجوان 12-13 ساله تا پیرمرد 80 ساله آماده‌اند جان خود را برای رسيدن به هدفي برتر از اهداف مادي فدا كنند، نیاز به تحلیل روان‌شناختی دارد؛ اما هر چه هست، چنین افرادی باور کرده‌اند که حقایق ارزشمندی فراتر از لذت‌های مادي، عناوین دنيوي، وقدرت و شهرت وجود دارد.

وی با اشاره به راهکارهای باورمندی به آخرت و حقائق ارزشمند فراتر از مادیات، اظهار داشت: عوامل متعددی در اين زمينه وجود دارند؛ اما مهم‌ترین عامل، شناخت است، كه هر چند علت تامه نیست، اما شرط لازم است.

علامه مصباح یزدی با اشاره به اهمیت شناخت، به آیاتي از قرآن استناد کرد، و گفت: همه انبیاء الهی نیز آمدند تا حقائق را به مردم بشناسانند .

وی با اشاره به این که امروزه انتقال اطلاعات بسیار سريع‌تر از گذشته صورت مي‌گيرد، افزود: امروز جدیدترین اخبار و اطلاعات به سرعت در دسترس همگان قرار مي‌گيرد. از سوی دیگر از ابتدای خلقت تاکنون هیچ زمانی را سراغ نداریم که تمام قدرت‌های دنیا هم‌قسم شده باشند که حق را نابود کنند. امروز همه قدرت‌های دنیا علی‌رغم اختلافات جدی که با یکدیگر دارند، برای ازبین بردن مذهب حقه و در دشمنی با جمهوری اسلامی مشترک هستند.

علامه مصباح یزدی تأكيد كرد: اتحاد دشمنان در مقابله با ایران اسلامی، آن هم با وجود انبوهي از امکانات مادی، علمی و تکنولوژی و ابزارهاي مختلف تبلیغی بی سابقه است.

وی در ادامه گفت: ما در چنین موقعیتی زندگی می‌کنیم؛ اما باید بدانیم اگر کسی برای خدا کار کند، خداوند نیز او را یاری خواهد کرد. نمونه‌های عینی متعددی در این زمینه وجود دارد که پیروزی انقلاب اسلامی یکی از آنها است؛ گروهي از مردم پا برهنه و مستضعف، با دست خالی انقلاب كردند و از زیر یوغ استعمار آمریکا و انگلیس بیرون آمده و به چنان عزتی رسیدند که قدرت‌هاي برتر دنيا حسرت دوران گذشته را می‌خورند.

استاد حوزه علميه گفت: در رأس این حرکت یک فرد روحاني قرار داشت که چه بسا هزینه زندگانی خودش را هم به زحمت فراهم می‌کرد؛ اما با اخلاص او، و با حرکت همین پابرهنگان این اتفاق عظیم رقم خورد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: انگیزه فعالیت‌های هدف‌دار اجتماعی، گاهی کسب درآمد، شهرت و طرفدار پیدا کردن است؛ گاهی نيز افرادی بر اساس وظیفه الهی اقدام می‌کنند؛ مانند رزمنده مخلصی که حاضر است هستی خود را براي دفاع از اسلام فدا کند. حال، در شرايطي که انبوهي از تبلیغات رسانه‌اي از سوي همه دشمنان، عليه اسلام وجود دارد، کدام رسانه باید از حقائق اسلام بگوید؟

وي افزود: اگر کسی وظیفه خود را شناساندن اسلام بداند و در این مسیر قدم بردارد، در واقع همانند جانشین پیامبر صلوات‌الله‌عليه است كه آن حضرت برایش از خداوند طلب رحمت کرده است.

استاد اخلاق حوزه علميه تأكيد كرد: ما باید این بینش را در خودمان تقویت کنیم و بدانیم که همه ما امروز وظیفه داریم حقائق اسلام که با زحمات فراوان و وصف ناشدنی علمای گذشته حفظ شده و به دست ما رسیده، را به وسیله ابزار و امكاناتي كه در اختيار داريم، به دیگران منتقل کنیم.

علامه مصباح یزدی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند دائماً انسان‌ها را آزمایش می‌کند و افرادی که مسیر صحیح را انتخاب کنند، رشد خواهند کرد؛ البته لازمه انتخاب صحیح، شناخت است.

وی خاطر نشان کرد: همان‌گونه که دشمنی علیه اسلام بیش از همه دوره‌ها است، زمینه برای ترویج حق نیز بیش از گذشته فراهم است و تعداد کسانی که حاضرند در این مسیر فداکاری کنند نیز بیشتر از گذشته هستند.

اين استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به این که بايد ملاک ما در كارهايمان رضایت امام زمان عجل‌الله‌فرجه باشد، افزود: در انتخاب موضوع و شيوه ارايه معارف نبايد از اين نكته غافل شد که با توجه به گستره وسیع رسانه، نمی‌توان مخاطب را یک گروه خاص فرض کرد. امروز حتی در آن سوی دنیا عده‌ای تشنه معارف و حقائق هستند.

علامه مصباح یزدی با تأكيد بر این که بر خلاف ظاهرسازی رسانه‌هاي غربي، مردم زیادی در سراسر دنیا متوجه آشفتگی‌های دنیا هستند و در پي شناختن حقایق برآمده‌اند، ادامه داد: امروز رئیس جمهور آمریکا کمی از آشفتگی‌هاي موجود پرده برداشت و ماهيت واقعی فرهنگ غربی را به جهان نشان داد؛ او نشان داد که به هیچ چیز پایبند نیست؛ نه عقل، نه منطق، نه اخلاق، و نه وعده و پیمانی كه امضا كرده؛ او فقط پول را می شناسد و بس، و این، همان فرهنگ غربی است؛  آنها ـ‌به قول خودشان‌ـ به دنبال دوشیدن پولداران هستند! و هرکس فطرت پاکی داشته باشد، می‌فهمد که این وحشی‌گری محض است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه گفت: ما باید همه توانمان ـ‌هر چند در مقابل حجم عظيم رسانه‌هاي تبلیغاتي دشمنان اندک باشدـ را به کار بگیریم و در زمينه نشر معارف ناب اسلامي کوتاهی نکنیم. خداوندی که به او اعتقاد داریم، صریحاً فرموده که اگر شکرگزار باشید، نعمت‌ها بر شما افزایش خواهد یافت، و اگر به دنبال یاری خدا باشید، قطعاً خداوند شما را یاری خواهد کرد. این سنت الهی است و نمونه‌های عینی فراوانی دارد؛ ما باید این سنت‌ها را باور داشته باشیم و در حد توان برای نصرت دین حق تلاش کنیم. البته در این مسیر از ابزار هنر و تکنولوژی نیز نباید غفلت کرد و بايد حقائق در قالب برنامه‌هاي شیرین و جذاب برای مردم ارائه شود.

وی در پایان اظهار داشت: هر نهادي که می‌خواهد در اين زمينه فعاليت كند و تأثیرگذار باشد، باید نقشه درازمدت و کلانی را طراحی کند، و بر اساس آن اولویت‌ها را شناسایی کرده و با توجه به امکانات و شرایط موجود، بخشی از كار را كه می‌تواند بر عهده بگیرد و در این مسیر تلاش كند. هم‌چنین باید اقشار مختلف مخاطبان را در نظر گرفت و بر اساس آمادگی و شناخت آنها، ابزاری و شيوه‌اي را به کار گرفت، که تأثیر بیشتری داشته باشد.

گفتنی است این دیدار هفتم فروردین ماه 97 در محل مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین