کد خبر: 172743772
تاریخ انتشار: دوشنبه 03 ارديبهشت 1397
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: در این دوران اطاعت از ولی فقیه همچون اطاعت از امام معصوم(ع) است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ولایتمداری را به عنوان یکی از درس‌هایی دانست که باید از این شهید والامقام آموخت، و ادامه داد: اطاعت از ولی فقیه در این عصر به منزله اطاعت از امام معصوم علیه‌السلام است؛ اگر ما در زمان حضرت علی صلوات‌الله‌علیه بودیم و آن حضرت مالک اشتر را به عنوان فرمانده منصوب می‌کردند، آیا حق داشتیم از دستورات فرمانده سرپیچی کنیم؟ این در حالی است که نه مالک اشتر معصوم بود، و نه ضمانتی وجود داشت که او اشتباه نکند؛ اما جناب مالک نماینده امیر‌المومنین عل

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمیینی(ره) قم در دیدار با خانواده شهید لطفی نیاسر، خطاب به خانواده این شهید بزرگوار ضمن تبريك داشتن چنين فرزندي، شهداي مدافع حرم را مایه افتخار نظام و اسلام دانست و گفت: بركاتي كه از شهادت فرزند والامقام شما و امثال ايشان نصیب مردم ما و عالم تشيع مي‌شود، بسیار فراوان است و با هیچ مقیاسی نمی‌توان اهمیت و ارزش کار اين شهیدان را ارزش‌گذاری کرد.

وی با بیان این که خداوند اراده فرموده که در هر زمانی كساني باشند که حجت را بر دیگران تمام كنند، خاطر نشان کرد: انبیا و جانشینان آنها و اهل بیت عليهم‌السلام مصادیق اصلی حجت بر مردم هستند و بعد از ايشان نیز کسانی که اقرب و اشبه به معصومین باشند، حجت بر مردم هستند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: ما گاهی گمان می‌کنیم که پیشگوئی‌های قرآن و روایات اهل بیت عليهم‌السلام مبنی بر پیروزی نهائی حق وظیفه را از دوش ما بر می‌دارد؛ در حالی که چنین نیست. این اخبار بیان کننده وظیفه‌ای است که عده‌ای باید با اختیار خود بر عهده بگیرند و در واقع به ما می‌فهمانند که با کدام هدف و در کدام مسیر حرکت کنیم. از توصیفاتی که در باره این شهید بزرگوار گفته شد، مي‌توان دريافت که ايشان به خوبی راه خود را شناخته بود و در این مسیر گام برداشت.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ولایتمداری را به عنوان یکی از درس‌هایی دانست که باید از این شهید والامقام آموخت، و ادامه داد: اطاعت از ولی فقيه در این عصر به منزله اطاعت از امام معصوم عليه‌السلام است؛ اگر ما در زمان حضرت علی صلوات‌الله عليه بودیم و آن حضرت مالک اشتر را به عنوان فرمانده منصوب می‌کردند، آیا حق داشتیم از دستورات فرمانده سرپیچی کنیم؟ این در حالی است که نه مالک اشتر معصوم بود، و نه ضمانتی وجود داشت که او اشتباه نکند؛ اما جناب مالك نماینده امير‌المؤمنين عليه‌السلام بود و حتی اگر اشتباه می‌کرد، وظیفه ما اطاعت از او بود. در این زمان هم ولی فقیه  کمتر از مالک اشتر در زمان علی عليه‌السلام نیست.

آیت الله مصباح افزود: در این زمان که دسترسی به امام معصوم صلوات‌الله عليه ممکن نیست، ما کسی را  بهتر از رهبر معظم انقلاب سراغ نداریم که بيشترين شباهت را به معصوم داشته باشد و به سیره اهل بیت عليهم‌السلام عمل کند؛ وظیفه ما هم اطاعت از ايشان است، حتي با وجود اين که معصوم نيستند.

وی افزود: شاید كسانی در پي اين باشند كه با بحث‌ علمی این مسأله را براي خود حل بفهمند؛ اما برخی ـ‌همانگونه که در روایت ذكر شده‌ـ به نور الهی این واقعیت را می‌بینند و آن را درک می‌کنند؛ از همين‌رو قاطعانه در مسیر تبعیت از ولی فقیه حرکت می‌کنند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به علاقه اين شهید مدافع حرم به اهل بیت عليهم‌السلام اظهار داشت: خضوع در برابر آثار و نشانه‌هاي آن حضرات مانند مرقد حضرت معصومه و حضرت زینب سلام‌الله عليهما درس ديگري است که می‌توان از این شهید والامقام ياد گرفت. اگر ما واقعاً مقام حضرت معصومه سلام‌الله عليها را درك مي‌كرديم، خاک صحنشان را سرمه چشم می‌کردیم.

وی با بيان عظمت کار امام راحل(ره) در تربیت چنین نسلی، اظهار داشت: در سال‌های آخر رژیم شاهنشاهي ورود دختران دانشجو با روسری به دانشگاه ممنوع بود. به نظر شما این سير نزولي سرانجام به کجا می‌رسید؟ اما خدای متعال به برکت یک پیرمرد روحاني که هيچ حزب و دسته، و قدرت و ثروتی نداشت، این رویه را تغيير داد، به حدي كه شخصیت‌های برجسته سیاسی و نظامی جهان را در برابر او به خضوع واداشت، به گونه‌ای که در زمان سخنرانی امام راحل(ره)، کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا تمام برنامه‌هایش را قطع کرده، و به سخنان ایشان گوش می‌کرد!

آيت‌الله مصباح افزود: هر روز نيز شاهد برکات جديدي هستیم که از ناحيه امام(ره) شامل حال ما می‌شود؛ حتی وجود مقام معظم رهبری نیز از میوه‌های درختی است که امام راحل(ره) غرس کرد، و اگر نهضت امام (ره) نبود، امروز از برکات و راهنمایی‌های رهبری نیز محروم بودیم.

وي در پایان گفت: شهدا امام‌(ره) را خوب شناختند؛ از همين‌رو تمام هستی خود را برای ادامه راه او فدا کردند. ما بايد خودمان را مدیون این عزیزان بدانیم و اين فداكاري را از آنها یاد بگیریم.

گفتنی است دیدار صميمي علامه مصباح يزدي با خانواده شهید لطفی نياسر كه در حمله موشكي رژيم صهيونيستي به پادگان تي‌فور سوريه به درجه رفيع شهادت نائل شد، 27 فروردین ماه در منزل پدر شهید صورت پذیرفت.

انتهای پیام/

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین