کد خبر: 173283830
تاریخ انتشار: پنجشنبه 06 ارديبهشت 1397
خانه » سایت های خبری » صابر نیوز » ویترین خالی «بازار» در جشنواره جهانی فیلم فجر
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

بخش بازار (مارکت) جشنواره بین المللی فیلم فجر در پردیس چارسو که قرار بود مکانی برای تبادلات فرهنگی بین ایران و دیگر کشورها باشد، امسال حضوری کم رمق را تجربه کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از صابر نیوز:

به گزارش خبرنگار سینمای خبرگزاری فارس، بخش مارکت جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در طبقه هفتم پردیس چارسو قرار دارد، در این فضا بخشی به غرفه‌های فیلم‌های ایرانی و بخشی به غرفه دیگر کشورها ـ از اروپا گرفته تا آسیا ـ اختصاص یافته و یکی از اهدافش نیز برقراری ارتباط صحیح بین ایرانیان و کارشناسان خارجی بود که البته اینطور مشخص است که چنین اتفاقی کمتر در این بخش رخ داده است.

در روزهای ابتدایی جشنواره که به این بخش سر می‌زنیم خبری از کارشناس و منتقد و ارتباطات بین ایرانیان  و خارجی‌ها نیست، تنها عده‌ای غرفه‌دار در این غرفه‌ها حضور دارند و در بخش غرفه‌های ایرانیان باز تعداد بیشتری افراد شاهد هستیم اما از همان ابتدا تعداد کاتالوگ‌ها و شرایط غرفه‌های خارجی نشان از کم رونقی این حوزه را دارد.

در این بخش غرفه‌هایی از کشورهای اتریش، ترکیه و لبنان که شکل و شمایل درستی هم نگرفته و هیچ چیدمانی جز میز و صندلی در آنها نمی‌بینیم.

غرفه کشور امارات متحده که البته در چند بخش گسترده شده تقریبا خالی است، تنها یکی از غرفه‌های آنها دارای یک غرفه‌دار است. تنها غرفه‌ای که در آن چند نفر مشغول به کار هستند و مانیتوری برای عرضه محصولات تدارک دیده شده و کاتالوگ‌های زیادی در آن می‌بینیم، غرفه افغانستان است.

غرفه‌های دیگری نیز برای کشورهای فرانسه، لبنان و آلمان وجود دارد که آنها نیز خلوت و برخی بدون هیچ فعالیتی درشان بسته است.

در غرفه ترکیه کاتالوگ‌هایی از برخی فیلم‌های ایرانی نمایش داده می‌شود یکی از آنها به عنوان رسانه «آیت» نام دارد که در استانبول فعالیت می‌کند. آثاری چون امپراطور جهنم، به وقت شام، سوتفاهم با توضیحاتی معرفی شده است.

سینمای تاتارستان از دولت فدرال روسیه نیز کاتالوگ‌هایی را در بخش مارکت توزیع کرده است.  

اما در روزهای پایانی که به مارکت سر می‌زنیم باز هم شرایط به همان گونه است و برخی متصدیان غرفه می‌گویند که دیگر همین غرفه‌دار و خارجی‌هایی هم که در این بخش بودند، به کشورهای خود بازگشته‌ان و در واقع عملا فعالیتی در این غرفه‌ها وجود ندارد.

باید از مسئولان جشنواره پرسید آیا هدف از تهیه و تدارک این فضا با هزینه‌های زیاد و محدودیتی که برای بازدیدکنندگان از این بخش قائل شده‌اند، امسال تأمین شده است و آیا این بخش توانسته به توسعه ارتباطات فرهنگی کشورمان با دیگر کشورها کمک کند؟

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین