کد خبر: 173297473
تاریخ انتشار: پنجشنبه 06 ارديبهشت 1397
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: خداوند با وقوع انقلاب اسلامی، قدرت خود را به رخ کشید
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نهضت امام خمینی(ره) را یکی از نعمت‌های الهی دانست، و خاطر نشان کرد: خداوند متعال بر ما منت نهاد و توسط یک فرد روحانی، کاری کرد که سران جهان را به تعجب وا داشت؛ مگر این پیرمرد که بود و چه قدرتی داشت که مردم این چنین در اطراف او جمع شدند و جان خود را فدا کردند تا او را بر اریکه قدرت بنشانند؟ اگر کسی این واقعه را بزرگ‌ترین معجزه تاریخ بداند، سخنی به گزاف نگفته است. خداوند به دست شخصی که فاقد همه ابزارهای ظاهری بود، بزرگ‌ترین پدیده تاریخ را به وجود آورد

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دیدار با حجت‌الاسلام ربانی، رئيس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و جمعي از مسئولان آن مركز، با اشاره به این که در گذشته زمینه خدمت یک عالم به جامعه، به صورت گسترده، کمتر فراهم می‌شد، اظهار داشت: می‌توان از خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان یکی از علمایی یاد کرد که توانست سیستمی را برای شناسایی علما و خدمت‌گزاران به دستگاه دین و کمک به آنها ايجاد كند؛ اما این خدمات خیلی محدود بود، و گستردگي چندانی نداشت. به جرأت مي‌توان گفت امروز نخستین مرتبه در طول تاريخ است که یک عالم بزرگ دینی مثل رهبر معظم انقلاب چنین خدمات سیستماتیکی را به روحانيت و خادمان دين انجام می‌دهد.

وی با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد مقام معظم رهبری خاطر نشان كرد: بنده در ميان بزرگان علما فردی به این جامعیت سراغ ندارم. ايشان شخصیتی هستند که در همه ابعاد علمي، اجرايي، اخلاقی، معنوی، توسل و تعقل، به کمال رسيده، و به همه جنبه‌ها توجه دارند. ایشان با این دلسوزی، وسعت نظر و شرح صدر، حتی بر جزئیات بسیاری از کارها، توجه دارند و این نعمت بزرگی برای ماست.

وی افزود: وجود شخصيتي مانند مقام معظم رهبری، با این سعه صدر، و هوش و فراست يكي از نعمت‌هايي است كه خداوند به مردم ما عطا کرد؛ کسی که در سن 80 سالگی حتی به جزئی‌ترین مسائل جامعه توجه دارد. برنامه‌ منظم براي انجام کارهای متعددی که ایشان براي خود دارند، در كنار مشغله‌های فراوان فکری و دشمنی‌هاي گسترده علیه نظام اسلامی، شبیه اعجاز است. ایشان در این سن به اندازه چند جوان کار می‌کنند و برنامه دارند.

آیت‌الله مصباح يزدي در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در طول تاریخ بشریت، هرگز تا این حد و به اين وسعت تقابل بین حق و باطل وجود نداشته است. امروز همه قدرت‌های دنیا از آمریکا تا نوکران دسته چندم آن به دنبال ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی هستند و اين امري بي‌سابقه است که یک کشور اسلامی تا این حد مورد دشمنی قرار بگیرد.

استاد اخلاق حوزه علميه قم امتحان و آزمایش را سنت الهی دانست، و گفت: طبیعتاً هر چه فرد تكامكل پيدا کند، امتحانات او نیز سخت‌تر می‌شود. هم‌چنين نعمت‌ها و آفت‌ها هم، با يكديگر رشد می‌کنند، تا توازن بین قوای حق و باطل برقرار باشد. بر همين اساس امروز که نعمت‌های بیشتری در اختیار ما قرار دارد، آفت‌ها نیز بیشتر است. يكي از اين نعمت‌ها وجود شخصيت رهبر معظم انقلاب است.

وي با تأكيد بر لزوم شكرگزاري نعمت‌هاي الهي، افزود: یک مرحله از شکر، شکر زبانی است؛ اما شکر حقیقی، آن است که در عمل ظاهر شود؛ يعني از نعمت‌ها برای رشد خود، رضایت خدا و خدمت به خلق استفاده کنیم و به فکر سوء استفاده از آنها براي ارضای هوس‌های خود نباشیم.

اين استاد برجسته حوزه علميه قم با اشاره به خدماتی که نهاد‌های مختلف در جامعه برای خدمت به مردم انجام می‌دهند، گفت: یکی از تکالیفی که خداوند براي انسان قرار داده، آبادانی زمین است. خداوند زمین را برای انسان مسخر کرده، و آبادي زمین نفعی برای خدا ندارد؛ بلکه آبادانی زمين برای مردم حال و آینده است.

آیت‌الله مصباح يزدي در ادامه با اشاره به عزت روحانیت بعد از انقلاب، ضمن يادآوري خاطراتی از دوران پهلوی اظهار داشت: در سال‌هاي منتهي به انقلاب، چنين القا مي‌شد که روحانیون مردم را از رشد و تکامل و ترقی باز می‌دارند و آنها را با خرافات سرگرم می‌کنند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم نهضت امام خمینی(ره) را يكي از نعمت‌هاي الهي دانست، و خاطر نشان كرد: خداوند متعال بر ما منت نهاد و توسط یک فرد روحانی کاری کرد که سران جهان را به تعجب وا داشت؛ مگر این پیرمرد که بود و چه قدرتی داشت که مردم این چنین در اطراف او جمع شدند و جان خود را فدا کردند تا او را بر اریکه قدرت بنشانند؟ اگر کسی این واقعه را بزرگ‌ترین معجزه تاریخ بداند، سخنی به گزاف نگفته است. خداوند به دست شخصی که فاقد همه ابزارهای ظاهری بود، بزرگ‌ترین پدیده تاریخ را به وجود آورد، تا قدرت خود را نشان دهد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که حکومت‌ها در گذشته ساده‌تر بود، اما در گذر زمان و با تغيير شرایط پیچیده‌تر شد، اظهار داشت: باید افرادی باشند که بتوانند مسئولیت‌ها را بر عهده بگیرند؛ لذا وجود كساني امثال جمع حاضر که زمینه تحقق خواسته‌های رهبری را فراهم می‌کنید، نیز جاي شکرگزاری دارد.

وی با تأكيد بر این که مسئولان نظام اسلامی نباید کار خود را صرفاً یک شغل و وسیله کسب درآمد تلقی کنند، افزود: انجام این وظایف توفیقی است که خداوند در جهت خدمت به مردم به مسئولان داده است و شایسته است بیشتر به این مسأله توجه داشته باشيم. نتیجه انجام وظیفه با چنین تفکری این است که در برابر خدمت به ديگران، خود را مدیون آنها می‌دانیم، نه طلبكارشان؛ چون آنها وسیله بهره‌مندي ما از ثواب الهي و تقرب ما به خدا هستند؛ اما اگر به عنوان يك شغل به وظيفه خود نگاه کردیم، کار ما قداست و ارزشی ندارد و طبیعتاً در برابر آن بر دیگران منت هم می‌گذاریم.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به وسعت دایره خدمات روحانيان به مردم، گفت: اقتضای کار يك روحانی این است که در ارتباط با ديگران به گونه‌اي عمل کند که علاوه بر ارائه خدمت، موجب رشد معنوي و تعالي آنها نیز بشود؛ چون هدف اصلی همان است.

استاد اخلاق حوزه علميه در پايان با تأكيد بر ضرورت توجه و توسل به اهل بیت عليهم‌السلام، خصوصاً وجود مقدس ولي‌عصر صلوات‌الله‌عليه اظهار کرد: روحانیان هر چه دارند به نام مبارک آن حضرت است و بهانه‌ای برای غفلت از ايشان نداریم؛ لذا باید تمرین کنیم که این کیمیا را از دست ندهیم.

وي در پايان افزود: ما نبايد در خدمت‌ به دیگران فقط به مظاهر مادی توجه کنیم؛ بلکه باید با توجه به روح کار، هم خودمان رشد کنیم و هم باعث تعالي دیگران شویم. اگر فقط بر خدمات مادی متمركز شويم، تفاوتي بین ما و کفار نخواهد بود.

گفتنی است در ابتداي اين ديدار كه بیست و هفتم فروردین ماه سال‌جاري در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد، حجت‌الاسلام و المسلمین ربانی، رئيس مركز خدمات حوزه‌هاي علميه گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این مرکز ارائه کرد.

انتهای پیام/

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین