کد خبر: 174198209
تاریخ انتشار: دوشنبه 10 ارديبهشت 1397
خانه » خبر گزاری ها » خبر گزاری مهر » آمریکا ارسال موشک های پیشرفته «جاولین» به اوکراین را تایید کرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا ارسال موشک های پیشرفته «جاولین» به اوکراین را تایید کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از خبر گزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا امروز دوشنبه با تأئید ارسال موشک‌های پیشرفته ضد تانک «اف‌جی‌ام-۱۴۸ جاولین» به اوکراین توسط این کشور اعلام کرد: این موشک‌ها به اوکراین ارسال شده اند.

رسانه های خبری اقدام کنونی واشنگتن در تجهیز کی‌یف به این سلاح را در راستای تنش آفرینی در مناطق بحرانی واقع در شرق اوکراین توصیف کرده اند.

گفتنی است، در حالیکه کریمه در سال ۲۰۱۴ با اجرای یک همه پرسی به الحاق مجدد خود به روسیه قاطعانه رأی داد؛ غرب به سرکردگی آمریکا می کوشد تا این اقدام را به عنوان تعدّی مسکو به اوکراین قلمداد کند.

در همین رابطه، توافقنامه خروج سلاح های سنگین از مناطق درگیری شرق اوکراین شامل «دونستک» و «لوهانسک» اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید و به موجب آن اوکراین و جدایی طلبان روس گرا ۴۰ روز فرصت داشتند تا به طور کامل این تسلیحات خود را از منطقه خارج کنند.

لازم به ذکر است، تا کنون اعضای گروه موسوم به «نرماندی» با هدف برقراری صلح میان گروه های درگیر در شرق اوکراین چندین نشست برگزار کرده اند.

در ۱۱ فوریه سال ۲۰۱۵، این گروه (با حضور رهبران اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان) موفق شد توافق صلحی موسوم به «پیمان مینسک» را در شهر مینسک پایتخت بلاروس به امضاء برساند. این توافق مجموعه گام هایی برای اتمام منازعات در مناطق بحرانی شرق اوکراین را در خود جای داده است. توافق مذکور، دربرگیرنده آتش بس، خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری، تبادل زندانیان و انجام اصلاحات قانون اساسی بود.

در این میان غرب روسیه را متهم به دامن زدن به بحران شرق اوکراین می کند حال آنکه روسیه این اتهام را رد کرده و همواره بر التزام خود به اصول توافق مینسک پافشاری می کند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین