کد خبر: 17424257
تاریخ انتشار: چهارشنبه 08 مهر 1394
خانه » سایت های خبری » فردا نیوز » مرگ 46درصد ایرانیان بر اثر بیماری های قلبی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

رئیس مرکز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، از اجرای دوره آزمایشی برنامه غربالگری بیماران قلبی تا یکماه آینده در چهار شهر خبرداد و گفت: ۴۶ درصد ایرانیان بر اثر بیماری های قلبی- عروقی فوت می شوند.

به گزارش چی 24 به نقل از فردا نیوز:
نسیم: احمد کوشا همزمان با فرارسیدن روز جهانی سلامت قلب، افزود: بیماری های قلبی - عروقی نخستین عامل مرگ و میر ایرانیان است و 46.1 درصد مرگ ومیر مردم ایران در سال بر اثر ابتلا به این بیماری ها رخ می دهد.

وی ادامه داد: افزایش نگران کننده گرایش مردم به مصرف فست فود و غذاهای چرب، شیرین و شور و مصرف ناچیز سبزی و میوه، افزایش کم تحرکی بیشتر افراد به خصوص کودکان و نوجوانان، مهم ترین عوامل افزایش بیماری های قلبی - عروقی و پایین آمدن سن ابتلا به این بیماری ها در کشور است.

کوشا افزود: 85 درصد مردم کشورکمتر از حد مورد نیاز سبزی و میوه مصرف می کنند.بیش از 11 درصد مردم کشور سیگار می کشند و مصرف قلیان نیز با تبلیغات گمراه کننده عرضه کنندگان آن به شکل نگران کننده ای رو به افزایش است و بیم آن می رود که نسل آینده از نسل امروز بیمارتر باشد.

غربالگری بیماری های قلبی در 4 شهر به زودی اجرا می شود


رئیس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت به برنامه های این وزارتخانه برای کنترل بیماری های قلبی - عروقی اشاره کرد و گفت: برنامه غربالگری و رتبه بندی میزان خطرپذیری ایرانیان نسبت به این بیماری ها تدوین شده است و تا یک ماه آینده پایلوت (دوره آزمایشی) آن در چهار شهر مراغه، نقده، بافت و شهرضا آغاز می شود.

وی افزود: مطابق این برنامه، همه افراد بین 35 تا 70 سال به خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی - درمانی فراخوانده می شوند و با بررسی میزان فشار خون، چربی خون، قند خون، وضعیت استعمال دخانیات و تحرک فیزیکی و سابقه خانوادگی یک نمره که نشان دهنده میزان خطر بیماری های قلبی در آینده است به آنها داده می شود.

کوشا گفت: به همه ایرانیانی که در این طرح شرکت می کنند، مشاوره و آموزش های لازم برای پیشگیری از بیماری های قلبی داده می شود و افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند به مراکز پزشکی برای دارو درمانی و پیگیری‌های بیشتر ارجاع می شوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: این برنامه یک برنامه ملی است که بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی اجرا می شود. امیدواریم سال آینده بتوانیم به صورت ملی و در سراسر کشور این غربالگری را انجام دهیم و اگر این اتفاق بیفتد، انقلاب دوم نظام سلامت بعد از کنترل بیماری های واگیر (در دهه‌های 60 و 70 ) در شبکه بهداشتی - درمانی کشور رخ داده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین