کد خبر: 174668301
تاریخ انتشار: پنجشنبه 13 ارديبهشت 1397
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: انقلاب اسلامی ایران یکی از مهم ترین حوادث در طول تاریخ بشریت بوده است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) در دیدار با جمعی از کارکنان نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت ماه شعبان و یادآوری سفارش‌های پیامبر اكرم صلوات‌الله‌عليه در باره  این ماه، اظهار داشت: اهتمام فوق‌العاده آن حضرت نسبت به این ماه نشان می‌دهد که در این ماه بهتر و بیشتر می‌توان از رحمت‌هاي الهی بهره برد و به خدواند متعال تقرب جست؛ به ويژه با توجه به اين‌که میلاد چند امام معصوم و شخصیت بزرگوار در این ماه واقع شده است.

علامه مصباح یزدی در ادامه با اشاره به چند سؤال به ظاهر ساده و در عین حال بنیادی و عمیق، اظهار داشت: تفاوت انسان و حیوان در تعقل و اندیشیدن است؛ یعنی یک حیوان هرگز به این نمی‌اندیشد که چرا خلق شده و به کجا خواهد رفت. حیوانات بعد از تولد غیر اختیاری‌شان، طبق غرایز خود زندگی می‌کنند تا زماني كه عمر آنها پایان یابد؛ اما انسان قادر به اندیشیدن و تفکر کردن است. اگر قرار باشد که انسان فقط به فکر شکم و راحتی خود باشد، طبق آیات قرآن تفاوت چندانی با حیوانات ندارد؛ بلکه از آن‌ها پست‌تر است.

وی با اشاره به این که خداوند پیامبران را برای هدایت انسان فرستاد، افزود: خداوند متعال از ميان تمامي موجودات فقط انسان را دارای چنان ظرفیتی دانست که بتواند خلیفه وی در زمین، و به تعبیري مظهر خداوند روی زمین باشد. انسان چنان ظرفیتی دارد که می‌تواند با فکر و اختیار خود تا بی‌نهایت صعود و عروج کند؛ از سوي ديگر نيز می‌تواند با سوء اختيار خود تا بی‌نهایت نيز سقوط کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: ما می‌توانیم بی‌نهایت رشد کنیم، يا بی‌نهایت سقوط کنیم؛ اما چه مقدار در این باره اندیشیده‌ایم تا وظیفه خود را بشناسيم و بتوانیم مسير رشد و تعالي را طي کنیم؟

علامه مصباح یزدی با بیان این که پیامبران، سفیران الهی برای بیان برنامه‌های هدايت، رشد و ترقی انسان‌ها هستند، خاطر نشان کرد: از دیگر الطاف خدا این است که روزها و مکان‌هایی را به نام و یاد اولياي خود قرار داد تا راه آن‌ها و سخنان ایشان را به یاد آوریم و فراموش نکنیم. تحریک عواطف و گریه برای امام حسین عليه‌السلام هم برای تشدید محبت نسبت به ایشان است؛ البته محبتی ارزشمندتر است که بتواند ما را در راه حسین عليه‌السلام تربیت کند تا در مسیر ایشان حرکت کنیم.

وی انسان را موجودی کمال‌طلب معرفي كرد، و افزود: اگر باور داریم کمال ما در پیروی از دستورات خداوند و فرستادگان اوست، چه مقداردر پي رسيدن به کمال خود بوده‌ایم؟ آیا سرگرمی‌های دنیا ـ‌از وضع معيشت مادی خانواده، تا علاقمندي‌هاي سیاسی و حزبی‌ـ ما را به خود مشغول نکرده و مجال فکر کردن در این زمینه را از ما نگرفته است؟ اگر چنين باشد، ما هم مخاطب اين كلام خدا هستيم كه فرمود: ذَرْهُمْ یَأْکُلُوا وَ یَتَمَتَّعُوا .

آیت‌الله مصباح یزدی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در بین حوادث عالم، یکی از مهم‌ترین حوادثی که در طول تاریخ بشریت اتفاق افتاده، حادثه انقلاب اسلامی ایران به دست امام خمینی(ره) است. ارزیابی این حادثه در همان زمان و پس از آن، نشان می‌دهد كه این واقعه با حوادث دیگر قابل مقایسه نیست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، مهم‌ترین ویژگی این انقلاب را صبغه الهی آن و حرکت برای احیای کلمة‌الله عنوان كرد، و گفت: اين ويژگي، انقلاب ما را از دیگر انقلاب‌ها ممتاز می‌کند. در سایر انقلاب‌های دنیا هزینه‌های زیادی پرداخت شد، اما اکثر آنها دستاورد قابل توجهی نداشت؛ اما انقلاب اسلامی به دست یک روحانی ساده، بدون در اختيار داشتن ثروت مادی صورت گرفت و توانست یک سیستم حكومتي چندهزارساله موروثی را براندازد تا در این کشور دین خداوند حاکم شود و مردم بتوانند در پرتوی آن به کمال و سعادت برسند. البته اعتماد امام(ره) و انقلابیون نیز به این وعده خدا بود که «إِنْ تَنْصُرُوا اللهَ یَنْصُرُکُم».

وی افزود: در سایه انقلاب، عزت بی‌نظیری نصيب اين کشور شد؛ به گونه‌ای که قدرت‌های مختلف در برابر آن کاری از پیش نبرده و تسلیم آن شدند و زمینه حرکت جدید انسانی اتفاق افتاد که نظیرش در عالم کمتر اتفاق افتاده است.

علامه مصباح یزدی با بیان این‌که نبايد توقع داشت که با پيروزي انقلاب همه مشكلات تمام شده باشد، ادامه داد: بر اساس فرهنگ قرآنی، این حادثه نیز مانند هر حادثه دیگری زمینه‌اي براي امتحان جدیدی است و در واقع زمینه جدیدی برای امتحان امت اسلامی ایران فراهم شده است. حال که قدرت به دست شماست، ببینید از امتحانتان سربلند بيرون آمده‌ايد یا خیر؟  بر همین اساس فقط به فکر شکم و خوشگذرانی بودن، امری بسیار مذموم، و ناشی از نگاهی سطحی است؛ چرا که دغدغه اصلی ما باید موفق شدن در این امتحان باشد.

وی با اشاره به این که مواد امتحانی این آزمون بزرگ همان دستورات الهی در قرآن کریم است، اظهار داشت: یکی از دستورات قرآن این است که «أطِیعُوا اللهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ اوُلِی الأَمْرِ مِنْکُم»؛ لذا هر کس باید خود را بسنجد که تا چه ميزان تابع ولی امر مسلمین بوده است. اگر كسي هر کاري كه دلش خواست، را انجام داد، و بنده هوای نفس بود، چنين كسي در حد همان حیوانات است، و اگر قرب الهی را خواست و در پي اطاعت از خدا، و به تبع آن پیامبر صلوات‌الله‌عليه و اولوا الامر بود، و این روحیه در او تقویت شد، او از نعمت بی‌نظیر انقلاب اسلامی استفاده‌ای صحیح کرده است.

علامه مصباح افزود: اگر دائماً بر لبمان نام مبارك مقام معظم رهبری باشد، اما به دنبال كسب ریال و دلار بودیم، و ته دلمان این باشد که نمی‌توان این آخوند را بر کدخدا ترجیح داد، بدانیم این، همان اطاعت از هواي نفس است.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان با اشاره به این‌که انسان در سخت‌ترین شرایط نیز اختیار دارد، و اوست که باید تصمیم بگیرد، افزود: اگر در همه شرایط خواست الهی را بر منافع خودمان ترجیح دادیم، در این صورت بالاترین بهره را از زندگی‌مان برده‌ایم.

گفتنی است دیدار جمعی از کارکنان نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با علامه مصباح یزدی، یکشنبه دوم اردیبهشت ماه سالجاری در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) برگزار شد.

انتهای پیام/

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین