کد خبر: 17470730
تاریخ انتشار: شنبه 11 مهر 1394
خانه » سایت های خبری » هم اندیشی » آمادگی اوبامابرای همکاری با ایران و روسیه
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
واکنش رئیس جمهور آمریکا به تحولات اخیر سوریه؛

«این یک مشکل بسیار سخت و پیچیده است. امیدوارم که ما از تجربه افغانستان و عراق درس گرفته باشیم؛ جایی که مردم بسیار بهتری داشت و ما زمان، تلاش و منابع بسیار زیادی را هزینه کردیم ...»

به گزارش چی 24 به نقل از هم اندیشی:
آمادگی اوبامابرای همکاری با ایران و روسیه
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:  باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، طی کنفرانس خبری در کاخ سفید به مداخله نظامی مسکو در سوریه واکنش نشان داد.

  

اوباما با بیان اینکه "مساله سوریه، یک مشکل بسیار سخت و پیچیده است" تاکید کرد، به پوتین گفته حاضر است برای رسیدن به گذار سیاسی در سوریه با ایران و روسیه همکاری کند.

  

در روزهای اخیر، رسانه های غربی از "شکست شرم‌آور" آمریکا در سوریه خبر داده اند چراکه بسیاری از شورشیان سوری که تحت آموزش واشنگتن قرار داشتند به القاعده پیوسته و سلاح ها و تجهیزات خود را نیز به این گروه تروریستی تحویل داده اند.

  

اوباما که ظاهرا چند کشور اروپایی متحد خود را تمام جهان می داند مدعی شد: کل ائتلاف روسیه را ایران و بشار اسد تشکیل می دهند درحالیکه بقیه جهان در کنار ما ایستاده اند.

 

 به نوشته پایگاه اطلاع رسانی شبکه فاکس نیوز (foxnews) وی همچنین گفته، رهبران واشنگتن و مسکو در شرایط کنونی مذاکرات حیاتی جهت جلوگیری از درگیری دارند بنابراین تنش های فعلی در سوریه به درگیری هوایی بین دو طرف نخواهد انجامید.

اوباما علیه برخی پیشنهادات مطرح شده مبنی براینکه "آمریکا بلافاصله مداخله نظامی کرده و شورشیان تحت حمایت خود را که طی روزهای گذشته هدف حملات روسیه قرار گرفته اند محافظت کند" هشدار داده و این پیشنهادات را نادرست خواند.

 

 اوباما تاکید کرد: این یک دعوا بین آمریکا و روسیه نیست. ما به دنبال این نیستیم که سوریه را به محلی برای جنگ نیابتی بین روسیه و ایالات متحده تبدیل کنیم. جنگ ما با داعش است.

فاکس نیوز نوشت: این درحالی است که گزارش های منتشر شده در روز جمعه نشان می دهد رهبران نظامی آمریکا و مقامات دفاعی این کشور درحال بحث و رایزنی هستند که آیا باید نیروهای نظامی را جهت محافظت از شورشیان سوری تحت حمایت واشنگتن به کار گرفت یا خیر.

  

رئیس جمهور آمریکا گفت: این یک مشکل بسیار سخت و پیچیده است. امیدوارم که ما از تجربه افغانستان و عراق درس گرفته باشیم؛ جایی که مردم بسیار بهتری داشت و ما زمان، تلاش و منابع بسیار زیادی را هزینه کردیم. وی خطاب به خبرنگاران افزود: این وضعیت، تغییری در سیاست آمریکا و ائتلاف تحت رهبری ما مبنی بر اینکه "حکومت اسد باید از قدرت کنار برود" ایجاد نکرده است.

 

 اوباما به سوال یکی از خبرنگاران که پرسید "آیا شما احساس نمی کنید، پوتین بی صداقت است چراکه وی در مذاکرات با کاخ سفید قبل از آغاز حملات هوایی کشورش در سوریه، قصد خود را ظاهر نساخت؟" پاسخ نداد.

وی گفته، پوتین مجبور شده که در سوریه مداخله نظامی کند و این اقدام از سر قدرت نبوده بلکه بر اثر ضعف بوده است چراکه در غیر این صورت، بشار اسد سقوط می کرد.

 

 

اوباما که ائتلاف تحت رهبری کشورش تاکنون جان تعداد زیادی را در سوریه گرفته است، گفت در رایزنی ها با پوتین با راه حل نظامی مخالفت کرده و گفته، تنها راه حل برای بحران سوریه "گذار سیاسی" است و هیچ راهی برای بقای اسد در قدرت وجود ندارد.

به گفته اوباما، داعش و سایر گروه های مسلح سوریه برای پوتین فرقی ندارند و وی همه آن ها را "تروریست" می خواند اما اوباما تاکید دارد که باید بین گروه های مخالف اسد (که تحت آموزش آمریکا) هستند با داعش فرق گذاشت.

 

 
م

منبع : جام نیوز

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین