کد خبر: 175869811
تاریخ انتشار: چهارشنبه 19 ارديبهشت 1397
خانه » حواشی » معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران » پایگاه معاونت پژوهش حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران:

ه گزارش معاونت پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) اردوی پژوهشی با حضور تعدادی از پژوهشگران مدرسه حضور سرکار خانم سیده طاهره موسوی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه بر گزار گردید.ایشان در سخنانی با عنوان (رابطه بین معنویت با اخلاق کاری کارکنان) چنین بیان داشتند: تعامل و برخورد خداوند در مسائل اخلاقی می تواند برای ما در بین باشد از جمله می بینیم هر گاه انبیاء الهی از امت خود شکوه ای داشته اند خداوند اعتنائی به اعتراض آنها نکرده است. مثلا در مقابل اعتراض ملائکه به آفرینش انسان می فرماید: من چیزی را می دانم که شما نمی دانید.از این گونه تعامل خداوند نتیجه می گیریم که اظهار نارضایتی از خانواده و جامعه مورد پذیرش و محبوب حق نیست بلکه دنیا با همه نوسانات، تضادها و تزاحمهایش پرورشگاه انسان است، لذاست که دنیا دار فتنه و امتحان نامیده شده، پس اگر انسان در مقابل سدی از مخالفت ها و نابرابریها و مشکلات قرار گفت، باید بداند همین امتحان و آزمایش اوست که باید بزرگی خود را نشان دهد.
ایشان در ادامه فرمودند: این اعتراض و اظهار نارضایتی از مرتبه انسان می کاهد و نشان می دهد انسان دچار ضیق صدر است و نمی تواند خود را با این مشکلات هماهنگ کند؛ لذا ضرورت دارد که انسان ولایت و تسلطی بر خود پیدا کرده و خود را مدیریت کند. اگر انسان توان کنترل خودش را نداشته باشد، ادعای بیهوده ای است که بتواند از بیرون خود را مدیریت کند.
این استاد حوزه و دانشگاه در بیان راهکاری برای رسیدن به ولایت از خود فرمودند: هر چه ارتباط معنوی انسان بیشتر باشد تحمل او در مقابل ناملایمات بیشتر می شود، زیرا این ساعات خلوت و عبادت به انسان انرژی می دهد و هر چه کار و مسئولیت انسان بیشتر باشد، احتیاج بیشتری به معنویت و کسب انرژی دارد.
ایشان در ادامه فرمودند: انسان باید دائما انتخابات درون داشته باشد یعنی خود را در محکمه وجدان استنطاق و ارزیابی کند. اگر انسان این محاسبه را نداشته باشد خاسر است؛ زیرا فکر می کند تلاش ها و فعالیت هایش برای خداست، اما یوم تبلی السرائر، دستش را خالی می بیند.
ایشان با تذکر این نکته که انسان نباید هیچ گاه خود را از وسوسه های شیطان مصون بدارد بیان داشتند: این که خداوند از زبان شیطان بیان می کند: (لاغوینهم اجمعین) نشان می دهد این کلام، جمله ای شعارگونه نیست بلکه خداوند بر آن صحه گذاشته است یعنی این، امری تکوینی است. پس اگر انسان بخواهد، در طریق کمال و صعود حرکت کند، شیطان مانع اوست و برای عبور و رد شدن باید و پا روی او بگذارد و این توان زیادی می خواهد.
ایشان در پایان با اشاره به این که مسیر انسان شدن سخت است و باید مرز خودیت و منیت شکسته شود فرمود: خودسازی با خواندن و نوشتن تحقق پیدا نمی کند، اگر حافظ قرآن هم باشید تا زمانی که به عمل نیاورید حرکتی نکرده اید عمل هم نیاز به تمرین و ممارست و زحمت دارد، چانچه در دعا آمده است: (اللهم اعوذ بک من علم لاینفع).

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین