کد خبر: 176173163
تاریخ انتشار: پنجشنبه 20 ارديبهشت 1397
خانه » خبر گزاری ها » ابنا » اندیشمند ترک: امام خمینی نقشی مهم در حل مسایل بزرگ فقهی معاصر داشتند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ کنگره بین‌المللی "نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم انسانی" با سخنرانی آیت‌الله العظمی «مکارم شیرازی» و با حضور آیت الله العظمی «جعفر سبحانی» و حضرات آیات و حجج اسلام «اختری» دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، «تسخیری»، «اراکی» و «اعرافی» اعضای شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، «سید ریاض حکیم» نماینده آیت الله العظمی حکیم و «مرتضی جوادی» نماینده آیت الله العظمی جوادی آملی، «غروی»، «مقتدایی» و «مسعودی خمینی» اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، «علوی بروجردی»، «فقیهی» و «حسینی قزوینی» استادان عالی حوزه علمیه، «نعیم آبادی» نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، «صادقی رشاد» رییس شورای عالی حوزه علمیه تهران و جمع زیادی از شخصیت های علمی ایرانی و غیر ایرانی در حوزه علمیه امام کاظم(ع) قم بآغاز به کار کرد.

حجت‎الاسلام والمسلمین شیخ «صلاح الدین اوزگوندوز» در مراسم افتتاحیه این کنگره که صبح امروز پنجشنبه 20 اردیبهشن 1397 برپا گردید، به ایراد سخن پرداخت و بر نقش تاریخی امام راحل در زمینه حل مسایل بزرگ و مساله دار عصر حاضر تاکید کرد.

این عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: خلیفه دوم بارها بیان کرد که "اگر علی(ع) نبود عمر هلاک می شد"؛ هرگاه که دو خلیفه اول و دوم، امام علی(ع) را برای مشورت و یا امر دیگری می خواستند با سرعت می شتافتند تا امور مسلمین بر زمین نماند.

وی افزود: ائمه فقهی اهل سنت، از جمله امام مالک که فقیه مدینه و از بزرگترین فقهای اسلامی است، می گوید هیچ مادری عالمی چون جعفر صادق(ع) را به دنیا نیاورده است؛ ابوحنیفه نیز می گوید که اگر این دوسال استفاده از محضر امام صادق(ع) نبود، هلاک می شدم.

اوزگوندوز اظهارکرد: چند ماه پیش یکی از علمای ترکیه اهل سنت که با مورد اعتراض علما و رئیس جمهوری نیز مواجه شد گفت؛ مرد می تواند با دختر 6 ساله ازدواج کند، ولی پس از 9 سال می تواند عروسی بگیرد؛ اعتراض روی این مساله نیست که در فقه اسلامی غلط است، بلکه این اعتراض به دلیل بهانه ای بود که بدست غیر مسلمانان داد.

امام جمعه شیعیان استانبول بیان کرد: این که بیان می کنند، پیامبر اکرم(ص) با عایشه در سن 6 سالگی نامزد شدند و در سن 9 سالگی نیزازدواج کردند؛ این مساله واقعیت ندارد؛ عایشه 10 سال از خواهر بزرگش، اسمابنت ابوبکر کوچکتر است؛ ایشان حین مبعث 17 سال داشته و در زمان عروسی 22 تا 24 سال سن داشته است.

وی گفت: این مسایل باید در بین علمای اسلامی حل شود؛ باید مسایل وجدانی و روحی امروز در مسایل فقهی در بین علمای اسلامی حل شود؛ به عنوان مثال برای حلال کردن خاویار 14 قرن لازم بود که عالمی مثل امام خمینی(ره) بیان کند که این غذا حلال است؟ شطرنج که یک تمرین ذهنی است، باید توسط یک عالم پس از انقلابی عظیم توسط امام مشخص شود که اگر شرطی نباشد حلال است؟ در اینجاست که جایگاه علمای بزرگی چون امام راحل مشخص می شود.

شایان ذکر است کنگره بین المللی "نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی" با اشراف آیت الله العظمی مکارم شیرازی و همکاری نهادهای فرهنگی ــ از جمله مجمع جهانی اهل بیت(ع) در روزهای ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت در قم برگزار می شود. در این کنگره ۱۵۰ ادنیشمند از ۵۴ کشور حضور دارند.

برای دیدن تصاویری از مراسم افتتاحیه ایـنـجـا را کلیک کنید. 

........................
پایان پیام/ 101

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین