کد خبر: 176468233
تاریخ انتشار: شنبه 22 ارديبهشت 1397
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: طرح ولایت، نظام مندی معارف و اجزاء دینی را تبیین می کند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در مجمع سالانه اساتید طرح ولایت ضمن بیان خاطره‌ای در مورد شکل‌گیری «طرح ولایت» برای پاسخگویی به شبهات رایج در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: اولين دوره اين طرح بدون این که کتاب يا جزوه درسی وجود داشته باشد، با دعوت از چند نفر از دوستان و در محيطي باز برگزار شد. علیرغم این‌که  این دوره با کمترین امکانات و بدون منابع از پیش تعیین شده، برگزار شد، بسیار اثرگذار، و به حدی مطلوب بود که به محض تمام شدن آن دوره، دوستان به انجام کارهای مقدماتی برای برگزاری دوره دوم طرح در سال بعد مشغول شدند.
وی با اشاره به برنامه‌ريزي‌هايي كه بر اساس تجربيات دوره‌هاي قبل انجام شده، گفت: در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید یک منظومه فکری که هر جوان مسلمان به آن نیاز دارد، تنظيم شود. بر همين اساس قرار شد در شش بخش معرفت‌شناسی، خداشناسی، انسان‌شناسی، فلسفه‌اخلاق، فلسفه‌حقوق و فلسفه ‌سیاست کتاب‌هايی تألیف شود.
آیت‌الله مصباح يزدي با تأكيد بر این که نتایج این طرح، حتی در سال‌های اول به خوبي قابل مشاهده بود، افزود: بنده شخصاً انتظار یک‌دهم اين تأثیرات را هم نداشتم.
استاد حوزه علميه قم با ذكر نمونه‌هايي از ثمرات دوره‌هاي «طرح‌ولایت» و تأثیرگذاری دانش‌آموختكان آن، خاطر نشان کرد: درسی که بنده از فرآيند برگزاري این دوره‌ها گرفتم اين بود که ما همیشه باید ببینیم در حال حاضر وظیفه ما چیست؛ اگر ما درست به وظيفه‌مان عمل كرديم، خداوند متعال نتیجه و زمینه تأثیرگذاری را فراهم می‌کند.
وي افزود: بنده در طول عمرم فعاليت‌هاي مختلفی در زمينه تألیف كتاب، تدریس، شرکت در محافل علمی داخلي و خارجي، و كارهاي ديگر انجام داده‌ام؛ اما کاری مثل «طرح ولايت» با این هزینه اندک و برکات فراوان عینی ندیده‌ام.
آیت‌الله مصباح يزدي با اشاره به مشکلات موجود در مسیر برگزاري «طرح ولایت»، خاطر نشان کرد: نباید انتظار داشت که کار خیری در جامعه شروع شود و مشکلی بر سر راه آن وجود نداشته باشد. شیطانی که برای گمراه کردن مردم از صراط مستقیم، قسم خورده، بیکار نمی‌نشیند؛ اما ما باید به وظیفه خود عمل کنیم و از مشکلات نهراسیم. خدا نیز از راهی که به فکر ما نمی‌رسد، ما را ياري خواهد کرد. به عنوان نمونه جوانی از کشور عمان، مبلغ قابل توجهی از دارايي شخصی خود را برای استفاده در طرح ولایت فرستاد؛ در حالی که نه ما او را می‌شناختیم، نه از وجود چنین شخصی مطلع بودیم.
استاد اخلاق حوزه علمیه قم با استناد به روایتی اظهار داشت: یکی از شاخصه‌های مؤمن این است که به آن‌چه نزد خداست، بیشتر اعتماد دارد، تا آن‌چه در اختيار خود او است. ما نيز بايد بیش از آن‌چه روی اسباب ظاهری حساب می‌کنیم، به لطف و عنایت الهی توجه داشته باشيم.
آیت‌الله مصباح یزدی خطاب به اساتید طرح ولایت اظهار داشت: عزیزان من! آن‌چه بنده در بیش از 70 سال طلبگي از بزرگان و منابع دینی آموخته‌ام، این است که باید شناخت صحیح، معرفت و آگاهی به حقایق در اولویت قرار گیرد. شناخت بايد به حدی باشد که فرد قلباً آن را باور کند، و بعد از شناخت با توکل بر خدا، بر اساس آن‌چه فهمیده، عمل کند؛ اصلاح جامعه نیز در گرو شناخت و معرفت صحیح است.
وی با تأكيد بر اين‌که باید معرفت انسان‌ها نسبت به حقیقت دین و نیاز انسان به دین را بالا ببریم، ادامه داد: ذهن بشر طالب نظم، و شناخت ارتباط بين اجزای یک مجموعه است؛ بر همين اساس هر فرد حقيقت‌جو در پي آن است كه بداند دین از کجا سرچشمه مي‌گيرد، به کجا ختم می‌شود، و ارتباط اجزای آن چگونه است.
آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این که به برکت انقلاب اسلامی، زمینه‌ براي ارتقاء سطح فکری جامعه بيش از گذشته آماده است، ادامه داد: باید مباحث دین را منظم، مرتبط و هدفمند، و به شكلي قابل فهم ارائه كرد، تا ديگران به صورت منطقي و معقول آن را بپذيرند؛ امروز این که بگوییم اصول دین پنج‌تا است و فروع دین دوازده‌تا، و انتظار داشته باشيم که افراد تعبداً آن را بپذیرند، فایده‌ای ندارد؛ لازم است ارتباط منطقی بين اجزا و آموزه‌های دین مشخص شود.
وی در پايان گفت: تا قبل از اجرای «طرح ولایت» بنده مجموعه‌ای كه اين چنين مطالب دین را به صورت منطقي و حلقات به هم پیوسته ارائه دهد، نديده بودم؛ این از ویژگی‌های این طرح است؛ البته طرح ولایت، یکی از میوه‌های درختی است که به دست امام(ره) غرس شد.
گفتنی است همایش سالانه اساتید «طرح ولایت» 18 اردیبهشت ماه سال جاری در تالار همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.
انتهای پیام/

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین