کد خبر: 178328564
تاریخ انتشار: دوشنبه 31 ارديبهشت 1397
خانه » سایت های خبری » صابر نیوز » سامانه نیما حجم بالایی از نیاز ارزی را تامین کرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: بانک مرکزی توانسته با استقرار این سامانه، حجم بالایی از تقاضای واقعی بازار ارز را تامین کند.

به گزارش چی 24 به نقل از صابر نیوز:
 به گزارش صابرنیوز، محمد لاهوتی با اشاره به مدیریت عرضه و تقاضای ارز در سامانه نیما گفت: بانک مرکزی توانسته با استقرار نظام یکپارچه معاملات ارزی یا نیما که به منظور ثبت معاملات، شفافیت نظام ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات راه اندازی شده است، حجم بالایی از تقاضای واقعی بازار ارز را تامین کند.
وی در ادامه با بیان اینکه به علت تجمیع اطلاعات ارزی کشور در سامانه نیما باید ضریب امنیتی آن افزایش پیدا کند، گفت: اگر اطلاعات جمع آوری شده در سامانه به هر دلیلی فاش شود، مشکلات جدی را برای نظام ارزی کشور به وجود می‌آورد.
رئیس کنفدراسیون صادرات با اشاره به اقدامات مثبت دولت برای مدیریت بازار ارز خاطرنشان کرد: برای کنترل نوسانات شدید بازار ارز ضروری بود که دولت به کمک سامانه نیما بر ورودی و خروجی ارز، نظارت دقیقی داشته باشد.
وی با بیان اینکه نرخ 4200 تومان نمی‌تواند تمام نیازهای ارزی بازار را برطرف کند، گفت: چنانچه دولت نرخ دوم را نپذیرد، نمی‌تواند بازار ثانویه را مدیریت کند. بنابراین با شرایط کنونی بهتر است دولت نرخ مصوب را تنها به کالاهای اساسی و ضروری تخصیص دهد و نیازهای دیگر را از طریق نرخ دوم تامین کند.
لاهوتی در پایان خروج آمریکا از برجام را بر بازار ارز بی‌تاثیر دانست و عنوان کرد: به دو علت قاچاق دانستن هر گونه معامله خارج از شبکه رسمی از سوی دولت و نبود تقاضا برای نرخ‌های غیر واقعی در بازار ثانویه، قیمت دلار با کاهش همراه بوده است؛ درحالیکه برخلاف پیش‌ بینی‌ ها مبنی بر افزایش نرخ ارز بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، بازار نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان داد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین