کد خبر: 179143289
تاریخ انتشار: جمعه 04 خرداد 1397
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: دوران بلوغ، مرحله شکوفائی وجود انسان است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم،  دوران بلوغ و رسیدن به تکلیف را مرحله شکوفائی وجود انسان دانست و خطاب به دانش آموزان افزود: بر همین اساس شما ابتدا باید خدا را شکر کنید که به این مرحله رسیده‌اید؛ سپس ببینید خدا از شما چه انتظاری دارد و تکلیفتان در برابر خدا چیست؛ مرحله بعد عمل کردن به وظایف است، که والدین، معلمان و دیگر اطرافیان می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. در این صورت انسان خداپسندی می‌شوید که امام زمان‌(عج) هم برای شما دعا می‌کند.

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، اين استاد اخلاق حوزه علميه قم در دیدار با جمعی از مسئولان و دانش‌آموزان مدرسه مصباح‌الهدی با استناد به آیه‌ای از قرآن کریم گفت: خداوند متعال می‌فرماید ما انسان را از زمین رویانیدیم؛ اما مگر روییدن مخصوص گیاهان نیست؟ پس چرا گفته شده که خداوند انسان را از زمین رویانیده است؟

آیت‌الله مصباح یزدی براي پاسخ به اين سؤال گفت: شاید این تعبیر برای خلقت انسان، در مقابل آفرينش فرشتگان باشد که از زمین سرچشمه نگرفته است؛ فرشتگانی که هیچ تغییری در وجود آنها ایجاد نمی‌شود، نه قبلاً کوچک بوده‌اند، نه بزرگ‌تر می‌شوند، و نه پیر و ناتوان می‌شوند؛ اما انسان در ابتدا ذره بسیار کوچکی بوده و تدريجاً بزرگ‌تر می‌شود؛ قدم به اين دنیا می‌گذارد، و رشد می‌کند تا به انسان بالغي تبديل شود. این روند، شبیه رشد گیاهان است که ابتدا به صورت یک دانه و بذر هستند؛ بذر در زمین كاشته می‌شود، تدريجاً جوانه مي‌زند، و به مرور به درخت تنومندي تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به مراحل رشد گیاه اظهار داشت: دانه، ریشه و جوانه، شکوفه زدن، و میوه دادن مراحل رشد يك گیاه است. رشد يك انسان هم تقریباً شبيه گياه است؛ در ابتدا ذره‌اي کوچک است، بعد از مقداري رشد، از مادر به دنیا می‌آید، مدتی فقط از شیر مادر تغذيه می‌كند، به تدريج غذاخور می‌شود، و مراحل رشد را طي مي‌كند تا جايي که می‌تواند منشأ اثر واقع شود. اين، همان مرحله بلوغ و تکلیف است؛ در واقع مانند گیاهی که شکوفه زده است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: وقتی فرد بالغ شد، می‌تواند خوب و بد را بفهمد و خودش تصمیم بگیرد و انتخاب كند. در مرحله است که تفاوت انسان با گیاهان و حیوانات دیگر بیشتر ظاهر می‌شود؛ آنها خوب و بد را نمی‌فهمند؛ اما انسان می‌تواند درست و غلط را بشناسد و بر اساس آن عمل کند و به رشد برسد.

وی ادامه داد: انسانی که راه صحیح را پیدا کرده و در آن راه قدم بگذارد، به قدری ارزش پیدا می‌کند که با هیچ چیز گرانبهای ديگری قابل مقایسه نیست.

آیت‌الله مصباح یزدی هم‌چنين خاطر نشان کرد: همان‌گونه که گیاهان نیاز به باغبانی دارند كه به آنها رسيدگي كند، يك كودك نیز به مربی و پدر و مادری نیاز دارد که از او مراقبت کند، تا بهتر رشد کند و هم‌چنان‌كه در زمان شکوفه دادن گیاه، باغبان از به ثمر رسيدن آن خوشحال می‌شود، زماني كه کودک بالغ می‌شود، پدر و مادر خوشحال مي‌شوند، و گاهی با گرفتن جشن تكليف خوشحالی خود را ابراز می‌کنند؛ چون فرزندشان به شکوفائي رسيده است. خدا هم در این مرحله برای او حساب جداگانه‌اي باز می‌کند.

اين مفسر قرآن كريم مرحله بلوغ و رسیدن به تکلیف را مرحله شکوفائی وجود انسان دانست، و خطاب به دانش‌آموزان حاضر افزود: بر همين اساس شما ابتدا باید خدا را شکر کنید که به این مرحله رسیده‌اید؛ سپس ببینید خدا از شما چه انتظاری دارد و تکلیفتان در برابر خدا چیست؟ مرحله بعد، عمل کردن به وظایف است که والدين، معلمان و ديگر اطرافيان می‌توانند در این زمينه به شما کمک کنند؛ در این صورت انسان خداپسندی می‌شوید که امام زمان (عج) هم برای شما دعا می‌کند.

گفتنی است این ديدار صميمي 4 اردیبهشت ماه سال‌جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین