کد خبر: 179381373
تاریخ انتشار: یکشنبه 06 خرداد 1397
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: بزرگ ترین آفت طلبگی، دنیازدگی است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: مهم‌ترین شرط اثباتی برای بهره‌مندی از نعمت‌های الهی، اخلاص است؛ یعنی باید تمام نیتمان این باشد که خدا از ما چه می‌خواهد و برای ما چه می‌پسندد؛ لذا از ابتدا با امام زمان(عج) عهد ببندیم که در طریق طلبگی ثابت قدم بمانیم و از ایشان هم بخواهیم که در این جهت ما را یاری کنند. از سوی دیگر از بزرگ‌ترین آفت در این مسیر، که دنیازدگی است، بپرهیزیم.

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از طلاب حوزه علمیه امام خمینی(ره) تهران، ضمن بیان این مطلب که انقلاب اسلامی، نعمتی کم‌نظیر یا بی‌نظیر در طول تاريخ است، اظهار داشت: در دوراني که لذت‌گرائی، جاه طلبی، شهوت‌‌پرستی و حب مقام، دنیا را فرا گرفته بود، در گوشه ای از اين دنیا، گروه اندكي از مردم مستضعف و پابرهنه، با عنايت الهي به قدرتی رسیدند که بزرگ‌ترین قدرت‌های دنیا در مقابلشان زانو زدند و احساس کوچکی کردند.

علامه مصباح یزدی با اشاره به این که تداوم این برکات منوط به شکر آن است، گفت: اگر ما باور داشته باشیم که دوام نعمت‌های الهی مشروط به شکر آنهاست، به این نتیجه می‌رسیم که حتی همه عمر ما برای به جا آوردن شکر بخش کوچکی از این نعمت‌ها کفایت نمی‌کند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: مهم‌ترین نعمت برای ما، نعمت شناخت خداوند است که بدون آن سعادت ابدی را از دست می‌دهیم. نعمت دیگر، معرفت و محبت اولیای الهی است که موجب ايجاد انگیزه ما برای اطاعت خداوند متعال، و در نتیجه، رسیدن به سعادت ابدی است. بر همین اساس بعثت پیامبر اكرم صلوات‌الله عليه نيز از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی برای بشریت است.

وی با اشاره به تأثیر بعثت در سعادت ابدی انسان‌ها اظهار داشت: کمک به این که انسان‌ها بهتر این نعمت را بشناسند  قدر آن را بدانند، نوعی شکرگزاری است و افرادی كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند، نقش مهمي در رسیدن مردم به سعادت ابدی‌دارند. حوزه‌هاي علميه از جمله نهادهايي که سبب می‌شود عده‌ای خودشان این نعمت‌هاي الهي را بهتر بشناسند، هم‌چنين بتوانند این نعمت را به دیگران هم بشناسانند. به عبارت ديگر، چنین نهادي زمینه به ثمر رسیدن نعمت بعثت پيامبر صلوات‌الله عليه را فراهم می‌کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم‌چنين گفت: کسانی هم که بتوانند در مسیر شناختن و شناساندن نعمت‌هاي الهي قدم بگذارند و در حوزه علميه به تحصیل بپردازند، افتخار بزرگی نصیب‌شان شده است.

اين استاد اخلاق با اشاره به این که باید شرایط استفاده بهینه از نعمت‌ها را بشناسیم، تا بهترین عملکرد را داشته باشیم، افزود: از سوی دیگر باید آفت‌ها را نیز بشناسیم تا بتوانيم از آنها مصون باشیم. به عبارت ديگر ما به عنوان يك طلبه، باید یاد بگیریم که چگونه از این نعمت بی‌كران الهی بهتر استفاده کنیم و بهره بیشتری ببریم، و بهره بیشتری را هم به دیگران برسانیم؛ ازسوی دیگر آفت‌ها را هم بشناسیم و بدانیم کسانی که به این آفات مبتلا شدند، به چه سرانجامی رسیدند، تا با دوري از اين آفات از مبتلا شدن به آنها در امان بمانيم.

آیت‌الله مصباح یزدی در بخش ديگري از سخنان خود گفت: مهم‌ترین شرط اثباتی برای استفاده از نعمت‌های الهی، اخلاص است؛ یعنی بايد تمام نیتمان این باشد که خدا از ما چه می‌خواهد و براي ما چه می‌پسندد؛ لذا از ابتدا با امام زمان(عج) عهد ببندیم که در طريق طلبگي ثابت قدم بمانيم و از ایشان هم بخواهیم كه در اين جهت ما را ياري كنند. از سوي ديگر از بزرگ‌ترین آفت در این مسیر، كه دنیازدگی است، بپرهيزيم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به داستان بلعم باعورا در قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند در برخي از آيات تعابیری را براي بلعم باعورا به کار برده، که مشابه تعابيري است كه براي انبیاء استفاده مي‌شود؛ یعنی او به چنین مقام عظیم و رفیعی رسيده بود. اما همين شخص به دليل دنیازدگی تا حدي سقوط كرد که خداوند او را به سگ تشبيه مي‌كند. قدرناشناسي از یک نعمت عظیم الهي می‌تواند كسي كه قريب به مرتبه نبوت است را به حدي ساقط كند که خدای مهربان او را مانند سگ معرفي کند. این خطر برای همه ما وجود دارد؛ لذا باید مراقب باشیم.

گفتنی است این مراسم 25 فروردین ماه در محل حوزه علمیه امام خمینی (ره) در تهران برگزار شد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین