کد خبر: 181814170
تاریخ انتشار: جمعه 18 خرداد 1397
خانه » خودرو » خودرو بانک » دنسو در برابر NGK، کدام یک شمع بهتری است؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از خودرو بانک:
شمع نقش حیاتی در نحوه کارکرد موتور خودرو دارد. موتور هر خودرویی به یک شمع با کیفیت و کاملا سالم نیاز دارد تا عملکرد مناسبی داشته باشد. چندین مدل شمع در بازار وجود دارند. دو برند مشهور از میان آنها دنسو و NGK هستند که با تمام انواع خودروها سازگاری بسیار خوبی دارند. این دو برند شمع در کشور ما نیز وجود دارند و با توجه به برند و مدل خودروی خود می توانید مدل مناسب شمع را برای آن انتخاب کنید. اما کدام یک از آنها برتر است؟

دنسو و NGK چگونه شمع هایی هستند؟
قبل از اینکه به بحث مقایسه این دو شمع وارد شویم باید با نوع آنها و ویژگی های خاص هر کدام آشنا شویم تا مشخص شود که آیا نیاز شما را برآورده می کنند یا نه.
دنسو و NGK شمع های ایریدیوم هستند. رسانایی فلز بسیار کمتر از مس است ولی عمر طولانی تری دارد و در دمای پایین کار می کند. علاوه بر این 4 تا 5 برابر گرانتر از پلاتین است.
شمع های ایریدیوم از نظر عملکرد بهترین نوع شمع نیستند اما هیچ شمعی از نظر دوام حریف آنها نمی شود. وقتی یک شمع مسی حدود 30 هزار کیلومتر عمر می کند، متوسط عمر یک شمع ایریدیوم حدود 65 تا 100 هزار کیلومتر است.
از طرف دیگر، شمع های ایریدیوم از نظر عملکرد یکنواخت و دوام گزینه بهتری نسبت به شمع های پلاتینوم هستند. برخلاف شمع های پلاتینوم شمع های ایریدیوم عملکرد پایداری دارند، در طول زمان فاصله بین الکترودهای آنها (گپ یا فیلر شمع) افزایش نمی یابد و فشار اضافی به سیستم جرقه زنی خودرو وارد نمی کنند. این نوع شمع ها به رسیدگی کمتری نیاز دارند و معاینه وضعیت آنها هر 3 تا 6 ماه کافی است.

مقایسه شمع های دنسو و NGK

مقایسه شمع های دنسو و NGK

در یک کلام، شمع های ایریدیوم عمر بیشتری نسبت به دیگر انواع شمع دارند و عملکرد آنها از شمع های پلاتینوم بهتر است.
انتخاب برند برتر از میان شمع های دنسو و NGK دشوار است زیرا هر دوی آنها شمع های ایریدیوم هستند و عملکرد تقریبا یکسانی دارند.
شمع دنسو تقریبا در تمام مدل های خودروهای ژاپنی نصب می شود. ماده ایریدیومی که در شمع های دنسو مورد استفاده قرار می گیرد از نظر سفتی برتر است ولی کاهش قطر الکترود در شمع های دنسو بیشتر از شمع های NGK است. به همین دلیل عمر شمع های دنسو بیشتر از NGK نیست اما جرقه قویتری ایجاد می کنند.
از طرف دیگر، شمع های NGK یک جانشین استاندارد برای نمونه های مشابه پلاتینوم هستند. شمع های NGK به رسیدگی کمتری نیاز دارند و عملکرد پایدارتر و یکنواخت تری نسبت به شمع های دنسو دارند.

نتیجه گیری:
مقایسه شمع های دنسو و NGK

مقایسه شمع های دنسو و NGK

با گذشت زمان، شمع ها به قطعاتی با دوام بسیار بیشتر تبدیل شده اند. شمع های دنسو و NGK هر دو با تمام انواع خودرو از خودروهای سواری سبک گرفته تا وانت های مخصوص کارهای سنگین سازگاری خوبی دارند. در مقایسه بین NGK و دنسو، اگر اسب بخار تولیدی موتور برای شما اهمیت بیشتری دارد شمع دنسو را انتخاب کنید. البته این قدرت بیشتر فقط یک درصد جزئی خواهد بود. اما اگر دنبال یک شمع ارزان تر هستید که عملکرد پایدارتر و عمر بیشتری داشته باشد NGK را انتخاب کنید.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین