کد خبر: 18284295
تاریخ انتشار: دوشنبه 09 آذر 1394
خانه » سایت های خبری » من یمنی ام » حضور نظامی ایران در نزدیکی عربستان تنش هااز کنترل خارج خواهد شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از من یمنی ام:

پایگاه خبری العربیه (Al-Arabiya) با انتشار گزارشی تحت عنوان "اجتناب از درگیری میان عربستان سعودی و ایران" از تنش های گسترده میان ایران و عربستان سخن به میان آورده و تلاش دارد ایران را به اقدامات تنش زا در مسئله حج، یمن، سوریه و عراق محکوم نماید.
 
 
در این گزارش آمده است: «در حال حاضر تنش ها میان دو کشور همسایه، عربستان سعودی و ایران، به بالاترین سطح خود از زمان پایان جنگ ایران و عراق در 27 سال پیش رسیده است. برای آن هایی که در جریان ماجرا قرار دارند، درک علل نگرانی های عربستان سعودی در رابطه با ایران مشکل نیست.
 
 
ایران تا حدی نفوذ خود در منطقه را گسترش داده که در حال حاضر در اطراف عربستان حضور نظامی دارد. ایران در شمال عربستان سعودی در عراق حضور دارد، در جنوب عربستان در یمن حضور دارد و این در حالی است که در شرق عربستان، نیروهای وابسته به ایران در بحرین به عنوان گروه های مخالف، فعال هستند.
 
 
ایران همچنین در سوریه حضور دارد و نبرد را به صورت مستقیم مدیریت می کند. ایران سرمایه گذاری گسترده ای در پروژه ای صورت داده که در ظاهر هدف از آن محاصره کشورهای خلیج به نظر می رسد.»
 
 
این رسانه وابسته به عربستان سعودی با نادیده گرفتن قربانی شدن صدها نفر در فاجعه منا، به سادگی با محکوم کردن ایران در این رابطه می نویسد: «در صورتی که تنش های فعلی وجود نداشت مقامات ایرانی موضوع منا را سیاسی نمی کردند چرا که آن ها به خوبی می دانند وقوع چنین حوادثی در حج که 2.5 میلیون زائر در آن حضور دارند، امری ممکن است.
 

سیاسی سازی این موضوع از سوی ایران با هدف تحریک احساسات ایرانیان علیه عربستان سعودی و توجیح اقدامات خارجی نابجای دولت است.[!]»
 
 
در ادامه این نوشتار با چشم پوشی از تجاوز وحشیانه عربستان سعودی به یمن و کشتار چندین هزار نفر از مردم این کشور و حمایت عربستان سعودی از شورشیان سوری که به شعله ور شدن آتش جنگ در این کشور انجامیده، این رسانه سعودی، ایران را به دخالت در امور یمن، سوریه و عراق متهم کرده و در نهایت می نویسد: «افزایش اشتهای دولت ایران برای گسترش فعالیت هایش در خاورمیانه با اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر مشغول شدن این کشور به امور داخلی پس از توافق هسته ای کاملا در تضاد است. آمریکا عنوان می کرد که توافق هسته ای ایران را به کشوری تبدیل خواهد کرد که سرگرم امور داخلی خود شده و در نتیجه، ماجراجویی های خارجی خود را کنار خواهد گذاشت. آن چه اکنون اتفاق افتاده در تقابل کامل با این ادعا است.»
 
 
العربیه همچنین نوشت: «افزایش تنش ها در روابط عربستان سعودی با ایران، اخطاری نسبت به این حقیقت است که در صورت عدم اصلاح روابط در بستر پروتکل های دیپلماتیک استاندارد، وضعیت از کنترل خارج خواهد شد.»
 
 
در انتهای این گزارش ضمن بیان اینکه نا آرامی های منطقه ای ادامه دار به نظر می رسد، آمده است: «هر دو طرف نباید اجازه دهند که این تنش ها از کنترل خارج شود.»
 
 
روزنامه انگلیسی "فایننشال تایمز" (FT) نیز در گزارشی به روابط ایران و عربستان پرداخته و آن را به "خطرناکی انبار باروت" توصیف می کند.
 
 
این روزنامه انگلیسی که از زاویه تاثیر این موضوع بر قیمت نفت، روابط ایران و عربستان را بررسی می کند، سه موضوع را عامل افزایش تنش ها و رسیدن به شرایط فعلی دانسته:
 
 
1. توافق هسته ای که به ادعای این روزنامه موجب آزادی عمل و تقویت توان ایران برای گسترش شبکه ارتباطی خود در خاورمیانه شده است.
 
2. دخالت نظامی روسیه در بحران سوریه که موضع بشار اسد و ایران را تقویت کرده و عدم قاطعیت ائتلاف به رهبری آمریکا را روشن ساخته است.
 
3. تلاش عربستان در حکومت سلمان برای حفظ منافعش که با بی توجهی واشنگتن به نگرانی های این کشور در رابطه با توافق ایران، به عملیات مستقیم نظامی این کشور در یمن و تلاش برای در دست گرفتن بازار نفت انجامیده است.


منبع:جام نیوز

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین