کد خبر: 18284318
تاریخ انتشار: دوشنبه 09 آذر 1394
خانه » سایت های خبری » من یمنی ام » جنایات عربستان در یمن کار انگلیس را سخت کرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از من یمنی ام:

تصاویری از جنگ یمن‎

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، گروه های حقوق بشری با استناد به کشته شدن غیرنظامیان در حملات ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان، خواستار توقف ارسال سلاح از انگلیس به عربستان شده اند.

لازم به ذکر است که عربستان بزرگترین خریدار تسلیحات انگلیس است بطوریکه لندن در سال ۲۰۱۴ مجوز صادرات یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سلاح را به ریاض صادر کرد.

این درخواست درحالی مطرح می شود که ریاض از فرودین ماه سال جاری با حمایت کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس اقدام به تشکیل ائتلافی برای حمله به یمن کرد و در این راه از حمایت تسلیحاتی حامیان غربی خود نیز بهره مند شد.

این درخواست پس از آن مطرح شده که عفو بین الملل با انتشار گزارشی و متهم کردن عربستان به ارتکاب جنایات جنگی در حمله به یمن خواستار تحریم تسلیحاتی ائتلاف ضد یمن شده است.

سازمان عفو بین‌ الملل می‌گوید به تازگی شواهد جدیدی یافته است که حاکی از رخ دادن برخی جنایات جنگی در جریان این حملات هوایی‌ است.

این سازمان در گذشته نیز با تاکید بر وقوع جنایت جنگی در یمن، گفته بود در آن کشور «جای امنی برای غیرنظامیان وجود ندارد». گزارش تازه عفو بین‌الملل بر حملات هوایی ائتلاف عربی تمرکز کرده است.

سازمان مدافع حقوق بشر برای تهیه این گزارش در مورد «۱۳ مورد حمله مرگبار» تحقیق کرده است. حملاتی که می‌گوید «حدود ۱۰۰ قربانی غیرنظامی، از جمله ۵۹ قربانی خردسال» برجای گذاشته است.

عفو بین‌ الملل می‌گوید کشته شدن موجی از غیرنظامیان در چنین حملات مرگباری، اهمیت فوق‌ العاده اعمال محدودیت در فروش برخی جنگ‌ افزارها را به ائتلاف عربی نشان می‌دهد.

این سازمان در عین حال تاکید کرده است که آمریکا یا هر کشوری که به طرف‌ های درگیر در یمن جنگ‌افزار می‌دهد، موظف است مطمئن شود جنگ‌ افزارهای ارسالی در تقابل جدی با قوانین بین‌ المللی انسانی قرار ندارد.

سازمان ملل برآورد می‌ کند که در جریان نبردهای یمن، تا کنون، دست‌کم پنج هزار نفر کشته و ۲۵ هزار نفر زخمی شده‌اند. بسیاری از قربانیان غیرنظامی هستند.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین