کد خبر: 18284325
تاریخ انتشار: دوشنبه 09 آذر 1394
خانه » سایت های خبری » من یمنی ام » نصرالله: رفتار عربستان در حادثه منا داعش وار بود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از من یمنی ام:

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سید حسن نصرالله» در دیدار سالانه خود با مبلغان مذهبی و مداحان در آستانه محرم الحرام، خطر اصلی برای منطقه را «وهابیت» و «دشمن اسرائیلی» دانست و بر وحدت اسلامی در زمان فعلی تأکید کرد.

سید حسن نصرالله نقش عربستان و اسرائیل را کاملا در خدمت منافع آمریکا دانست و گفت که این کشور (سعودی) از صدام علیه ایران و از تروریست‌ها در عراق و افغانستان و جاهای دیگر منطقه حمایت کرده و مسئولیت حادثه منا بر عهده مسئولان ریاض است.

به گفته سید حسن نصرالله خطر موجودیتی هنوز سوریه را تهدید می‌کند اما محور مقاومت باید تلاش کند با دور کردن آن طرح منطقه‌‌ای آمریکا را خنثی کند و سوریه امروز مقابل فرصت‌های بیشتری برای تقویت پیروزی‌هاست.

مراعات می‌کردیم تا اینکه عربستان شروع به کشتار یمنی‌ها کرد

به گزارش «النشره»، دبیر کل حزب‌الله لبنان در ابتدای این دیدار با بیان اینکه «ما همیشه تلاش می‌کردیم که در رسانه مراعات کنیم» گفت: اما زمانیکه آل سعود عامدانه کشتار مردم یمن را آغاز کرد، باید بعد از این تحول اساسی در یمن، موضع خود را اعلام می‌کردیم.

نصرالله گفت: نقش عربستان از زمان تاسیسش مانند اسرائیل، در خدمت منافع آمریکا در منطقه بوده است. همین کشور بود که جنگ صدام [دیکتاتور عراق] را علیه ایران حمایت مالی کرد، سپس در افغانستان، پاکستان و عراق... استخبارات عربستان سعودی است که گروه‌های تکفیری را در عراق از سال 2003 اداره کرده. عربستان مسئول هر خونی است که از اتباع مذاهب مختلف در این کشور [عراق] ریخته می‌شود.

عربستان در جنگ 33 روزه با ما جنگید

نصرالله با اشاره به جنگ 33 روزه اسرائیل علیه لبنان در سال 2006، گفت: عربستان در جنگ 2006 با ما جنگید. اولین کسی که به دلیل ریختن خون ما در جنگ تموز در قیامت مورد سوال قرار می‌گیرد، آل سعود است... عربستان تلاش کرد با کاهش‌دادن بهای نفت، محور مقاومت را از ایران تا روسیه و ونزوئلا بزند.

نصرالله افزود: عربستان همیشه در این کار [کاهش‌دادن قیمت نفت، نقش] خودش را مخفی می‌کرد، اما الان که دستش رو شد و ورشکسته شد رسوا شد و علنا آن را اعلام می‌کند.

عربستان داعش و القاعده در یمن را مدیریت می‌کند

دبیر کل حزب‌الله در ادامه با اشاره به یمن، گفت: امروز عربستان داعش و القاعده را در یمن مدیریت می‌کند حال آنکه این تروریست‌ها در آینده خطری هستند برایش. اما عربستان امروز کور است و توجهی نمی‌کند حتی وقتی که خودش را آزار بدهد.

مسئولیت حادثه منا بر عهده ریاض است/ رفتارشان در منا، داعش‌وار بود

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه مسئولیت فاجعه منا را بر عهده عربستان دانست و گفت علت این حادثه «مدیریت شکست‌خورده‌شان و درس‌نگرفتنشان از اشتباهات پیشین بود».

نصرالله گفت: آنچه [در حادثه منا] رخ داد، رفتاری داعش‌وار بود که کاملا از انسانیت به دور بود. عامدانه مردم را کمک نکردند و ساعت‌ها آنان را در شرایطی سخت نگاه داشتند. علاوه بر مسئله لودرها، حجاج را بدون تمایز میان کشته‌ها و زنده‌ها در کانتینرها ریختند.

نصرالله درباره علت حادثه پرسید: چرا با اینکه می‌دانستند این دسته از حجاج از ملیت معینی هستند و دارند از این راه می‌روند، مسیر را بسته بودند؟

دبیر کل حزب‌الله گفت:‌اگر ایران صدایش را بلند نکند، قضیه فیصله داده می‌شد و دفن می‌شد آنکه دفن شده بود و به زندان می‌افتاد آنکه افتاده بود... بلندشدن صدای [اعتراض] ایران نتیجه تکبر عربستان بود. چرا که وزیر خارجه عربستان درخواست محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش برای جلسه‌ای جهت بررسی موضوع را رد کرد.

وهابیت؛ خطری موجودیتی برای منطقه/امروز وقت وحدت اسلامی است

نصرالله در ادامه وهابیت را خطر موجودیتی برای منطقه دانست و گفت:‌وهابیت تلاش می‌کند به همه جا برود حتی تا شیلی [در آمریکای جنوبی]... امروز وقت وحدت اسلامی است. تکفیری و وهابی سنی نیست بلکه اینها بخشی کوچک از امت یک میلیاردی مسلمانان هستند.

خطر موجودیتی علیه سوریه هنوز رفع نشده

دبیر کل حزب‌الله لبنان در بخشی دیگر از سخنانش درباره سوریه گفت: ما امروز در سوریه مقابل فرصت‌هایی برای تحکیم پیروزی‌ها و شکستن طرحی هستیم که علیه منطقه آماده شده و تلاش می‌کنیم از آن بهره‌برداری کنیم... خطر موجودیتی هنوز پا بر جاست اما تلاش می‌کنیم آن را دور کنیم. این فرصت مقابل ما هست و مرحله آینده شاهد پیروزی‌ها خواهیم بود .

جنگ با اسرائیل واقع خواهد شد وباید آماده باشیم

نصرالله تأکید کرد: نباید از دشمن اسرائیلی خود غافل شویم. اگر جنگ امروز با تکفیری‌هاست، نباید فراموش کنیم که (جبهة) النصره و القاعده و داعش همه خُدّام صهیونیست‌هایی هستند که سقوط نظام سوریه به سودشان است و این طرح‌شان از سال 2006 است... برای همین باید مثل دشمن همیشه آماده باشیم بدون اینکه مردم را بترسانیم، چون جنگ با او [اسرائیل] واقع خواهد شد و این نیازمند آمادگی است.

نصرالله گفت: نخست وزیر دولت اسرائیل بنیامین نتانیاهو «امروز دچار سرگردانی است.. کرانه باختری [امروز] مقابل انتفاضه سوم قرار دارد. اسرائیل تلاش کرد که مانع توافق هسته‌ای شود «اما توافق امضا شد و این مسئله فرصت‌ها و باب‌های زیادی مقابل ایران باز خواهد کرد».

در افق لبنان، حل بحران دیده نمی‌شود زیرا همه منتظر وضع منطقه هستند

نصرالله در ادامه با انتقاد از جریان 14 مارس و کارشکنی‌ها در خصوص حل بحران لبنان [و انتخاب رئیس جمهور] گفت: در افق، [راه] حلی برای کشور دیده نمی‌شود زیرا همه منتظر وضعیت منطقه هستند تا تکلیفشان را روشن کنند حال آنکه می‌دانند خودشان قادرند تصمیم بگیرند و به خارج تکیه نکنند.

نصرالله درباره انتخاب رئیس‌جمهور هم گفت: ما وارد مسئله قانون 60 نمی‌شویم؛ قانونی که همین ترکیب را ایجاد خواهد کرد. ما خواستار قانون نسبت [طوائف] هستیم که تقسیم‌بندی درست را ارائه می‌دهد و آنکه این قانون را رد می‌کند، جریان 14 مارس است بخصوص حزب المستقبل که از روی کار آمدن سران سیاسی جدید می‌ترسد زیرا می‌دانند که آنان در انتخابات اخیر 35 درصد رأی خودشان را از دست دادند و اهل سنت، به 8 مارس رأی دادند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین