کد خبر: 184207296
تاریخ انتشار: چهارشنبه 30 خرداد 1397
خانه » سلامت و بهداشت » اخبار تامین » پیام مشاور عالی اجرایی، دستیار مدیرعامل و معاون فرهنگی واجتماعی سازمان تامین اجتماعی به مناسبت سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی و دکتر مصطفی چمران
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

دکتر محمد رضا جعفریان ،مشاور عالی اجرایی، دستیار مدیر عامل و معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی به مناسبت سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی و دکتر مصطفی چمران پیامی صادر کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از اخبار تامین:

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی  سازمان تامین اجتماعی، متن پیام دکتر جعفریان به شرح ذیل است:

روزهای آخر خرداد ماه، همیشه یادآور سالگرد شهادت دو اندیشمند مبارز و عدالت خواه است. یکی در مبارزه با رژیم ستمشاهی در خون خود غلطید و دیگری در مبارزه با متجاوزان به میهن اسلامی.
آری دکتر علی شریعتی، همانگونه که رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) فرمودند یک انسان تلاشگر و در راه عقیده و فکر اسلامی، خستگی ناپذیر و ارعاب ناپذیر بود. (مجله سروش، خرداد 1360)
معلمی که با وجود عزیمت به فرانسه در سال 1338 و تحصیل در دانشگاه سوربن و علی رغم اوضاع نابسامان سیاسی- اجتماعی عصر پهلوی، هیچگاه زندگی در قلب اروپا را بر همزیستی با هموطنان رنجور خود ترجیح نداد. به ایران بازگشت و مردم را با اندیشه های نوین اسلام خواهی و آزادی خواهی، آشنا کرد. بدون تردید جوانان تحصیلکرده ای که از طریق وی با مباحث دینی آشنا شدند، اگر آثار و سخنرانی های او نبود، ارتباطی با اندیشه های اسلامی برقرار نمی کردند. او از جمله متفکرینی است که قرائت جدیدی از اسلام را برای جوانان تحصیلکرده به ارمغان آورد. بسیار پرشور از علی (علیه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) و حسین (علیه السلام) و زینب (سلام الله علیها) گفت و آخر، پیکرش در کنار حرم زینب (سلام الله علیها) آرمید.
اما حکایت دکتر چمران نیز بر همین منوال گذشت. مردی برخاسته از دل مردم ساده، بی آلایش و محرومیت کشیده، که با تلاش علمی خود به مدارج عالی رسید، در دانشگاه برکلی کالیفرنیا، دکترای فیزیک پلاسما گرفت، به 5 زبان عربی، ترکی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی مسلط بود، با هنرهای نقاشی، مجسمه سازی و عکاسی آشنا بود و آثاری از او در همین زمینه ها باقی مانده است، اما بزرگترین بعد شهید چمران، انسان بودن او بود، آنقدر انسان بود که نتوانست مظلومیت مردم جنوب لبنان را تحمل کند و آمریکا و تمام جذابیتهایش را رها کرد و پناهی برای ستمدیدگان شد. مدارسی که او در آن منطقه تاسیس کرد هنوز فعال هستند. چمران با شروع انقلاب اسلامی به میهن بازگشت، ، توسط امام (ره) به وزارت دفاع انتخاب شد، به دفاع از کشور پرداخت، به نمایندگی از مردم تهران به مجلس رفت و بالأخره در جبهه دهلاویه، بسوی معشوق خود پرکشید.
شهید دکتر مصطفی چمران، که امام خمینی (ره) او را سردار پرافتخار اسلام و مجاهد بیدار و متعهد راه تعالی و پیوستن به "ملاء اعلی" نامید، در رثای جانسوز یار دیرینش، دکتر شریعتی چنین می نگارد : ای علی! دینداران متعصّب و جاهل، تو را به حربۀ تکفیر کوفتند و از هیچ دشمنی و تهمت فروگذار نکردند و غربزدگان نیز که خود را به دروغ، «روشنفکر» می‌نامیدند، تو را به تهمت ارتجاع کوبیدند و اهانت‌ها کردند. رژیم شاه نیز که نمی‌توانست وجود تو را تحمّل کند و روشنگری تو را مخالف مصالح خود می‌دید، تو را به زنجیر کشید و بالاخره... «شهید» کرد.
آری این، عاقبت آزادی خواهی و عدالت طلبی است، در جامعه ای که حاکمیتش عدالت را برنمی‌تابد.
این آخرین نوشته شهید چمران است که لحظاتی قبل از شهادت نگاشته است : 
ای حیات! با تو وداع می کنم، با همة مظاهر و جبروتت. ای پاهای من ! می دانم که فداکارید، و به فرمان من مشتاقانه به سوی شهادت صاعقه وار به حرکت در می آیید؛ اما من آرزویی بزرگتر دارم. به قدرت آهنینم محکم باشید. این پیکر کوچک؛ ولی سنگین از آرزوها و نقشه ها و امیدها و مسئولیتها را به سرعت مطلوب به هر نقطه دلخواه برسانید. دراین لحظات آخر عمر، آبروی مرا حفظ کنید. شما سالهای دراز به من خدمت ها کرده اید. از شما آرزو می کنم که این آخرین لحظه را به بهترین وجه، ادا کنید. ای دست های من! قوی و دقیق باشید. ای چشمان من! تیزبین باشید. ای قلب من! این لحظات آخرین را تحمل کن. به شما قول می دهم که پس از چند لحظه همة شما در استراحتی عمیق و ابدی آرامش خود را برای همیشه بیابید. من چند لحظة بعد به شما آرامش می دهم؛ آرامشی ابدی. چه، این لحظات حساس وداع با زندگی و عالم، لحظات لقای پروردگار و لحظات رقص من در برابر مرگ باید زیبا باشد.
این کلام امام خمینی (ره) درباره چمران بی نظیر است : او در پیشگاه خدای بزرگ با آبرو رفت.
خدایشان بیامرزد و با پیامبرشان محشور سازد. آمین

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین