کد خبر: 185002656
تاریخ انتشار: یکشنبه 03 تير 1397
خانه » سایت های خبری » ندای انقلاب » چرا «بنی صدر» برای ریاست جمهوری کفایت سیاسی نداشت؟ + فیلم
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

امام خمینی(ره) اول تیرماه سال ۱۳۶۰ در حکمی رای مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم کفایت سیاسی بنی صدر را تایید کرد. در این فیلم علت عزل اولین رئیس جمهور ایران را می بینید.

به گزارش چی 24 به نقل از ندای انقلاب: به گزارش ندای انقلاب، اول تیرماه سال ۱۳۶۰، ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس‌جمهور ایران با حکم امام‌خمینی(ره) و پس از رأی عدم‌کفایت سیاسی مجلس شورای اسلامی، از این سمت عزل شد.

بیشتر بخوانید

بنی‌صدر دچار "خودشیفتگی" شده بود

برکناری بنی‌صدر با ورود سازمان مجاهدین خلق به فاز مسلحانه همزمان شد به‌طوری که آنها ماهیت نفاق‌آلود خود را به‌نمایش گذاشتند و به ترور مردم کوچه، خیابان و شخصیت‌های سیاسی پرداختند.

یکی از علل برکناری بنی‌صدر توسط نمایندگان مجلس، کارشکنی‌های وی در جبهه‌های جنگ تحمیلی بود. بنی‌صدر در طول دوره فرماندهی‌کل قوا سه عملیات بدون حضور نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام داد که هر سه عملیات به‌دلیل ضعف در فرماندهی شکست خورد و موجب سقوط خرمشهر شد. این نحوه مدیریت جنگ موجب شد تا امام در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۶۰ وی را از فرماندهی‌کل قوا عزل کند.

غائله ۱۴ اسفند ۵۹ و سخنرانی اولین رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران، موجب درگیری بین نیروهای میلیشیای مجاهدین خلق و مردم شد. صلاحیت بنی‌صدر روز ۳۱ خرداد بررسی و عدم‌کفایت سیاسی وی با ۱۷۷ رأی موافق به‌تصویب رسید. یک روز بعد نیز امام‌خمینی(ره) نظر مجلس را تأیید فرمودند.

در فیلم ذیل چرایی عزل بنی‌صدر به‌تصویر کشیده شده است:
nf۰۰۳۵۹۸۹۱-۱.mp۴

انتهای پیام/

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین